leziuni mixte, cu continut hipoecogen

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
2 comentarii 1
1 filizica
1 filizica [0c]
13-08-2013, 21:55

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
Am 45 ani, am facut un eco la sani si mi s-a spus : Retroareolar-doua leziuni mixte, chestice cu conţinut solid hipoecogen, de 9, 6/12 mm, respectiv de 12, 3/9, 5 mm, avasculare.
Fara adenopatii axilare bilateral.
Corespondentul ecografic al leziuni nodulare palpabile axilare drepte este un chist de 1, 5/2 mm, conţinut clar transonic, avascular, localizat in tesutul subcutanat superficial.
BIRADS : 4a
Recomandări : excizie chirurgicală cu examen histo-patologic.
Ce ar trebui sa consult ? Un chirurg, ori un oncolog? la ce medic sa merg. E de preferat un spital de stat, ori unul particular?? Va rog ajutati-ma. Sunt foarte speriata...
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-08-2013, 21:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

un spital clinic, mare, este indicat, pentru ca in cancere se recomanda tratamentul multidisciplinar, in cazul in care acele leziuni sunt canceroase. deci un spital cu clinica de oncologie si chirurgie.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp