metastaza de carcinom pulmonar microcelular

Secțiunea: Metastaze
6 comentarii 1
1 Ganta
1 Ganta [1c]
02-11-2010, 22:14

Membru din 02-11-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Acum o luna sotul meu a fost diagnosticat cu metastaza de carcinom pulmonar microcelular .Punctul de plecare este de la plaman si extins in mediastin.Nu sa putut interveni chirurgical pentru extirparea tumorii,deoarece a prins toate vasele de sange,aorta,vena cava etc.Pentru diagnosticare i s-a facut o mica interventie de extirpare a unui ganglion supraclavicular.Saptamana trecuta a facut prima sedinta de citostatice.Peste 2 saptamani urmeaza sa faca alt rand de analize, dupa care iradierea.Eu am sperante ,dar nu am avut puterea sa-i spun adevarul.Ma intreb ce sanse are......
2 romicu_75
2 romicu_75 [5c]
25-05-2009, 08:57

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Sunt multe variabile de luat in calcul ... In general microcelularul reactioneaza bine la citostaticele de linia I. Tineti organismul sanatos si functional. Sanatate!
3 Ganta
3 Ganta [1c]
25-05-2009, 09:43

Membru din 02-11-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va multumesc pentru raspuns. Avem deja 21 de sedinte de iradiere si urmeaza a patra sedinta de chimioterapie.Starile lui alterneaza .Cand are zile mai bune ,chiar foarte bune ,cand se simte foarte obosit cu senzatii de rau.Inca odata multumesc .
4 danielaitalia72
26-02-2010, 16:15

Membru din 26-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

de unde se poate cumpara aceasta ciuperca?
5 romicu_75
5 romicu_75 [5c]
26-02-2010, 18:01

Membru din 25-05-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

Recomandarea mea este sa nu va imbatati cu apa rece ... Tratamente naturiste sunt multe, multe "exotice" dar multe ineficiente. De asemenea, reclame genul celei de mai sus ... gramada pe internet. Dupa cum am mentionat mai sus este cruciala mentinerea in stare de functionare a ficatului, chiar si medicamentos (Tonotil, Esentiale, Liv52, etc) si mentinerea in paramentri a sangelui (hemoglobina, leucocite). Toate medicamentele se iau NUMAI cu acordul oncologului, chiar si antibioticele de spectru larg. Naturistele ... nu strica dar ca sa faca bine trebuie timp, ceea ce ... in cazul microcelularului, este o problema.
La noi (sotia diagnosticata in ianuarie 2008 cu microcelular T4N3M0) remisia este completa, zero semne de recidiva, efectele tratamentului (9 sedinte de chimio + RT torace + RT craniana profilactica) au mai trecut, persistand menopauza (definitiva), firul de par inca este firav si un pic de fibroza pulmonara ramasa de la iradierea plamanului. In rest zero semna, se duce la serviciu, aproape tot ce facea inainte. Asa ca incredere si credinta !
6 asdera
6 asdera [3c]
27-02-2010, 00:12

Membru din 27-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

salut!
iti dau dreptate...dar ti a scapat un aspect...
scaderea in greutate...
scaderea in greutate= reducerea perioadei de tratament chimio/radio=reducerea dozelor de medicatie=complicatii suplimentare =reducerea ratei de supravietuire.

regenerarea celulara post chimio si post radio oare nevoie de proteine si oligoelemente in cantitati ce nu pot fii obtinute din ingestia alimentelor obisnuite (adauga modificarile de gust/miros/+voma/diaree etc )...

asadar...suportul nutritonal cu alimente cu destinatie medicala speciala bogate in proteine ,oligoelemente+hipercalorice este complementar tratamentului "clasic".
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp