melanom malign operat

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
11 comentarii 1
1 maria chiriac
1 maria chiriac [3c]
28-12-2011, 15:40

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 3

mama mea are 67 de ani a fost operata in 13 ianuarie 2009 de melamon malign abdominal
36.639 fragment cutanat de 8/6cm cu o functiune de 6,5/4cm vegetanta si ulcerata 36.640 tesut supranatural; 36.641tesut subtial
36.639 melamon malign ulcerat nivel clark IV in fragmentele examinate nu se gasesc aspecte de percutatie vasculara .Insulele tumorale sunt inconjurate de infiltrat inflamator polimorf .excizie in limite oncologice.36.640:36.641 TESUT CONJUNCTIV adipos fara infiltratie tumorala asta e tot ce scrie in examenul patologic as vrea sa stiu si eu despre ce e vorba pe intelesul meu si ce trebuie sa fac de acum incolo mama nu a primit nici un tratament doctorul care a operato a spus ca dupa ce i face controlul pe 26 februoarie o trimite la control la un medic oncolog care sunt sansele de viata a mamei? va multumesc frumos
2 maria chiriac
2 maria chiriac [3c]
24-02-2009, 16:11

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 3

buna ziua va ro g din suflet daca cineva se pricepe la ceia ce am scris sa dea un micut raspuns ca nu stiu de unde sa incep nici la cine sa ma adresez multumesc
3 maria chiriac
3 maria chiriac [3c]
24-02-2009, 22:21

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 3

domnule doctor dorin mihalache citind toate raspunsurile dvs de pe forum poate ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu intrebarea mea melamon malign operat precizez ca mama a fost operata la iasi spitalul de urgenta chiurgie plastica reparatorie va rog din suflet maria
4 narghita_erica
30-04-2009, 14:00

Membru din 12-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna Maria,
Imi pare rau ca mama ta a fost diagnosticata cu aceasta boala; stiu ca raspunsul meu ajunge cam tarziu dar sper ca mama ta sa fie bine.
Eu sunt tot din Iasi si am aceeasi problema la doar 25 de ani. Ma lupt cu aceasta boala de aproape 2 ani, A fost greu dar eu inca am putere sa lupt mai departe si acest lucru il datorez si medicilor care m-au ajutat pana acum.
Daca doresti sa stii mai multe te rog raspunde sau eventual scrie-mi ---
Multa sanatate!
5 maria chiriac
5 maria chiriac [3c]
22-01-2010, 17:05

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 3

iti multumesc pt raspuns vreau sa te anunt ca mama mea a decedat pe 9 ianuarie anul acesta melanomul operat a facut metastaze in tot corpul nu am mai putut salva acum nu stiu daca aceasta boala poate fi ereditara deoarece am o fetita de 7 ani si are o alunita sub brat mie frica poate ma poti ajuta sa aflu daca se transmite ereditar te rog ajutama cu acest raspuns
6 narghita_erica
22-01-2010, 17:29

Membru din 12-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Imi pare nespus de rau pentru mama ta.
Daca este sau nu ereditara aceasta boala nu stiu sigur; ereditar sau nu oricum alunitele reprezinta o problema si trebuie controlate permanent. Mergi periodic cu fetita la dermatolog si verifica-i alunitele de pe corp; atata timp cat ele sunt inofensive e in regula iar daca in timp incep sa isi modifice dimensiunea, forma, culoarea si reprezinta un minim de risc atunci cel mai bine e sa fie scoase chirurgical si atunci scapa de orice grija.
Dar despre prevenirea si depistarea precoce a melanomului cred ca deja ai citit destule si esti informata, asa ca parerea mea este sa nu iti faci griji dar sa urmaresti acea alunita din cand in cand.
7 horatiu_arad
7 horatiu_arad [3c]
28-12-2011, 14:35

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

este ereditara!!!!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
28-12-2011, 15:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica "este ereditara!!!!" ? melanomul malign nu este o boala ereditara. nu s-a dovedit existenta unei "gene a acestei boli" care sa se transmita de la parinti la copii si sa prezica aparitia bolii la purtator. exista gene implicate in aparitia acestei boli, dar nu e vorba de o "transmitere ereditara" clasica. mai mult contribuie factori externi.
9 horatiu_arad
9 horatiu_arad [3c]
28-12-2011, 15:25

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Ok, cum zici tu!in Martie am fost diagnosticat cu un melanom malign intraocular, am intrebat cauzele acestei boli! Mi sa răspuns:ereditar, imunitate scazute!cam astea au fost răspunsurile primite si desigur ca sa scoată melanomul au scos tot ochiul!sănătate !
10 horatiu_arad
10 horatiu_arad [3c]
28-12-2011, 15:26

Membru din 28-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Siner si eu mă rog la dlDumnezeu sa nu fie efectuată findca si eu am un copil!
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
28-12-2011, 15:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, acesta este raspunsul tipic cel mai putin "nemultumitor" care se da de catre medici pacientilor, la aceasta intrebare. adevarul insa este ca NU se cunoaste cauza cancerului. intr-adevar, exista factori care pot concura si facilita si contribui la aparitia lui, dar nu se poate spune fiecare in ce masura exact si nici nu exista o CAUZA cunoscuta, de tipul "ai asta... rezulta: vei face cancer" inca nu se cunoaste asa ceva. acesta este motivul pentru care, desi controalele periodice sunt recomandate si sunt cea mai sigura metoda de prevenire, un om nu trebuie sa traiasca mereu cu teama ca se poate imbolnavi de asa ceva.
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp