acum 3 luni am gasit un ganglion in cap pe partea drepta tare

Secțiunea: Limfom Hodgkin
4 comentarii 1
1 ella35
1 ella35 [2c]
15-10-2014, 15:50

Membru din 15-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am 35 de ani si acum 3 luni am gasit un ganglion in cap pe partea drepta tare,nedureros ,rotund ca un bob de strugure si au inceput tot felul de simptome odata cu aparitia lui.Greata,crampe abdominale,ameteli,citeodata imi singereaza gingiile abundant,am gingivita dar acum a curs asa siroi fara sa dau cu periuta de vreo 3 ori si m-am speriat foarte tare,,palpitatii,dureri de oase,depresie,dureri de mijloc dese,vreo 3 zile am avut o durere cervicala ca dupa un accident de masina de nu am putut dormi toata noaptea,am facut si atac de panica.Nestiind ca e un ganglion am mers la neurologie prima data si mi sa dat tratament pentru cefalee,suspiciune de spondiloza cervicala si recomandare sa merg la un internist.Intre timp a aparut un al doilea ganglion la baza cefei unde incepe parul,mai inti mic ca un bob de fasole iar acum sa rotunjit ca cel din cap,acela este foarte tare ca un os.Dr. internist mi-a dat Normix 10 zile crezind ca e vreo infectie deoarece I-am spus ca ma deranjea stomacul destul de tare.Dupa tratament nici un rezultat,tot am dureri de stomac mai iau inca Epirax tot prescris de medic.La 2 zile dupa antibiotic am mai descoperit vreo 3 ggl retroauriculari care sunt mici dar tot tari.Pe 7 am fost iar la control.De data asta medicul internist ma sfatuit sa imi platesc asigurarea pentru ca vrea sa ma bage la CT,sa facem biopsie daca e necesar dinsul fiind un medic exceptional de la Fundeni..Cind la-m intrebat daca e vreo sansa sa nu fie cancer a spus ca sigur ,poate fi ceva de piele.Eu nu am nimic pe piele,am doar aceste simtome si cred ca dinsul nu vrea sa imi spuna ca am cancer ca sa nu ma sperie.Am spus ca am dureri lombare si mia dat Celebrex 1 pe zi timp de 10 zile cu mentiunea ca daca e de natura inflamatoare se vor retrage si ganglionii.Dar am terminat tratamentul si ei nici nu s-au miscat,sunt cam la fel ca marime doar unul dupa ureche a mai crescut putin si e tot tare ca ceilalti,osos ,fix si nedureros...Plus ca ieri am terminat tratamentul cu Celebrex si spatele tot ma doare,m-a durut si pe timpul tratamentului dar mai putin parca si mi-au revenit greturile din nou.Ce parere aveti?este sau nu Limfom?Cam peste 2 saptamini imi platesc asigurarea ca momentan stau prost cu banii,am 2 copii mici si chieltuieli mari.Multumesc anticipat!



Raspunsuri la aceasta intrebare
BIU
2 ella35
2 ella35 [2c]
15-10-2014, 21:42

Membru din 15-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am uitat sa precizez ca am facut 2 hemograme cind am descoperit primul ganglion si au iesit ambele normale .Asta ma dus cu gindul la limfom ,daca nu e infectie,nu e imflamator,nu am nimc pe piele ca in 3 luni trebuia sa imi iasa ceva atunci ce poate fi?banuiesc ca daca era vreo tumoare craniana aveam si alte simptome ca pierderea cunostintei sau dureri de cap dar eu am avut doar la inceput dureri de cap.Apoi faptul ca se invadeaza din ganglion in ganglion e tipic Limfomului din cite am citit eu.Si ma gindesc ca daca aveam o metastaza de la alt cancer probabil iesea ceva la hemograme nu?plus de asta am un istoric nu prea placut cu 22 ani de fumat,am inceput pe la 13 ani acest comportament autodestructiv si consum de alcool abuziv dar sunt abstinenta de 4 ani acum.Nu poate sa imi iasa din cap ca am cancer si probabil ca am dreptate.Pentru ca corpul meu mi-a transmis prea multe semnale ca sa nu fie asta.
BIU
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
17-10-2014, 07:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ella35, 15-10-2014, 21:42:38):


momentan nu ai primit acest diagnostic, deci este putin probabil ca gasesti ajutor pe acest forum in mod particular. numai o biopsie poate furniza acest diagnostic.
4 ella35
4 ella35 [2c]
17-10-2014, 09:37

Membru din 15-10-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc domnul RaulDuke ,intradevar nu am diagnosticul dar ma gindeam ca poate cineva imi va da un sfat cu privire la simptome,poate si altii au fost in situatia mea si stiu mai multe.Probabil am sa revin pe forum dupa ce am un diagnostic précis ca am cancer.Daca nu tot voi reveni macar sa spun ca am fost eu paranoica si totul e in regula cu mine.Multumesc inca o data
BIU
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp