metastaza traheala

Secțiunea: Metastaze
2 comentarii 1
1 jany
1 jany [0c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua, am intrat pe acest forum sperand ca ma puteti ajuta.Tatal meu a fost diagnosticat cu metastaza traheala, tesut neoplasm lobul inferior stang, in decembrie 2007. A urmat tratamentul cu citostatice si apoi cobaltoterapie pe care le-a terminat in septembrie 2008. Din noiembrie 2007 a inceput tratamentul cu injectii cu vasc pe care il urmeaza si in prezent ( 3 injectii subcutant pe saptamana), si suplimente (omega 3, selenium, noni, MSM). Pana acum s-a simtit foarte bine, a luat in greutate cam 6 kg, nu tusea, singura problema era ca obosea foarte tare. Insa de vreo 3 saptamani a inceput sa i se umfle foarte tare picioarele (o fi din cauza retinerii de apa?) si a inceput sa tuseasca extraordinar de tare si nu mai are pofta de mancare si energie.Va rog, daca v-ati comfruntat cu aceste probleme sa-mi dati si mie un sfat ca simt ca o ia iar de la inceput. Multumesc
2 drweather
2 drweather [6c]
09-01-2009, 20:10

Membru din 09-01-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Un bolnav cu cancer in faza de metastaza poate prezenta multiple simptome...functie de localizarea metastazelor.Tusea (e seaca?productiva?) poate fi cauzata de iritarea,prin metastaza,a unui anumit nerv care trece prin zona traheei(tuse seaca).Dar si de o pneumonie (tuse productiva)Umflarea picioarelor poate fi si din cauza deteriorarii functiei cardiace,dar si manifestarea unei metastaze la nivelul venei cava.E important sa fie consultat din nou de oncolog care va recomanda explorarile adecvate in vederea precizarii cauzei acestor simptome
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp