Lipom sau altceva?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
5 comentarii 1
1 ioana antoanela
1 ioana antoanela [36c]
07-09-2013, 12:35

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Bună ziua! Am o umflătură destul de mare în spate, puţin mai jos de umărul drept iar în urma echografiei mi s-a dat următorul rezultat: formaţiune hipoecogenă, bine delimitată, cu petere propriu, de 1, 5/2, 5/3, 6 cm, situată latero - toracic drept, în vecinătatea omoplatului, cu aspect lipomatos, medicul spunându-mi că este un lipom. Cum aş putea şti cu siguranţă că nu este vorba despre liposarcom (sau altceva), echografia face această diferenţă, adică liposarcomul arată altfel la această investigaţie? Mulţumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-09-2013, 11:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Pai ce solutie ai decat decizia medicului ? cel mult sa vorbesti cu un alt medic.
3 ioana antoanela
3 ioana antoanela [36c]
07-09-2013, 11:28

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Mulţumesc pentru răspunsul prompt, medicul nu mi-a spus nimic altceva, dar eu aş vrea să ştiu dacă liposarcomul arată la echo altfel decât lipomul sau pot fi confundate...
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-09-2013, 12:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu poate ecografia sa puna diagnostic histopatologic, acest lucru nu poate fi facut decat prin biopsie. este o decizie pe care ti-o poate influenta numai un medic care stie toate datele clinice.

de cand ai aceasta formatiune si cum a evoluat ea in timp ? te supara cu ceva si ce dimensiune are ? si... cine ti-a recomandat ecografia ?
5 ioana antoanela
5 ioana antoanela [36c]
07-09-2013, 12:35

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Nu şitu nimic de evoluţia ei în timp, nu este vizibilă şi nici nu se simte decât atunci când ridic braţul, am văzut-o întâmplător. S-ar putea să fi fie de mult timp pentru că eu am slăbit destul de mult şi aşa şi-a făcut simţită prezenţa, probabil înainte era ascunsă sub grăsime. Nu mă supără decât psihic pentru că este destul de mare. Nu este tare la atingere şi pare a fi mobilă. Echografia am făcut-o de capul meu pentru că m-am speriat trezindu-mă dintr-o dată cu aşa ceva...
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp