mama are cancer pulmonar gr IV, metastaza de adenocarcinom cu pleurezie

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
10 comentarii 1
1 lili6
1 lili6 [43c]
12-02-2014, 17:55

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna ziua! as dori sa va adresez si eu o intrebare..mama are cancer pulmonar gr IV, metastaza de adenocarcinom cu pleurezie...la momentul prezent a terminat 6 sedinte de chimioterapie la Institutul Oncologic...a fct analiza EGFR, care a iesit favorabila pentru medicamentul Tarceva...noi avem domiciliul in Arges, mama a lucrat in Arges.
As dori sa va intreb daca dosarul pentru acest medicament se poate baga la Bucuresti la casa de asigurari, in condiţiile in care mama are domiciliul/serviciul in alt judet si ce documente sunt necesare in acest sens, daca mai exista alte conditii, data pana la care se depune dosarul, programari anterioare.
Ce efecte are acest medicament, credeti ca o va ajuta cu ceva sau îi va face mai mult rau?
Am inteles ca dureaza cateva luni pana se aproba medicamentul, îi poate rezista organismul fara chimioterapie atatea luni?
Va multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
25-05-2013, 12:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dosarul poate sa il depuna oriunde, tot la comisia CNAS ajunge. ulterior medicamentul oricum nu va putea fi emis (reteta adica) decat de catre medicul care a cerut dosarul.

este un medicament cu rate mari de raspuns si rezultate deosebit de bune la pacientii cu cancer bronhopulmonar cu mutatie EGFR. in conditiile in care chimioterapia a dat raspuns, intr-adevar nu este o problema asteptarea, sub supraveghere, pana la primirea medicamentului. daca intre timp boala da iar semne de activitate, se poate recurge la o noua linie de chimioterapie, in asteptarea medicamentului Tarceva. acesta este mai bine tolerat decat chimioterapia, principalele probleme fiind legate de aparitia unei eruptii pe piele care poate fi destul de puternica si suparatoare, dar care poate fi manageriata. mai exista si alte efecte secundare posibile, cum ar fi diareea, etc, dar si ele sunt manageriabile.
3 lili6
3 lili6 [43c]
02-07-2013, 22:55

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Va multumesc pt raspuns dle dr!o seara frumoasa!am depus deja dosarul, acum asteptam.
4 RoxanaSpi
4 RoxanaSpi [2c]
06-02-2014, 23:34

Membru din 06-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara! Tatal meu este disgnosticat de 3 luni cu diagnosticul de cancer pulmonar gradul III- IV. De curand a inceput ce-a de-a doua serie de chimioterapie. am auzit de curand despre EGFR, insa medicul curant nu a adus in discutie nicodata despre aceasta analiza. Puteti sa-mi spuneti daca medicul curant este cel care v-a recomadat sa o faceti si unde poate ea fi facuta?

Multumesc.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
07-02-2014, 12:55

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ROXANA medicul curant trebuie intrebat ce se recomanda, tiam dat un mesaj pe privat si astept un raspuns.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
08-02-2014, 21:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai cautat laboratoare pe internet ?
7 lili6
7 lili6 [43c]
11-02-2014, 18:22

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna, Roxana...in cazul mamei mele doctorul oncolog i-a recomandat sa faca aceasta analiza legata de mutatia EGFR, pentru a vedea daca apoi, dupa seriile de citostatice perfuzabil, poate urma tratamentul cu tarceva care este tot citostatic, dar pastile. Analiza am facut-o la un laborator de la Victoriei, daca esti din buc, cred ca Genesys se numeste..pentru a se aproba dosarul pentru tarceva era nevoie si de aceasta analiza..dar medicul oncolog este cel care iti va recomanda aceste lucruri.multa sanatate!
8 RoxanaSpi
8 RoxanaSpi [2c]
12-02-2014, 17:55

Membru din 06-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna,

@@ RaulDuke - inainte sa gasesc ceva despre investigatie pe site-urile laboratoarelor private am intalnit aceasta discutie, asa ca am pus intrebarea aici unde am primit si raspuns intr-un timp foarte scurt.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am pus intrebarea medicului curant si din pacate raspunsul a fost ca EGFR-ul nu se recomanda in cazul tatalui meu deoarece celulele cancerose in cazul lui sunt carcinomatoase scuamoase.
Acum am inceput analiza variantelor pentru Radioterapie. Pana acum am consultat doi medici radiologi si ne recomanda radiologia de tip IMRT. Pana acum am identificat urmatoarele informatii pe internet:
- se poate face in
- centre private ca : Graal, Amethist, CO Brasov
sau
- la stat la centru regional Cluj
Valori de pe internet platite de pacient:(au fost scazute valorile decontate de casa)
- Graal - 420.000 Ron
- Amethyst - 220.000 Ron
- Brasov - 150.000 Ron
Valori de pe internet plan tratament/ sedinte de iradiere IMRN(nu sunt scazute din pret valorile decontate de casa)
- Graal o Plan tratament - 17.200 Ron o Sedinta - 1000 Ron
- Amethyst o Plan tratament - intre 12.000- 24.000 Ron o Sedinta - 720 Ron
- Brasov o Plan tratament - 19.500 Ron o Sedinta - 450 Ron
Multa sanatate!
9 iuliana
9 iuliana [1c]
30-10-2014, 18:29

Membru din 30-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna seara! in urma unei radiografii,unde s a vazut o pata pe plamani,mama a mers la spitalul floreasca in regim de urgenta deoarece se simtea foarte rau,unde i s a facut un computer tomograf in urma caruia diagnosticul a fost :tumora bronhopulmonara dreapta,adenopatii tumorale mediastinale.Dupa aceea,a fost trimisa la spitalul Marius Nasta pentru biopsie bronsica ,a fost trimisa acasa si a ajuns la urgente unde a fost internata la sectia oncologie pana cand a venit rezultatul biopsiei care dupa parerea doamnei doctor oncolog,nu este cancer si i a spus sa se duca din nou la spitalul Marius Nasta pentru a se trata de plamani.S a internat la Nasta,dupa citirea rezultatului biopsiei,doamna doctor a spus ca nu e concludent si i s a propus sa faca mediastinoscopie ,iar pe biletul de iesire scrie diagnostic :tumora bronhopulmonara lob superior drept stadiu 3 A-T3N3MX ,precizez ca mama mai sufera si de hipertensiune arteriala si diabet zaharat tip 2, in urma cu 6 ani a fost operata si chimiotratata de neoplasm colon. Medicul de la Floreasca mi a spus ca nu are legatura cu cancerul de colon, medicul de la Marius Nasta mi a zis ca nu poate sa mi dea nici un raspuns pana nu vine rezultatul mediastinoplastiei.A fost trimisa acasa,fara nici un medicament,fara nimic,ea se simte rau,tuseste,se sufoca,o doare in spate,a luat tramadol la durere ,si un aparat de oxigen pe care l am luat din recomandarea unui medic de la urgente cand am chemat salvarea .Intrebarea mea este: ce e de facut? este sau nu cancer? medicul oncolog a zis ca nu e,medicul de la Nasta a scris pe iesirea din spital ca este,rezultatul mediastinoscopiei trebuie sa fie gata peste o saptamana si eu tot citesc tot ce se poate pe net si nu stiu exact ce e de facut.Va multumesc anticipat!
iub
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
31-10-2014, 11:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (iuliana, 30-10-2014, 18:29:42):


cred ca mi-ai scris si pe privat. ai raspunsul acolo, mai complet.
in rest: trebuie sa asteptati rezultatul biopsiei. pana atunci, daca are nevoie, trebuie sa primeasca tratament simptomatic, fie acasa, fie la orice sectie de medicina interna sau pneumologie sau cam orice.
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp