melanom malign pT1a

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
3 comentarii 1
1 ViorelS
1 ViorelS [5c]
18-06-2015, 16:45

Membru din 18-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

domnule Raul Duke daca vedeti acest mesaj as fi foarte recunoscator daca mi ati raspunde
mi s-a excizat din antebratul drept(partea exterioara mai putin vascularizata) la data de 12.02.2015 direct cu margini de siguranta un melanom malign care in urma buletinului histopatologic a rezulta fragment cutanat 15/12/8 mm, formatiune tumorala 6/6 mm, Clark III, Breslow 0,8 mm,5 mitoze atipice/mm patrat,fara ulceratii, stadiul pT1A(?)
Nu am facut biopsia ganglionului santinela, nu mi s-a recomandat, am aflat mai tarziu, am discutat cu medicul a zis ca nu prea ar fi cazul, l-am intrebat daca nu cumva ar fi stadiul pT1B din cauza mitozelor, mi a zis ca e posibil, dar sa mergem pe mana dnei dr. Costcache cea cu buletinul histopatologic si mi s-a recomandat sa monitorizez ganglionii axilari, care docamdata par normali.
As vrea sa va spun domnule Raul Duke ca de aproximativ 3 luni am dureri musculare in zona biceps-triceps si umar a bratului drept, doctorul oncolog mi-a spus ca nu au legatura cu diagnosticul, dar am dubii, precizez ca fac ocazional antrenament la sala si ma palpez des in zona axilara, va rog sa mi spuneti ce as putea face in situatia descrisa.
va multumesc!
mkjngf
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-06-2015, 18:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ViorelS, Azi, ora 16:45:50):


sincer si eu cred ca e de la sala mai mult decat de la boala pe care ai descris-o mai sus si care, dupa parerea mea, are toate sansele sa se fi vindecat odata cu operatia. cel mult poti sa vorbesti cu medicul de familie si poate o ecografie axilara.
3 ViorelS
3 ViorelS [5c]
18-06-2015, 19:00

Membru din 18-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Multumesc mult, ma simt mai linistit acum, am numai statistici in cap, m a dat stresul peste cap de tot..
mkjngf
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp