mamografie

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 marcel_alex
1 marcel_alex [1c]
24-11-2012, 15:37

Membru din 02-06-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 1

buna ziua sunt o femeie de 57 de ani si am fost sa fac un test la mamografie bacau pt ca aveam mari dureri la sanul stang.rezultatele nu stiu ce inseamna va rog sa mi le explicati d-voastra ca nu stiu ce inseamna termenii medicali:rezultat:san cu densitate mixta neomogena/fara focare e microcalcificari si fara opacitati spiculate/opacitate ovalara bine delimitata de aprox 1 cm cadran supero-intern san stang;va multumesc in suflet
2 Marga71
2 Marga71 [1c]
22-11-2012, 15:13

Membru din 22-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua. Sunt o femeie in varsta de 41 de ani, am facut o mamografie bilaterala si rezultatul este urmatorul : Sani cu densitate mare omogena, fara imagini opace spiculate. Mica imagine opaca nodulara de 0, 5 cm in diametru, intens omogena cu contur regulat (R-MLO) posibil ganglionara axilar drept. Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti cateva cuvinte despre acest rezultat. Multumesc
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
24-11-2012, 15:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu se observa o imagine care sa fie NEAPARAT cu risc de malignitate (cancer), dar acest lucru din pacate nu poate fi nici exclus, deoarece ai o varsta relativ tanara si sani cu "densitate radiologica" mare. cel mai important lucru ar fi sa te intorci inapoi cu rezultatul la medicul care a recomandat aceasta mamografie. cu ce ocazie ai facut aceasta mamografie, deci ?
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp