Mesaj genetic ?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 cristimar
1 cristimar [1c]
07-04-2013, 20:55

Membru din 28-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am foarte mari semne de intrebare, tatal meu a avut cancer la prostata, o matusa cancer la ovare, o alta matusa la rinichi, subiectii fiind frati. Risc sa am si eu asa ceva ?
2 Ionyssa
2 Ionyssa [2c]
07-04-2013, 12:09

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Unii oameni au o predispozitie mai mare de a dezvolta cancer de-a lungul vietii. Ideea este ca toti oamenii au celule precanceroase, care pot evolua in cancer, sub influenta unor factori fizici (expunere la radiatii UV, consumul de tutun/alcool), chimici (expunere la substante radioactive/otravuri/gaze iritante), biologici (infectii virale cu anumite virusuri corelate cu o imunitate precara, infectii cu alte microorganisme) sau genetici. Deasemenea, un psihic negativist, stresul zilnic, poluarea, alimentatia defectuasa pot induce organismului stari de rau care pot evolua urat. Dumneavoastra ar trebui sa va monitorizati starea de sanatate bianual, fara insa a deveni paranoic/a. Si ganditi pozitiv, asta e extrem de important. Incercati sa aveti o viata echilibrata, gasiti-va in fiecare zi motive de a zambi si totul va fi in regula.
3 otilia107
3 otilia107 [4c]
07-04-2013, 13:17

Membru din 07-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Nu conteaza ce au matusile tale ori fratii, surorile tale, te influenteaza genetic doar trecutul medical al parintilor si bunicilor.
Faptul ca exista un istoric genetic de cancer te predispune si pe tine la aceasta boala dar nu inseamna ca o vei avea. Si organismul tau are proriile slabiciuni, si te poti imbolnavi de n alte boli la care nici nu te gandesti. Concluzia este sa iti traiesti viata fara a te gandi la boli pe care nu le ai momentan. Nu exista nicio certitudine ca vei avea si tu, ci doar o probabilitate.
4 clara_p
4 clara_p [6c]
07-04-2013, 20:55

Membru din 08-09-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

@ cristimar

Atat timp cat esti sanatos, traieste-ti viata pe cat posibil in pace si armonie cu tine insuti si cu cei din jur iar daca vreodata vei face vreo boala (orice fel de boala), pune-ti nadejdea in Dumnezeu care e mai presus decat ereditatea si te va ajuta sa o porti si sa o invingi. Vezi atunci ce va fi. Nu iti mai consuma timpul acum gandindu-te la un viitor incert.

Iti recomand cand ai timp sa faci Acatistului Sfantului Nectarie din Eghina (vindecator de cancer), pe care sa il rogi sa te protejeze pe tine si pe familia ta, de orice fel de evenimente negative si sa duceti o viata bineplacuta inaintea lui Dumnezeu.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp