melanom malign st IV cu metastaze cerebrale, pulmonare si renale

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
3 comentarii 1
1 naturaverde
1 naturaverde [2c]
31-03-2012, 14:08

Membru din 31-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

buna ziua!
mama mea area acest diagnostic de melanom malign st IV cu metastaze cerebrale, pulmonare si renale si doresc sa stiu cum pot sa intru in posesia unor medicamente care in 2010 erau in stadiul de cercetare, dar totusi pe situri la americani le gasim in vanzare, este vorba despre vaccinul melanoma gp 100 care se face impreuna cu chimioterapia cu ipillimumab sau de tratamentul cu zelboraf. Presupun ca daca in 2010 erau in stadiul de cercetare si pe atunci spuneau ca au gasit tratament pentru melanom, daca acum sunt la vanzare pe situ-uri cred ca sunt deja aprobate.
Pentru ca mamei nu i s-au dat prea multe sanse si nici tratament si doresc sa stiu, daca aceste medicamente sunt pe piata de ce doctorii nu ne spun nimic despre ele? ca poate noua ne este mai usor sa le procuram decat o fac furnizorii in tara la noi, dar eu consider ca trebuie sa fim informati macar.
2 naturaverde
2 naturaverde [2c]
31-03-2012, 14:05

Membru din 31-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

sau sa inteleg ca doctorii din Romania nici nu au auzit de asa ceva?
3 naturaverde
3 naturaverde [2c]
31-03-2012, 14:08

Membru din 31-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Doresc sa stiu daca aceste medicamente in stare de cercetare se pot administra pacientilor si daca da ce trebuie sa faca un pacient ca sa poata intra in posesia lorsa cel putin sa poata fi prescrise de catre un medic oncolog.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp