melanom malign dezvoltat din nev albastru invaziv in hipoderm

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
17 comentarii 1
1 Valera15
1 Valera15 [13c]
20-07-2014, 19:41

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Am fost operata de-o formatiune pseudotumorala parietala care in urma rezultatului histopatologic s-a dovedit a fi melanom malign dezvoltat din nev albastru invaziv in hipoderm.Breslow 6.8mm, ClarkV, 11MITOZE pe mm2.Invazie perivasculara si perineurala, fara ulceratie sau noduli sateliti.Stadializare PT4A pnx.Rezectie integrala a tumorii.Am facut un CT cu substanta de contrast si s-a descoperit nodul pulmonar unic in segmentul Flower drept(nu s-a putut preciza daca este metastaza sau nu). Urmeaza sa facun PET/CT.
Recomandati-mi va rog un oncolog bun la IOB bucuresti care trateaza melanoame si poate mi dati o sugestie ce pasi trebuie sa urmez in acest caz.
Va multumesc si va doresc sanatate!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-07-2014, 14:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

rezuma-te la a posta intr-un singur loc. de pilda pe threadul acesta, desi eu ti-am raspuns si pe celalalt, caci acolo am vazut prima data.
3 Valera15
3 Valera15 [13c]
17-07-2014, 13:26

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

multumesc, d-le Raul, pe viitor o sa postez aici.Spuneti-mi, va rog, exista acces gratuit la Zelboraf(Vemurafenib)?Acest medicament se face gratuit in clinica de oncologie ? Mi s-a sugerat sa fac analiza ``mutatia braf``care este o analiza costisitoare si ma gandeam ca in conditiile in care nu avem acces la tratament gratuit cu Zelboraf, ce rost ar mai avea aceasta analiza?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
17-07-2014, 14:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inca nefiind demonstrata existenta metastazelor, nu se recomanda testul mutatiei BRAF, asa cum nu se recomanda nici tratament cu zelboraf. din pacate nu exista in romania acces gratuit la zelboraf. daca exista metastaze singurul medicament aprobat la ora actuala, gratuit, este chimioterapie clasica cu dacarbazina. daca NU exista metastaze, ar trebui sa faci interferon un an.
5 Valera15
5 Valera15 [13c]
20-07-2014, 19:41

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Imi poate spune cineva ce inseamna invazie perivasculara si perineurala?
Va rog recomandati-mi un oncolog cu experienta in melanom.
Multumesc.
6 Valera15
6 Valera15 [13c]
02-08-2014, 15:58

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

buna ziua! dl Raul,revin la subiectul de mai sus cu rezultatul de la PET-CT:
-regiune cervicala normal conformata cu captare fiziologica a radiotrasorului.Nu s-au evidentiat imagini de adenopatii metabolic active supra sau subdiafragmice.Ambii plamani fara leziuni metabolic active.In segmentul apical inferior drept, se evidentiaza un nod solid, rotund, net conturat, cu diametrul de max 1,1 cm , complet necaptant pentru radiotrasor.Ficat, pancreas,splina, glande suprarenale cu aspect normal, fara leziuni metabolic active. Excretie fiziologica a F18FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare. Nu se constata noduli peritoneali sau lichid de ascita.Captare normala a radiotrasorului la nivelul tractului gastro-intestinal.Fara leziuni osteolitice sau osteocondensate si fara fixari patologice ale f18fdg la nivelul segmentelor osoase.Fara leziuni metabolic active la nivelul partilor moi ale trunchiului si membrelor.Concluzii:Nodul pulmonar solitar lobar drept inactiv metabolic-necesita supraveghere imaginistica in continuare-un nou examen CT dupa 3 lunI; examen PET-CTfara leziuni metabolic active.
Va rog frumos indrumati-ma ce trebuie sa fac in continuare.Va reamintesc ca am fost operata in mai 2014 , s-a facut rezectie integrala cu cea mai apropiata margine laterala de 2,6 mm si cea mai apropiata margine profunda de 0,15mm de proliferarea tumorala.Spuneti-mi va rog mai trebuie facuta reexcizie cu margini de siguranta mai mari?(este in zona scalpului )Daca am facut PETCT mai trebuie facut ganglionul santinela?Se vad la PETCT ganglionii afectati?Ce tratament trebuie sa fac?
Va multumesc frumos ptr ajutor.
7 MARTON
7 MARTON [617c]
03-08-2014, 13:18

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VALERA am discutat cu pacientul si este multumit de DOCTORA ANDREE NAZESCU el a fost operat si acum urmeaza dosarul si tratamentul.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
8 Valera15
8 Valera15 [13c]
03-08-2014, 14:41

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Multumesc Marton!
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
04-08-2014, 09:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Valera15, 02-08-2014, 15:58:22):buna ziua! dl Raul,revin la subiectul de mai sus cu rezultatul de la PET-CT:
-regiune cervicala normal conformata cu captare fiziologica a radiotrasorului.Nu s-au evidentiat imagini de adenopatii metabolic active supra sau subdiafragmice.Ambii plamani fara leziuni metabolic active.In segmentul apical inferior drept, se evidentiaza un nod solid, rotund, net conturat, cu diametrul de max 1,1 cm , complet necaptant pentru radiotrasor.Ficat, pancreas,splina, glande suprarenale cu aspect normal, fara leziuni metabolic active. Excretie fiziologica a F18FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare. Nu se constata noduli peritoneali sau lichid de ascita.Captare normala a radiotrasorului la nivelul tractului gastro-intestinal.Fara leziuni osteolitice sau osteocondensate si fara fixari patologice ale f18fdg la nivelul segmentelor osoase.Fara leziuni metabolic active la nivelul partilor moi ale trunchiului si membrelor.Concluzii:Nodul pulmonar solitar lobar drept inactiv metabolic-necesita supraveghere imaginistica in continuare-un nou examen CT dupa 3 lunI; examen PET-CTfara leziuni metabolic active.
Va rog frumos indrumati-ma ce trebuie sa fac in continuare.Va reamintesc ca am fost operata in mai 2014 , s-a facut rezectie integrala cu cea mai apropiata margine laterala de 2,6 mm si cea mai apropiata margine profunda de 0,15mm de proliferarea tumorala.Spuneti-mi va rog mai trebuie facuta reexcizie cu margini de siguranta mai mari?(este in zona scalpului )Daca am facut PETCT mai trebuie facut ganglionul santinela?Se vad la PETCT ganglionii afectati?Ce tratament trebuie sa fac?
Va multumesc frumos ptr ajutor.


in mod normal se recomanda largirea marginii de rezectie, dar inteleg ca acest lucru poate fi dificil la nivelul fetei/capului. totusi, trebuie prezentata aceasta problema la chirurg, caci riscul de recidiva locala e mare! PET/CT nu tine loc de ganglion santinela! pe el se pot vedea metastazele ganglionare, dar numai daca acestea sunt suficient de mari. exista boala microscopica ramasa in ganglioni, care, evident, nu se vede pe PET/CT, dar exista si e la fel de periculoasa ca si cea care se vede. tratamentul se indica in functie de stadiul initial. trebuie intai lamurita problema cu marginea de rezectie si cu ganglionul santinela. revino cu aceste informatii lamurite, te rog, si apoi cu stadiul breslow initial si daca a fost sau nu ulceratie, si voi putea sa deduc daca se indica sa faci interferon sau nu.
10 Valera15
10 Valera15 [13c]
04-08-2014, 10:43

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Multumesc pentru raspuns, Dl Raul. Medicul chirurg nu este de acord cu largirea marginii de rezectie si efectuarea ganglionului santinela datorita faptului ca interventia trebuie facuta la nivelul capului si ar necesita grefa de piele, ar fi mutilanta, am inteles ca ganglionii ar putea fi oriunde in zona gatului/ capului si ar trebui sa taie lucru care duce la foarte multe cicatrici.Pe de alta parte, din ce-am inteles de la dvs , mi se pare riscant sa nu se faca ganglionul santinela.
Rezultatul histo:Stadiul Breslow 6.8mm, Clark5, 11 mitoze mm2, stadializare initiala PT4A PNX ,fara ulceratie sau noduli sateliti.
Rog frumos in ce stadiu s-ar incadra ac boala., ce tratament trebuie sa urmez si ce trebuie sa mai departe. Imi cer scuze pentru multimea de intrebari dar dvs explicati pe intelesul pacientului.Va multumesc pentru ajutor.


Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 09:08:01):

Răspuns pentru (Valera15, 02-08-2014, 15:58:22):buna ziua! dl Raul,revin la subiectul de mai sus cu rezultatul de la PET-CT:
-regiune cervicala normal conformata cu captare fiziologica a radiotrasorului.Nu s-au evidentiat imagini de adenopatii metabolic active supra sau subdiafragmice.Ambii plamani fara leziuni metabolic active.In segmentul apical inferior drept, se evidentiaza un nod solid, rotund, net conturat, cu diametrul de max 1,1 cm , complet necaptant pentru radiotrasor.Ficat, pancreas,splina, glande suprarenale cu aspect normal, fara leziuni metabolic active. Excretie fiziologica a F18FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare. Nu se constata noduli peritoneali sau lichid de ascita.Captare normala a radiotrasorului la nivelul tractului gastro-intestinal.Fara leziuni osteolitice sau osteocondensate si fara fixari patologice ale f18fdg la nivelul segmentelor osoase.Fara leziuni metabolic active la nivelul partilor moi ale trunchiului si membrelor.Concluzii:Nodul pulmonar solitar lobar drept inactiv metabolic-necesita supraveghere imaginistica in continuare-un nou examen CT dupa 3 lunI; examen PET-CTfara leziuni metabolic active.
Va rog frumos indrumati-ma ce trebuie sa fac in continuare.Va reamintesc ca am fost operata in mai 2014 , s-a facut rezectie integrala cu cea mai apropiata margine laterala de 2,6 mm si cea mai apropiata margine profunda de 0,15mm de proliferarea tumorala.Spuneti-mi va rog mai trebuie facuta reexcizie cu margini de siguranta mai mari?(este in zona scalpului )Daca am facut PETCT mai trebuie facut ganglionul santinela?Se vad la PETCT ganglionii afectati?Ce tratament trebuie sa fac?
Va multumesc frumos ptr ajutor.


in mod normal se recomanda largirea marginii de rezectie, dar inteleg ca acest lucru poate fi dificil la nivelul fetei/capului. totusi, trebuie prezentata aceasta problema la chirurg, caci riscul de recidiva locala e mare! PET/CT nu tine loc de ganglion santinela! pe el se pot vedea metastazele ganglionare, dar numai daca acestea sunt suficient de mari. exista boala microscopica ramasa in ganglioni, care, evident, nu se vede pe PET/CT, dar exista si e la fel de periculoasa ca si cea care se vede. tratamentul se indica in functie de stadiul initial. trebuie intai lamurita problema cu marginea de rezectie si cu ganglionul santinela. revino cu aceste informatii lamurite, te rog, si apoi cu stadiul breslow initial si daca a fost sau nu ulceratie, si voi putea sa deduc daca se indica sa faci interferon sau nu.
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
04-08-2014, 12:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Valera15, Azi, ora 10:43:54):


ma tem ca nu se poate preciza stadiul, pana nu se evalueaza GANGLIONII asa cum trebuie, respectiv cu tehnica ganglionului santinela. eu inteleg riscul si temerea de cicatrici si dificultatea operatiei (caci posibil ca chirurgului ii e si putin lene sau tarsheala sau... spune-i cum vrei), dar tot mi se pare benefic sa se evalueze ganglionii regionali; daca ai un rezultat estetic frumos in schimb dupa niste luni/ani, iti apare o recidiva, si eventual si cu metastaze, ce faci ? nu te enervezi putin ca n-ai facut lucrurile corect/complet la inceput ? nu iti pare rau ca ai trecut pe langa posibilitatea unei operatii care putea sa rezolve problema definitiv ?

intr-un fel sau altul, chiar daca se face tehnica ganglionului santinela, chiar daca nu, chiar daca se face si se gasesc ganglioni invadati, chiar daca nu, tot trebuie facut Interferon un an de zile.
12 Valera15
12 Valera15 [13c]
05-08-2014, 13:08

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Dl Raul, referitor la tratamentul cu interferon.Medicul oncolog mi-a recomandat urmatoarea schema de tratament: interferon 20MUI/mp 5 zile/saptamana timp de 4 saptamani, urmat de interferon 10MUI/mp x 3 ori/saptamana timp de 12 luni.
Va rog spuneti-mi
-ce inseamna 20mui/mp si ce tip de interferon se utilizeaza in melanom
-daca interferonul este contraindicat in hipotiroidism (urmez tratament cu eutyrox) si-n starile de depresie
- opinia dvs cu privire la schema de mai sus
-ce tratament ajutator sa folosesc in paralel cu interferonul pentru a contracara efectele acestuia. Ce parere aveti de reishi max, life pack, ajuta ?
-ce se intampla daca nu fac tratamentul cu interferon (riscul de recidiva este mult mai mare?)
Va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada!
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
05-08-2014, 13:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

- mui/mp inseamna milioane de unitati internationale pe metru patrat de suprafata corporala. e doza care va fi calculata la tine, atat in luna de tratament de "incarcare" cat si ulterior, in doza de "mentinere". interferonul folosit se numeste interferon alfa 2b sau Intron.
- nu este contraindicat, dar trebuie monitorizata functia tiroidiana deoarece pot aparea tulburari ale functiei tiroide; daca la tine glanda tiroida nu mai exista deloc, si doar iei euthyrox, atunci posibil ca problemele de acest gen sa fie mai putin probabil. totusi trebuie monitorizat. despre depresie, la fel, trebuie monitorizata atent, caci ea se poate agrava pe perioada tratamentului, si atunci poate impune oprirea lui.
- schema propusa e standard; s-ar putea insa sa-ti fie destul de greu sa o duci la capat, mai ales prima luna. sper sa fie bine totusi!
- paracetamol pentru sindromul pseudogripal si in fiecare zi cand se administreaza interferon; restul nu ajuta.
- daca nu faci tratamentul cu interferon, riscul de recidiva este mai mare. totusi nu enorm mai mare, se poate estima ca undeva pe la 15-25% mai mare, din pacate interferonul nu face minuni. tot din pacate, altceva mai bun nu exista inca, in aceasta situatie.
14 Valera15
14 Valera15 [13c]
20-08-2014, 17:50

Membru din 20-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 13

Tratament cu interferon in melanom malign.Dl. Raul, am inceput tratamentul cu interferon doza mare (39 zilnic)sunt la a 4-a sedinta si zilnic la aproximativ 5 ore de la perfuzie fac febra 38,2/frison care dureaza in jur de 3 ore .In perfuzie imi introduce si algocalmin si mai iau la 8 ore paracetamol. Spuneti-mi va rog daca este normal sa fac febra zilnic .
As dori sa iau legatura cu persoane care a facut tratament cu interferon. Multumesc.
15 MARTON
15 MARTON [617c]
22-08-2014, 22:21

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VALERA daca vrei o sa sun un pacient care a facut interferon si il intreb daca doreste sa discute cu tine.
Eu ca pacient te sfatuiesc ca atunci cand apare un simtom sa iei legatura cu medicul curant si sa ii aduci la cunostinta si asa sa rezolvi , eu asa fac, si nu toti pacientii au simptomele , unii au cateva altii deloc altii pe toate.UN nepot al meu a facut interferon un an si din cate mia spus avea frisoane mari, dureri de oase si articulatii numai ca nu a tinut corect tratamnetul, a fumat a consumat alcool, pierdea noptile, mergea la sala ( asa fac tinerii se cred REMBO , NEMURITORI), si dupa un an ii ramasesere cutii intregi pe care nu si lea facut, avea leucocitele(daca imi aduc bine aminte) prea scazute si nu i se mai coagula sangele si nu a mai putut fi operat.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
16 MARTON
16 MARTON [617c]
23-08-2014, 15:35

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

VALERIA ti-am trimis pe privat numele si numarul persoanei care a facut acest tratament si te poate ajuta cu informatii.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
24-08-2014, 14:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Valera15, 20-08-2014, 17:50:39):


intrebarea nu e pusa bine "daca e normal sa fac febra...". evident ca idealul ar fi sa NU faci febra, dar din pacate febra si "sindromul pseudogripal" sunt foarte des intalnite in tratamentul cu interferon, mai ales la aceste doze mari (mult mai mari ca cele folosite in cazul hepatitei virale). tot ce poti sa faci este sa iei paracetamol, pana la un gram odata la 6-8 ore, in fiecare zi in care faci interferon, inclusiv cu 2 ore inainte de injectie, evident fara sa consumi alcool sau alte lucruri toxice pentru ficat, si cu monitorizarea saptamanala a analizelor pentru ficat.
Răspunde la topic
17 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp