Daca un marker tumoral creste inseamna ca boala incepe sa recidiveze?

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
79 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
21 mariap
21 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

In ceea ce priveste spitalul, am avut de ales intre Fundeni si Victor Babes si am optat pentru a doua, deoarece m-am gandit macar atata lucru sa mai fac pentru ea. Operatia a costat 2400 euro si spitalizarea 75 euro/zi, dar credeti-ma merita toti banii din lume. A stat la reanimare 3 zile, timp in care minut de minut o asistenta a fost cu ea. Au cele mai bune medicamente iar oamenii sunt extarordinari de amabili fara sa le mai dai si alti bani. Ba din contra, daca incerci sa dai cuiva te refuza cu vehementa, in asa fel incat te simti si prost ca ai incercat.
22 mariap
22 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

VA doresc un Craciun Fericit si multa sanatate si astept un semn de la Dvs. sa imi spuneti ce ati facut.
23 carmuti
23 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

buna seara a
m revenit sa va spun ce am facut am fost la prof balanescu am facut vizita si mi a dat sa fac ca 125 l am facut la medsana si rezultatul a fost 89 l am sunat pe prof si mi a spus sa merg la oncologie pt a ince chimioterapia ce vreau sa va intreb mama dumneavoastra unde a facut sedintele de chimioterapie??a fost internata au raspuns la tratament cum s a simtit ???si cum se simte in prezent ??astept un semn de la dvs sa stiu ce sa fac eu prefer o clinica privata pt a putea sa ramin internata pe accea perioada dar nu prea am prea multe informatii poate ma ajutati dvs va urez multa sanatate dvs si mamei
24 mariap
24 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Buna dimineata. Pentru chimioterapie Mama este internata la Fundeni, la institutul Oncologic. Suporta destul de bine fata de ceilalti pacienti. Iar din cate stiu nu se fac aceste tratamente in spitale particulare, ci numai in cele de stat. Dar Dvs. ce problema aveti? Vad ca valoarea la CA 125 a iesit destul de mica. Si de ce ati mers la Medsana?
25 carmuti
25 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

buna dimineata prof balanescu mi a spus ca val CA 89 este foarte mare si trebuie sa fac chimioterapie eu am fost operata cu 13 ani in urma de fibrom uterin iar acum de 4 luni fac acita am facut tot felul de investigatii si se pare ca ascita e de la ovar desi au fost scoase vreau sa te intreb mama ta ce virsta are eu am 61 ani si cit timp trbuie sa faca citostatice si la ce interval de timp iti multumesc
26 mariap
26 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Mama are 53 de ani si face 6 sedinte de chimioterapie, la 21 zile diferenta.
27 carmuti
27 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

scuza ma la medsana am fost pt a face analiza ca ca am inteles ca este cel mai bun laborator din bucuresti?????????????
28 mariap
28 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Si la Victor Babes este ok. Va spun din propria experienta. Dar domnul profesor nu v-a trimis la Victor Babes? Daca da, din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa megeti acolo. Stiti cum este....
29 carmuti
29 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

maria eu am fost la prof martia trecuta si m a trimis sa imi fac ca 125 la victor babes eu deja il facusem pe 1 noiembrie si val era 23 drumul a fost destul de incurcat ti am explicat am facut miercurea trecuta ca la medsana pt ca vrioam sa il compar cu cel facut anterior si dupa cum ti am spus e 89 l am sunat pe prof si i am spus val si mi a spus ca este foarte mare si s a merg la dr georgescu la oncologie pt citostatice dupa care s a vin la el sa vada daca au raspuns la trat si sa fac operatie eu acum am fost la sp municipal si miine ma internez pt terapie ce vreau sa te rog ce fel de citostatice face mama ta cum se numesc si cum le suporta pt ca nu stiu nimic va doresc multa sanatate astept raspuns de la voi va multumesc din inima
30 carmuti
30 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

maria de citostatice naturale ce parere ai?prietena mea care are un cancer operabil colon stadiul 4 a facut citostatice 6 luni dupa care a inceput trat cu citos naturale de la otv dr moararu si se simte excelent nu maninca carne bea sucuri de leg si fructe maninca numai cruditati iar carnea ei este ciupearca si multumeste lui DUMNEZEU merge pe al 2 an si se simte foarte bine tu ce parere ai??? mama ta maninca carne in timpul citos am auzit ca nu ai voie lactate in sapt cind le faci ce imi poti spune mami tau ce manca???????/daca ai timp astept rasp tau si miine ma duc sa ma internez ma duc la spitalul municipal pt ca am o cunostinta un prof care ma trateaza bine din toate punctele de vedere adica rezerva asis personala la rezerva e o camera vip dar se plateste si merita si in plus spitalul este aproape de casa si pot venii fetele mele am si eu 2 fete una de 42 ani si una de 44 ani care sunt la fel de bune ca si tine stau tot timpul linga miine se intereseaza si nu stiu cum sa ma mai faca sa uit de boala asta cumplita va pup si sanatate mamei tale ii doresc din tot sufletul
31 mariap
31 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Va pot spune ca si dr Georgescu este unul dintre cei mai buni in chimioterapie din spitalul Fundeni. Pe mama chiar astazi am internat-o pentru a treia sedinta. Este foarte adevarat ca, conditiile din spital sunt mizere, dar nu mai conteaza. In ceea ce priveste carnea, mama nu a mai mancata asa ceva de cand a aflat de boala si se simte bine. De asemenea, bea sucuri din morcov si sfecla, proaspat, facut in casa. Mai mananca foarte multe legume, salata ( cea de varza am auzit ca este foarte buna ) si foarte rar cate un iaurt.
32 carmuti
32 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

iti multumesc pt raspuns il asteptam cu nerabdare vreau sa te rog sa mi spui si mie cum se numeste med pe care il face mama ta pt ca am vazut pe net ca sunt diverse
33 mariap
33 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Medicamentul se numeste Taxol-Cisplatin.
34 carmuti
34 carmuti [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

buna ziua am revenit cu comentariu dar cu durere in suflet sunt fata d nei cu care ai vorbit mama mea s a prapadit pe data de 02022008 nu am mai putut face nimic am incercat dar fara speranta in ceea ce priveste prof balanescu noua personal ne a lasat o amintire oribila i am dat bani si dupa 2 zile nu mai stia cine este oricum cind apare ascita nu mai exista speranta asa mi a spus prof la care am avut o internata 3 sapt .mama ta ce face cum se simte ?va doresc multa sanatate si tot binele din lume
35 mariap
35 mariap [22c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Sincere CONDOLEANTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imi pare tare rau de pierderea ta!! Cuvintele sunt de prisos in aceste situatii. Mama mea este chiar bine. I-a scazut foarte mult valoare markerului: de la 600, inainte de operatie, la 92, dupa a patra serie de chimioterapie. Va urma a doua operatie.... Cat despre profesorul Balanescu, ma gandesc ca dansul are foarte multi pacienti, probabil ca asta este un motiv pentru care a uitat, dar noi suntem foarte multumite de dansul. Inca o data imi pare tare rau pentru pierderea ta. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
36 cristinela
36 cristinela [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua!
Am si eu o problema:am un chist pe ovarul stang de circa 45, de aproximativ un an.In urma tratamentului nu s-a micsorat, iar medicul ginecolog mi-a recomandat interventie chirurgicala.Anul trecut am facut CA 125 si mi-a iesit 22, anul acesta am repetat-o si mi-a iesit 43. Exista vreun motiv de ingrijorare, ar putea fi cancer?
Va rog frumos daca poate sa imi raspunda cineva.Multumesc.
37 dr i.f.
37 dr i.f. [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Buna ziua!
Caracterele ecografice ale unei formatiuni chistice ovariene (lichidiana, solida) pot da unele indicii - nespecifice desigur - cu privire la natura acesteia.
Nu e chiar bine ca a crescut CA 125, deja a depasit valorile considerate normale, insa, pe de alta parte, CA 125 nu creste neaparat numai in tumori maligne, ci si in alte afectiuni, cum ar fi endometrioza, fibromul uterin.
Bineinteles ca in aceste conditii raspunsul la intrebarea dvs. nu poate fi dat decat dupa efectuarea biopsiei, postoperator (eventual o laparoscopie exploratorie), CA 125 neputand fi folosit ca analiza screening pentru cancerul ovarian.
In concluzie, nu as putea sa va dau un sfat ferm, nu stiu nici cum arata formatiunea ecografic, probabil tot medicul curant va poate sfatui mai bine. Poate ca nu e ceva grav, dar nu e bine sa ramaneti asa si sa riscati un diagnostic sever pus prea tarziu...
Numai bine!
38 cristinela
38 cristinela [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc frumos!
39 bllu
39 bllu [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua!

am si eu nevoie de un sfat ,mama mea are neoplasm de col uterin cu doua metastaze pulmonare de 1,3 cm(gradul 4)deocamdata neoperabil,face chimio la iasi suntem la a 4 sed -prima cu TAxotere -cisplatin la care a facut alergie apoi doua cure cu Gemzar-cisplatin,la ecografie nu se vad leziuni focale ,nu are ascita,markeri tumorali dupa prima cura sunt snc-6 si scc-7,nu avem niste markeri dinainte de chimio,stiu ca sunt in valori normale dar nimeni nu zice nimic ci doar sa avem rabdareca dupa sase sed vom face CTdin nou si vom vedea care e situatia la plamin ,am facut bronhoscopie inainte de chimio si din periajul bronsic au iesit celule tumorale maligne,oare nu trebuia sa facem o biopsie di plamin,prof care a facut bronhoscopia nea zis ca nu vede nici o leziune pe plamin,nu stiu ce sa mai fac,la cit timp se repeta markeri tumorali ?diagnosticul este carcinom scuamos nediferentiat de col uterin ,pt plamin se pot face sed de radio terapie?,mama a facut doua pt col si apoi au facut chimio ,se mai pot repeta?
Va multumesc anticipat ca ati avut rabdare sa cititi si poate ma lamuriti si pe mine
40 laura mariana
40 laura mariana [10c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 10

Ptr d-na dr. Iris F. - doamna frumusetea dvs exterioara se regaseste si in sufletul domniei voastre. Am o mare nelamurire . Sotul meu (44 ani) diagnosticat cu tumora pulmonara dreapta , sindrom de vena cava superioara dreapta, in 12.06.2008 face analiza markerilor NSE si CEA. NSE se incadreaza in intervalul de referinta , dar CEA are valoarea =21. Va intreb si eu intr-un astfel de diagnostic este relevant acest marker???? La bronhoscopie ( nu au iesit nici grad si nici celule) mi s-a spus ca nu este vorba despre cancer si ca a fost diagnosticat gresit, in alte parti mi se spune ca nu a fost recoltata corect bronhoscopia????????? Deci am ajuns si la markeri spunandumi-se ca acestia sunt cei mai relevanti in stabilirea tratamentului cu cito si chimio. Ma invart intre policlinici, diagnostice si medici din 12.06.fara sa stiu ce are exact si ce ar trebui sa mai fac.Ajutati-ma va rog si luminati-ma - este strigatul unei sotii si mame a doi copii.
Răspunde la topic
79 comentarii 1 23 4 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp