limfom hodkin scleroza nodulara

Secțiunea: Limfom Hodgkin
3 comentarii 1
1 flavia80
1 flavia80 [1c]
08-06-2015, 10:55

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va rog frumos, am nevoie de sprijin si informatii...acum doua luni de zile am primit acest diagnostic ...limfom hodkin,st2a scleroza nodulara...o tumora sternala plus adenopatii cervicale si zona gatului....deja am facut a doua sedinta de citostatice, la Cluj, dr Ciuleanu , un om extraordinar...am multe intrebari, in primul rand cum ne dam seama daca raspunde nenorocirea asta la tratament, ma macina gandul asta...am numai 34 de ani si un copil de 12 ani.
Momentan ma simt oleaca mai bine, dar am avut doua luni cumplite....cu dureri groaznice, pt ca la mine e prins sternul....si ganglionii cervicali care apasa pe nu stiu ce nervi....ajunsesem abia sa mai stau in pozitie verticala...desi nu sunt afectate alte organe, am facut CT si eco abdominal.incepusem sa si transpir , dupa prima sedinta au disparut transpiratiille. Pe mine durerile in piept m-au trimis la spital, si adenopatiile cand au inceput sa fie vizibile...culmea e ca in ultimul an m-am ingrasat vreo 10 kg si eu aveam cancer...pt ca un ganglion micut il aveam de vreun an, dar doctorii de prin Gorj au spus ca e lipom...o sa revin pe seara...m-ar interesa daca mai e cineva care face tratamentul in acest moment, sa mai am cu cine schimba o vorba..
Despre chimioterapie , fata de durerile in brate si piept pe care le aveam....e nimic. am crampe la stomac si constipatie vreo 3 zile, o stare de slabeala si ameteli de nu indraznesc decat sa ies in fata blocului si usoare dureri maxilare vreo doua zile dupa....o sa revin pe seara cu mai multe detalii...va rog incurajati-ma ca o iau razna cateodata..
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
08-06-2015, 11:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (flavia80, Azi, ora 10:55:18):


sa stii ca exista multa lume care nu numai ca o duce bine mersi, dar chiar care au invins boala aceasta de tot! este o boala foarte vindecabila, mai ales in stadiul II in care zici ca esti tu, facand si tratamentul corect, cum foarte probabil face un om de experienta Prof. Ciuleanu. Personal nu ma ocup de aceasta boala, de ea se ocupa mai des hematologii, dar in orice caz ai sanse foarte foarte mari de vindecare completa. Efectele adverse de la tratament vor mai pune mici probleme o perioada, si ele trebuie evaluate atent, dar una peste alta eu zic ca sansele tale arata bine!

Mult succes si in continuare !
3 flavia80
3 flavia80 [1c]
08-06-2015, 13:18

Membru din 08-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Nu ma tem de efectele chimioterapiei....sunt nimic pe langa durerile de umeri , brate, piept pe care le-am avut si care vad au cedat , banuiesc ca e un semn bun....acum am tot citit si vad ca exista cazuri cand se face biopsie si de maduva ososa pt a vedea o eventuala afectare a maduvei sau splinei....eu de ce nu am facut oare? eu am facut doar eco abdominal toracic si la fel CT abdominal toracic imediat dupa aflarea biopsiei si rezultatul a fost ca nu se evidentiaza alti ganglioni sau modificari la restul organelor...dar oare e suficient?
Oricum , daca mai citeste cineva aici..sunt extrem de multumita de modul cum se desfasoara lucrurile la Cluj, domnul Ciuleanu m-a primit fara programare, a doua zi eram operata pt biopsie, Dl Lazar , cel ce m-a operat, mi-a promis ca in 7 zile am biopsia si asa a si fost...intr-o saptamana de la prima intrevedere cu dl oncolog am si facut prima sedinta...dupa ce am bajbait vreo doua luni prin spitale mai aproape de casa cu suspiciunea de limfom....am hotarat sa plec la Cluj, si bine am facut, cred.acum astept frumos sa-mi pice parul, dar asta este singura mea grija momentan...
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp