Mastectomie bilaterala buletinul histopatologic /imunohistocjime

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
5 comentarii 1
1 colors
1 colors [2c]
13-10-2017, 00:19

Membru din 16-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna seara , Numele meu este Iuli , sotia mea a fost operata recent de dubla mastectomie .
rezultatul histopatologic este :
Concluzie :Mastectomie stanga cu 1 focar de carcinom mamav invaziv NST (ductal) localizat la nivelul cadranului supero-extern , cu componenta extensiva de carcinom ducatl in site de grad nuclear intermediar cu necroza
dimensiunea nodulului este de aproximatic 2.8 cm (1,8 cm pe sectorul supero-extern si 1cm perisector ) 8ggl.indemni
san stang pT2 pN0 M=8500/3

Concluzie : Mastectomie dreapta cu 1 focar de carcinom mamar invaziv NST (ductal) G1 de 1,6 cm localizat la nivelul cadranului supero -intern
9ggl.axiliari drepti indemni
san drept pT1 pN0 M=8500/3

Rezultate Imunohistochimie :

Rezultat : Diagnostic trimitere: Carcinom mamar invaziv NST (ductal); tumora san drept CSI si san stang

pag.1

REZULTATE:
- Histopatologie-microscopie: Parenchim mamar cu prezenta de infiltrare tumorala de tip carcinom mamar invaziv NST, alcatuita din celule cu atipii citogice usoare, dispuse in structuri tubulare si travee, stroma densa fibrocalogena.
- Imunohistochimic: ER pozitiv in 70% din celule tumorale; PGR pozitiv in 70% din celule tumorale; CerbB2 negativ (scor 1+ imunomarcaj membrenar incomplet, slab); Ki167 pozitiv 10% din celule tumorale; E-caderina pozitiv in celule tumorale; p63 evidentiaza celule mioepiteliale; Ck5/6 evidentiaza celule mioepiteliale;
- Concluzii: Carcinom mamar invaziv NST, receptori hormonali prezenti.

pag.2

REZULTATE:
- Histopatologie-microscopie: Parenchim mamar cu prezenta de infiltrare tumorala de tip carcinom mamar invaziv NST, alcatuita din celule cu atipii citogice usoare, dispuse in structuri tubulare si cribriforme, asociat carcinom ductal in situ.
- Imunohistochimic: p63 pozitiv in celulele mioepiteliale in jurul insulelor de carcinom "in situ", negativ in jurul insulelor de carcinom invaziv; Ck6/7 pozitiv in celulele mioepiteliale in jurul insulelor de carcinom "in situ", negativ in jurul insulelor de carcinom invaziv; E-caderina pozitiv in celule tumorale; ER pozitiv 90% din celule tumorale (atat in componenta invaziva cat si in cea "in situ"); PGR 80% din celule tumorale (atat in componenta invaziva cat si in cea "in situ"); CerbB2 negativ (scor 1+ imunomarcaj membranar slab diferentiat, incomplet); Ki67 pozitiv 15-20% din celule tumorale.
- Concluzii: Carcinom mamar invaziv NST, receptori hormonali prezenti.

domnul doctor RaulDuke mi-a raspuns in privat la majoritatea problemelor . Sotia a fost la oncolog cu rezultatele . Oncologul a spus tratamentul hormonal dar tinand cont ca e bilateral ar fi intelept sa faca chimioterapie . Nu a fost sigur ca trebuie si chimioterapie .A reporgramt sotia luni . tin sa precizez ca sotia are 39 de ani . Ceea ce ma intereseaza pe mine este :

1: Cat de grave sunt rezultatele ( nivel , daca e extins ... ..)
2: Chimioterapia este recomandata la acest rezultat ?
3: Imi poate cineva recomanda un oncolog disponibil in bucuresti pentru second opinion ?

Va multumesc .
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-10-2017, 15:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (colors, Azi, ora 00:19:45):


1. nu mi se pare grav, sansele de vindecare sunt maxime, boala este localizata. cel mai probabil este vorba de 2 cancere incipiente separate, nu de unul care sa fi dat metastaza in sanul celalalt, etc.

2. este greu de spus. pentru a putea spune daca e indicata chimioterapia, ar trebui efectuat un examen numit OncotypeDX sau ENDOPREDICT. din pacate acestea sunt scumpe, mii de euro, si nu sunt decontate. de asemenea un test ca acesta poate, cam 30-40%, sa fie neconcludent in a spune daca "merita" sa faca chimioterapie sau nu. faptul ca boala a fost prezenta in ambii sani nu este un argument suficient pentru chimioterapie; mai degraba faptul ca intr-unul din sani este T2, adica peste 2 cm tumora, cu un risc de recidiva putin mai mare ca la T1.

3. mai bun decat mine? nu prea cred :D

cu modestie zis.
3 colors
3 colors [2c]
13-10-2017, 15:58

Membru din 16-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspuns. Am facut alte progamari la 2 oncologi pentru second opinion , voi reveni cu detalii . Intre timp asteptam sa vedem ce i se propune de actualul doctor.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-10-2017, 16:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (colors, Azi, ora 15:58:31):


care sunt acei 2 oncologi vestiti?
5 colors
5 colors [2c]
13-10-2017, 18:34

Membru din 16-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:57:49):

Nu stiu daca doctorii unde am facut progamare sunt ''vestiti''.Nu sunt genul care cauta doctori ''vesititi''.Am vrut doar alte opinii si am cautat ce era disponibil .Am facut progamare la 2 clinici diferite . Doctor Jinga de la Neolife si Doctor Dediu de la Sanador. Pana ce i se va propune tratamentul sotiei am vrut sa mai avem si alte opinii.

ps : As putea face o progamare si la dumneavoastra daca sunteti disponibil.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp