Mana umflata dupa mastectomie

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
30 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
27-04-2014, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

revino cu detaliile despre cazul de care spui si ce tratament a facut si in ce perioade, si ce tip de operatie, te rog! pentru limfedem in sine cel mai util lucru este eventual o manusa lunga compresiva...
22 aym
22 aym [10c]
28-04-2014, 23:40

Membru din 23-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Pe biletul de internare scrie: carcinom mamar dr. T2NOMO std. II A ( CDI G2 RE=100~3+; HER2=2 apoi pe cel de iesire : s-a facut mastectomie radicala modificata, au fost identificati 17 limfoganglioni axilari cu dimensiuni 0, 2- 1 cm liberi de malignitate. Nu a trebuit sa faca chimioterapie. Analiza CHIS pt HER2 au fost bune (fara amplificare genetica). A facut tratament cu Tamoxifen vreo 2 luni inainte de operatie si de atunci continua tot cu Tamoxifen, 20mg pe zi. Pana acum doua, trei saptamani nu a avut probleme cu mana, adica nu i s-a umflat niciodata insa acum de la incheietura mainii in sus este usor umflata si e chiar vizibil. Pe mana stanga(cea fara probleme) se vad venele insa pe cea dreapta abia se mai zaresc. Azi i-am cumparat un ulei aromatic pentru masaj cu vit A, E, ulei de catina, obligeana, iedera, castan, uleiuri esentiale (lavanda, brad, fenicul) la indicatii scrie: prin masaj, produsul accelereaza microcirculatia si asigura echilibrul lipidic al pielii, actioneaza asupra tonicitatii vaselor limfatice si venoase prin efectul lor drenant asupra circulatiei capilarelor, vit E impiedica formarea radicalilor liberi iar vit.A mentine elasticitatea pielii. Inca nu l-a folosit. Asteptam un raspuns din partea dumneavoastra pentru care va multumesc.
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
29-04-2014, 00:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pare a fi o complicatie la distanta de pe urma operatiei. din pacate acest lucru se intampla. totusi, din ce descrii, nu e vorba de o umflare semnificativa. cred ca ar trebui sa o revada oncologul, in primul rand!
24 aym
24 aym [10c]
30-04-2014, 11:25

Membru din 23-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc pentru raspuns. Oncologul nu ne-a ajutat prea mult. Ne-a trimis la un dermatolog. Am fost si i-a dat sa puna comprese cu rivanol. Nu s-a produs nici o schimbare. Probabil datorita lipsei a glandelor sudoripare toxinele nu mai pot fi eliminate si atunci circilatia limfei este mai greoaie. Am inceput sa o masez usor cu acel ulei de masaj, intai am facut un test doar la incheietura mainii.Am sfatuit-o sa faca din nou gimnastica invatata de doctor dupa operatie. In iunie este programata la control la Cluj.Sper sa nu se agraveze pana atunci. Va multumesc si va doresc multa sanatate !
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
01-05-2014, 08:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

aym, e LIMFEDEM DUPA MASTECTOMIE !!! diagnosticul e simplu: la o operatie de acest gen, cand se scot ganglioni, limfa nu prea mai are pe unde sa curga bine, si atunci se aduna "in spate", respectiv se umfla bratul. cand se face SI radioterapie pe deasupra, acest risc creste si mai mult. deci ori se intampla acest fenomen, ori a recidivat boala si trebuie cautati ganglionii, macar printr-o palpare si ecografie axilara, la inceput. dermatologul si plasturii cu rivanol nu au nicio treaba aici! daca se agraveaza, adica mana se umfla si mai tare, vizibil mai tare, nu mai are rost sa stea pana in iunie! din fericire oricum nu mai e mult pana atunci. mult noroc !
26 aym
26 aym [10c]
23-05-2014, 13:21

Membru din 23-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.Din fericire am reusit sa facem o noua programare, asa ca ieri am fost la Cluj la control. A trebuit sa faca o mamografie si testul Papanicolau care din fericire au iesit ok. A fost consultata de doctorul care a operat-o prin palpare(nu stiu daca pot sa-i dau numele cu toate ca as face-o bucuros pentru ca e un doctor caruia o sa-i multumim toata viata) i-a indicat, pentru mana umflata, doar masaje usoare si gimnasctica. De la operatie (2011) au trecut trei ani in care a luat TAMOXIFEN 20mg pe zi. A intrebat-o cum sta cu osteoporoza ca sa stie daca poate trece pe inhibitori de aromataza. Testul de osteoporoza l-a facut anul trecut si a fost la limita insa a luat calciu si alfaD3 iar dupa sase luni i s-a spus ca e ok si ca nu mai trebuie sa continue tratamentul decat iarna cand e foarte frig. Acum am iarasi o dilema pentru ca domnul doctor i-a spus " daca vrea" poate trece pe inhibitori de aromataza. Noi am zis ca dumnealui hotaraste si ne-a scris o scrisoare medicala catre medicul oncolog de care apartinem noi(Alba Iulia)in care specifica trecerea de la tamoxifen la inhibitori de aromataza. Dar acel "daca vrei" ne-a pus in dilema!!! Nu stim care este diferenta si consecintele. Pe data de 27 avem programare la oncologie ( Alba)si sper ca doctorul sa ia o decizie corecta. Pana tunci astep cu nerabdare si opinia dumneavoastra. Va multumesc ! Multa sanatate !
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
23-05-2014, 13:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa parerea mea, da, este indicata trecerea, la acest moment, pe inhibitori de aromataza, cu rezultate discret mai bune decat cu tamoxifen simplu, dar si cu un profil de toxicitati diferit si pentru care trebuiesc efectuate niste analize suplimentare, cum ar fi DEXA, pentru oase, profil lipidic (colesterol, etc). oncologul va trebui sa evalueze utilitatea acestei miscari, si nu chirurgul, desi, evident, optiunea exista (fara sa fie obligatorie sau o diferenta de la cer la pamant, etc - la asta s-a referit cu "daca doriti"). oricum, oncologul trebuie sa va prezinte aceasta optiune, chirurgul nu poate prescrie inhibitori de aromataza decontati.
28 aym
28 aym [10c]
23-05-2014, 13:54

Membru din 23-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc pentru raspuns si va doresc tot binele din lume ! Multa sanatate !
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
23-05-2014, 14:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Numai bine!
30 marisa
30 marisa [1c]
12-05-2015, 20:51

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Umflarea bratului este cauzata de faptul ca probabil, in timpul operatiei, v-au fost scosi si o parte din ganglionii limfatici. Limfa continua sa circule pe aceeasi traiectorie, dar la un moment dat intampina un blocaj. De aceea, este recomandat drenajul limfatic. Aceasta este explicatia pe care am primit-o si eu, la randul meu, de la fizioterapeutul catre care am fost trimisa de catre medicul oncolog. Am mers vizavi de Fundeni, la un cabinetul 'terapie pentru miscare', unde mi s-a explicat sursa durerilor mele si ceea ce se poate face. Eu am facut drenaj limfatic si m-am recuperat, iar pentru asta ii multumesc domnului Bogdan Goga pentru felul absolut extraordinar in care m-a tratat. A reusit sa imi alunge stanjeneala cauzata de pierderea unui san si sa imi aduca bratul la dimensiunile normale. Sper ca v-ati mai calmat si ca veti gasi si dvs. in curand rezolvarea. Multa sanatate!
Răspunde la topic
30 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp