Limfom Hodgkin, diagnotic in 2010

Secțiunea: Limfom Hodgkin
6 comentarii 1
1 Cristin3l
1 Cristin3l [4c]
24-12-2011, 14:22

Membru din 18-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna, am fost diagnosticat la sfarsitul anului 2010 Limfom Hodgkin cu scleroza nodulara de tip B, singurul simptom a fost doar transpiratul, dar eu tot pretindeam ca e de la mostenire si daca nu mi se umfla in partea stg a gatului nici acuma nu aflam (dar nu numai acolo am avut).
Am facut doar chimioterapia pt ca radioterapia nu mai era necesar. Nu mai avea ce sa iradieze.
Am facut 2 cure de OEPA si 4 de COPP, dupa care am intrat in remisie (acum 6-7 saptamani). Si in perioada tratamentului transpiram dar nu numai atunci ci si acuma doar cand ma obosesc si obosesc ft. repede. (vreau sa precizez ca inainte de a afla ca am aceasta boala m-am simtit ft. bine eram un copil ft. activ, iar acuma dupa citostatice m-a simt obosit si fara vlaga.)

Intrebarile mele sunt:
E normal sa tot transpir chiar si dupa atata timp ?
Si dupa cat timp pot sa recidivez ?

Iar pe final as dori niste sfaturi de la voi !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-12-2011, 00:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru a-ti face o estimare (totusi vaga) statistica a "sanselor de recidiva", sau mai medical spus, a sperantei de LIPSA a recidivei la 5 ani de la diagnostic, ar trebui sa raspunzi la urmatoarele 7 intrebari:

in momentul diagnosticului acestei boli/inainte de tratament:
1 - ce varsta aveai
2 - in ce stadiu (de la I la IV) a fost boala
3 - care era valoarea hemoglobinei
4 - care era numarul/procentul LIMFOCITELOR
5 - care era numarul LEUCOCITELOR
6 - care era valoarea ALBUMINEI serice
7 - ce sex ai (am dedus ca masculin)

pe baza acestor elemente a fost elaborata o schema de predictie, care totusi nu este una batuta in cuie sau garantata 100%. trebuie sa stii ca limfomul hodgkin, dintre care cel cu scleroza nodulara este cel mai frecvent, este o boala cu o rata inalta de vindecare, cu rate de peste 80%, global, deci cu "sanse" foarte bune, cu tratament adecvat si urmarire periodica.
despre transpirat... e greu de spus, asta tine de la caz la caz si cel mai bine poate sa-ti raspunda numai hematologul care te-a tratat, vis-a-vis de care e statusul curent al bolii sau ce simptome reziduale sau efecte ale tratamentului (printre care si oboseala) pot ramane.
3 Cristin3l
3 Cristin3l [4c]
22-12-2011, 11:30

Membru din 18-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Cand am fost diagnosticat aveam:
- 16 ani
- stadiul III
- 14.3
- limfocite nu stiu sa va zic
- 15.19 WBC
- nu stiu sa va zic
- masculin
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
23-12-2011, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pe baza unor modele statistice care au fost elaborate si patentate pana in prezent, "sansele" tale se estimeaza in "probabilitatea de a nu avea recidiva la 5 ani de la diagnostic". acestea, tinand cont de parametrii despre care te-am intrebat, se situeaza, ca o medie statistica, desigur (nu exista garantii si sigurante de 100% in medicina) undeva pe la 70-80 %. ca atare, global vorbind, ai niste sanse foarte bune sa fii vindecat si sa nu mai ai probleme in viitor cu acesta boala.
iti urez succes si numai de bine pe viitor !
5 Cristin3l
5 Cristin3l [4c]
24-12-2011, 12:30

Membru din 18-03-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Doamne Ajuta ! sa nu mai recidivez niciodata si sa fiu copilul care am fost candva.
Daca o sa apara ceva probleme am sa scriu tot in thread-ul asta ca sa nu deschid altul.

SANATATE MULTA VA DORESC !
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
24-12-2011, 14:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp