metastaza osoasa - ce sanse mai are?

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
65 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
21 MarinMarian
21 MarinMarian [7c]
10-10-2009, 20:49

Membru din 03-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Salutari...despre medici ma abtzin sa mai vb...sunt medici buni in romania si medici care ar trebuii sa faca orice altceva numai sa nu se mai numeasca medici,sau asistente,sau femeii de servici,sau chiar cei de la morga care mi-au spus ca pt 100 ron sa mi o spal eu...asa pe fatza....eu de felul meu nu dau mita,NEVER,am ceva radacini de neamtz si nu vreau sa ma dezic...dar am zis ca pt mama,scumpa mea mama,ORICE....cretini...din pacate eu nu prea cunosc oncologi buni in romania...si mama urma sa fie dusa in Belgia,la fratele meu dar na mai apucat....imi pare rau ca nu te pot ajuta....sper doar sa gesti persoana potrivita pt boala ei...de fapt persoanele potrivite...pt ca mai multi medici ar trebuii sa se ocupe de asemenea cazuri....nu va luatzi dupa medici...prognosticurile lor nu sau adeverit de foarte multe ori....tot ce conteaza sa fitzi alatrui de ei si sa le spunetzi cat de mult ii iubitzi....iar cand nu mai pot de suferintza sa ii lasatzi sa plece din aceasta lume punandule o compresa rece pe frunte si o mangaiere pe obraz...daca va pot ajuta cu ceva cu ceea mai mare placere..ADRESA MEA DE MAIL m_raul_82@yahoo.com...mult curaj,si sa pretzuitzi fiecare clipa alaturi de cei dragi...dupa...este foarte greu...o seara frumoasa!
22 ighy
22 ighy [1c]
18-10-2009, 22:55

Membru din 18-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

metastaza osoasa este ultima faza a cancerului ... de aici nu mai poti face nimic.... numai sa speri sa se termine cat mai repede ... Este si mai rau cand sti ce are dar nu poti sa faci nimic ... stiu cum este
23 rambo30
23 rambo30 [1c]
20-11-2009, 14:39

Membru din 20-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Salutare.
Ce citesc aici in legatura cu metastaza osoasa ma infioara.
Mama mea in varsta de 61 o durea spatele si a fost la un medic in luna iulie 2009, a fost diagnosticata cu hernie de disc, zis si facut..tratament un pic acasa...si dupa 2 sapt. trebuia sa se prezinte la consult pentru o programare la operatie, aici in Constanta. In aceasta perioada dureri foarte mari de coloana, am fugit repede la Bucuresti la Bagdasar, la un dl. dr. Exergian care in urma unui RMN facut la Victor Babes si alte investigatii oncolog-neurochirug, diagnostic final: mai multe metastaze pe coloana, cu 2 vertebre "mancate" in zona cervicala. Ne-a dat niste calmante pe care sa le luam de la farmacie, in valoare de 12,50 RON si sa ne ducem acasa linistiti, ca din pacate nu mai e nimic de facut si...sa asteptam sa moara, max. 6 luni. La sfarsitul lunii august 2009, am luat legatura cu clinica Anadolu Medical Center din Istanbul / Turcia. Am fost acolo, i-au facut alte analize, rmn, pet...operatie la coloana cervicala + radioterapie. Totul a durat 10 zile, a 11 zi eram in Constanta. Mama nu putea sa mearga si nici sa manance inainte de a merge la Istanbul. Acum este OK, azi 20.11.2009 ora 14:30 este la Carefour si isi face provizii....este mai mult decat OK, nu are dureri. Boala si celulele canceroase oricum au ramas in corp, din pacate nu vor eliminate niciodata. Dar va mai trai cateva luni...sau ani daca se ingrijeste bine.
Toate investigatiile + operatia la Anadolu au fost de 37,500 euro cash.
Multa sanatate tuturor si fiti tari, de cancer osos nu scapa nimeni care a fost infectat.

Marius P. 32 ani, Constanta.
24 eli1860
24 eli1860 [1c]
26-11-2009, 02:45

Membru din 26-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

In primul rand multa sanatate tuturor!

Si mama mea este bolnava de cancer la san cu metastaza osoasa, dar speranta moare ultima.
As aprecia foarte foarte foarte mult o adresa de mail/un nr de tel la care pot apela pentru a discuta direct cu cei care au trecut/s-au confruntat/se confrunta inca cu aceasta boala crunta. -----------*
Multumesc!

(*modificat de administrator)
25 ardell
25 ardell [5c]
26-11-2009, 16:04

Membru din 25-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna tuturor!

Am ajuns acasa de mai bine de o luna, am fost la doctorita care o trateaza pe mama si nu stie sa-mi spuna cu siguranta daca are metastaza osoasa sau nu. A zis ca arata mult mai bine, nu mai are rana la piept asa de mare dar ca nu are sanse de recuperare, ca nu se poate vindeca, a zis ca tot ce putem face e sa continuam cu citostatice si mai departe...voia Domnului...Pe mama inca nu o doare nimik, se simte bine, arata mult mai bine, a inceput sa manance mai bine de cand i-a schimbat tratamentul si sa puna in greutate. Analiza care a facut-o in Ungaria sa afle daca are metastaza osoasa nu poate sa o repete decat peste 4 luni. Ce as putea sa mai fac sa vad exact starea in care se afla...in Turcia nu pot sa o duc ca nu-mi permit, nu am de unde sa fac rost de 37 000 euro :(
Ma gandeam sa o duc si la un medic naturist. Ati fost careva?

---------------*

(*modificat de administrator)
26 a_ralu
26 a_ralu [2c]
14-12-2009, 17:16

Membru din 14-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

am plans la fiecare caz pe care l-am citit aici, eu vad lucrurile altfel de cateva zile, dar acum am revenit la acceasi stare, nu pot accepta sa pierd, de 2 saptamani tatal meu este si el diagnosticat cu metastaza osoasa, cancer de prostata, pe langa problemele pe care le are cu circulatia sangelui,*arterita*. Cu plansul nu rezolv nimic , am eliminat carnea,prajelile,dulciurile,sarea,din alimentatie. Mananca foarte multe fructe,legume, ciorbe fara sare ,fara carne, mancare din soia, lapte din soia care e cel mai sanatos, va spun din ce am citit si ce facem noi doar de 2 saptamani , alimentatia este foarte importanta, si sa sprijiniti mereu , bea un ceai dimineata si seara din napraznic , din Bistrita Nasaud ,eu l-am gasit in Mangalia pe domnul care trebuie sa imi trimita si o tinctura de spanz . Oricine ,ce incearca si ce face ,vreau sa imi spuneti si mie, lui i-a iesit un psa de 150 , rezultatul biopsiei care s-a facut acum o saptamana urmeaza sa primeasca raspunsul in cateva zile , am sa va mai scriu si mai astept pareri
27 eugen49
27 eugen49 [41c]
18-12-2009, 11:14

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

Fii tare, snt in aceeasii siituatie. dupa 5 luni de tratament ma simt f bine,continuu sa lucrez.
------* apropos, ce varsta are ? eu am doar 49 ani ! ---*

(*modificat de administrator)
28 a_ralu
28 a_ralu [2c]
06-01-2010, 21:07

Membru din 14-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

55 de ani , ce tratament ai urmat? Fumezi ? singurul lucru de care nu s-a lasat au fost tigarile , in schimb nu se simte foarte bine ... nici la pat nu este ,dar ne este foarte greu
29 mimi2010
29 mimi2010 [1c]
18-08-2010, 01:00

Membru din 18-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna seara am citit comentariile voastre mau ingrozit
sa va dea dumnezeu putere sa treceti cu bine peste necaz,am si eu o fina cu metastaza pulmonara si cerebrara,a terminat radioterapia si a inceput chimioterapia ,acum de ceva timp se vaita si de picioare si maini.imi este groaza la rezultatul pe care il va primi cind isi va face testul la oase,mentionez ca ea e in strainatate acolo locueste.imi pun intrebarea oare ce va ma fi
30 nicoletaradulescu
18-08-2010, 01:32

Membru din 18-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Cei bolnavi de cancer sa apeleze la dl. dr Lungu Gabriel, mi-a salvat sotul de cancer , este singurul om care ne-a demonstrat ca se poate cand doctorii ne-au luat si ultima speranta...Sanatate!
31 dav_c
31 dav_c [2c]
27-08-2010, 13:07

Membru din 27-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna, tatal meu (51 ani) a fost diagnosticat cu metastaze osoase acum 2 saptamani, medicii spun ca are cancer la rinichi si ficat si de acolo i s-au tras metastazele care acum ar fi foarte avansate acoperind majoritatea parte a corpului. Nu imi vine sa cred, traiesc intr-o continua transa, doctorul care i-a facut testul in care se poate vedea cum s-a imprastiat cancerul in corp, cred ca PET scan se numeste, mi-a spus ca este foarte rau si foarte avansat, el va urma sa faca raze si chimio, fara ele mi s-a spus ca ar mai trai doar cateva luni. As vrea sa va adresez doua intrebari, cam cat timp ar mai putea sa cumpere razele si chimio (aprox intre cat si cat) si pentru perioada aceea cu dureri groaznice ce medicamentatie ne sugerati. Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa ne intareasca pe toti.
32 radicus
32 radicus [411c]
27-08-2010, 23:56

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

dav_c, nimeni nu-ti poate spune ce se va intampla in cazul tatalui tau. Dupa cum probabil ai citit si pe forumul acesta, metastazele osoase nu prea au sanse de vindecare, din pacate.
Cat despre intrebarile tale ce ti-as putea raspunde sunt doar date din statistica, nu au foarte mare relevanta pentru un singur pacient. Dar, ce pot sa spun e ca daca tratamentul oncologic nu are efectul scontat, prelungirea vietii e destul de putina ca durata de timp. Daca tratamentul are succesul relativ in cazul metastazelor osoase, atunci viata i se poate prelungi cu mai mult de 1 an si jumatate. Ce mai conteaza in pronosticul bolii e sursa metastazelor, adica tumora primara si histopatologia ei. Unele din cancere care produc metastaze osoase tind sa fie mai agresive, iar altele mai blande. Dar conteaza foarte mult si numarul de metastaze osoase.
Pentru dureri nu poate nimeni sa-ti recomande un medicament foarte eficient pentru ca toate sunt cu retete. Daca durerile sunt foarte mari i-ar putea da morfina, dar trebuie luata cu strictete daca e recomandata ,la fel ca orice medicament.
33 eve2008
33 eve2008 [13c]
28-08-2010, 11:39

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Bine v am regasit! --au trecut doi ani de cand am inceput acest topic---si vorba cuiva Speranta moare ultima!
Mama inca e printre noi dupa ce a fost diagnosticata acum doi ani cu metastaza osoasa , cu punct de plecare necunoscut, dupa ce a suferit trei interventii chirurgicale si radio terapie in sase luni plus chimio terapie in urmatoarele sase-----concluzia doctorilor nu mai avem ce sa i facem-desi ea se simtea tot mai rau, ba din contra intrase si in semipareze, pierduse si cateva simturi neurologice. Clujul ne a zis acum aproape doi ani --sa nu mai chinuim femeia ca in 3luni se duce! asteptam cu groaza feb 2009.
Am mers in strainatate,in feb 2010, sa aflam macar ce are cu adevarat ---surpriza nici urma de metastaze osoase--doar tesut osteoporotic (din cauza osteoporozei severe) , inflamatie in maduva spinarii (din cauza radio terapiei facute i au afectat simturile -din ac cauza scapa urina si merge greu), iar durerile crunte de oase -din cauza unei vertebre rupte (tot din cauza osteoporozei) -care dupa o interventie de 40min (vertebroplastie)-----nu mai avea nici o durere!
Asadar nu renuntati sa sperati si sa fiti optimisti pana la capat! Numai asa constiinta va va fi impacata ca ati facut tot ce tine de puterea dvs! Iar sistemul medical romanesc rusine rusine de 3 ori rusine! C a nu au aparatura e scuza lor nr1 ----dar ca nu stiu sa o ceara de 20 ani sau macar sa faca curat prin spitale nici de asta nu sunt in stare---ca sa nu mai vorbim nici de mana intinsa cu o mie de fete!!
Sanatate maxima la cei suferinzi, nu renuntati la lupta si sincere condoleante celor care isi plang parintii, copii si rudele!!
34 dav_c
34 dav_c [2c]
30-08-2010, 11:05

Membru din 27-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspunsuri, imi ofera o mica raza de speranta ca am mai putea fura putin timp impreuna. Saptamana trecuta i-a fost luata o bucata de (maduva osoasa)? pentru a stabili un tratament specific iar de saptamana asta il va incepe, ce trebuie sa precizez este ca el a fost diagnosticat in Germania dupa analize pentru o alta problema de sanatate care au dus la banuiala ca ar avea o tumoare la rinichi si ficat iar testele mai specializate au confirmat un rau si mai mare - metastaze osoase (doctorul care a facut testul de raspandire a tumorii a spus ca e ceva "neuroendocrin").

Mi s-a spus ca ei vor incepe tratamentul acolo iar continuarea ar trebui sa o faca aici in Romania, va rog daca imi puteti recomanda un doctor la care as putea apela cu incredere sa preia munca celor din Germania si continua aici la noi (suntem din Timisoara). Va multumesc din suflet.
35 IrinaT
35 IrinaT [2c]
04-10-2010, 12:23

Membru din 04-10-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna, am si eu o mare suparare, bunica mea a fost diagnosticata cu metastaze osoase in tot corpul, pana si craniul este afectat. In 1994 a avut cancer la san, i-au scos sanul si a ramas rana deschisa. 11 ani pana in 2005 a fost ok, a facut chimioterapie si a dat rezultate. In 2005 i-a aparut la baza gatului o bubitza care a inceput sa se extinda, a fost la dermatolog si i-a zis sa se duca la oncolog, oncologul i-a dat sa faca biopsie si in urma analizelor a spus ca este cancer si i-a dat din nou sa faca citostatice. A facut pentru a doua oara, si scapat, dar a continuat cu Anastrozole de 1mg. Problema cea mai mare este ca eu stiu ca Anastrozole se da impreuna cu Fosamax pentru a proteja oasele, pentru ca acest medicament ataca in primul rand oasele, este primul efect advers care este mentionat "slabirea oaselor". Oare acest oncolog chiar nu a putut sa ii prescrie si ceva de protectie osoasa, sau poate nu stie ca Anastrozole ataca oasele. Oricum acum bunica mea are niste dureri cumplite, nu poate sa stea in picioare si in cateva luni a pierdut 30 de kg. Ii multumesc lui Dumnezeu ca poate sa stea in pat fara sa aiba dureri, poate sa doarma. Mai mult de 5 10 minute nu poate sta in picioare. Daca ia Movalis o ajuta o ora, daca ia Voltaren Rapid, la fel, tot o ora doua. Cred ca ii va prescrie morfina, dar nu vreau sa o legumific, ce as putea sa fac? Va multumesc mult.
36 eve2008
36 eve2008 [13c]
05-10-2010, 21:48

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Irina - plasturi voltaren (din strainatate-de ex din austria)---cei din romania nu sunt buni de nimic
au efect !
37 viorelciupuliga
37 viorelciupuliga [1c]
09-10-2010, 23:12

Membru din 09-10-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara ma numesc Corina va scriu de pe adresa sotului meu,el sotul meu a fost diagnosticat cu cancer la os (osteosarcoma) acum un an de zile, i sa facut chimioterapie si acuma de 2 saptamani ni sa spus ca e in metastaza si ca opresc chimioterapia ca nu a dat rezultate mai nimic si ca ii face rau pe ailalta parte,sunt disperata nu mai stiu ce sa mai fac, nu pot sa accept ca nu i se mai poate face ceva,are doar 37 de ani si suntem in spania,daca poate careva sa ma ajute sa imi deie un sfat sau orce altceva,un tratament natural sau un sfat,nu mai stiu ce sa mai fac,VA MULTUMESC si Dumnezeu sa ne ajute pe toti.
38 IrinaT
38 IrinaT [2c]
11-10-2010, 09:16

Membru din 04-10-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna Corina,

Uite eu de cand am aflat ca bunica mea are metastaze osoase m-am apucat de facut research pe acest domeniu. Singurul lucru care este eficient sunt bifosfonatele adica Acidum Zolendricum care poate fi gasit sub numele de Zometa si Acidum Pamidronicum care se gaseste sub numele de Aredia. Le poti obtine gratuit prin Oncolog care trebuie sa il bage pe sotul tau intr-un program finantat si suportat de casa de sanatate. Daca nu reusesti, pretul unei fiole de Zometa este 1300 ron, si se face o data la 3 saptamani. Eu zic ca merita sa incerci sa te interesezi de cele doua. Multa sanatate!

Multumesc si Eve2008, am vb cu cineva si imi va aduce plasturi voltaren.
39 ACM
39 ACM [3c]
19-01-2011, 14:20

Membru din 19-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

eve2008, spune-mi te rog unde anume in strainatate ai mers cu mama ta (spital, costuri, cum ai ajuns acolo). Tatal meu e diagnosticat cu carcinom renal, i-au fost extirpate un rinichi si ambele glande suprarenale in decurs de 2 ani, momentan are 2 tumori la ficat, un chist la plaman si metastaze osoase. Suntem disperati, de 2 luni este paralizat, de o luna jumate sta prin spitale si nu mai stim ce sa mai facem. Ieri, in urma unui consult la Dr. Exergian de la Bagdasar i s-a trantit verde-n fata, specific acestui medic, ca nu va mai merge niciodata, ca e prea grava situatia pentru a se mai poate face ceva. Refuz sa accept asta, refuz sa accept ca tatal meu mai are doar cateva luni de trait. Nu mai stiu ce sa ma fac, unde sa mai merg si pe la ce doctor. Mentionez ca tata are 49 de ani. Daca am retinut bine esti din Constanta?? si noi suntem tot din Cta. Te rog frumos trimite-mi un semn cand vezi acest post, sper sa nu fie prea tarziu.
40 eve2008
40 eve2008 [13c]
21-01-2011, 10:46

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

ACM---imi pare rau sa aud asa ceva--insa nu renunta ---nu o singura data diagnosticele date in Romania s au dovedit false sau departe de situatia exacta! Lasa mi adresa ta de mail ptr detalii
Răspunde la topic
65 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp