Leucemie cu hemoleucograma buna?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
2 comentarii 1
1 Teodora M.
1 Teodora M. [48c]
12-05-2015, 22:16

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Buna ziua!

Am o ingrjorare pe care as dori sa mi-o risipesc.
De vreo trei luni sunt tot mai obosita, iar in ultimele saptamani am zile in care sunt atat de obosita ca abia fac fata la eforturi mici.

Mi-am facut o serie de analize: tiroida e in regula (doar prolactina la la nivel superior, dar normal), urina- normale, eco- normale (doar un chist 2 cm ovarian), radiografie toracica, abdomen in regula. Cardio in regula, doar e inima congenital mai mica dar fara repercusiuni semnificative.

HEMELOCOGRAMA toate cele cuprinse sunt limite normale, doar leucocitele 9.7 (4.0-10.0) la limita.
Hemoglobina 13.4 (11.7-15.5)
Sideremia 42 (60-180)

Ce ma nelinisteste este ca la administrare vit C sau solutii perfuzabile Glucoza/Ringer, a doua zi am o stare generala foarte rea, ma doar oasele si articulatiile, mai ales la membre si cu precadere pe partea dreapta. Dar un rau accentuat de nu pot sta in picioare, ca o febra dureroasa la oase, genunchi. Am facut timp de un an aceste perfuzii, la 3 saptamani,pentru malabsorbtia intestinala pe care o am. Dar de vreo 3 luni am aceste dureri care m-au speriat, stiind ca vit C nu are la 5 ml. efecte asa de rele, sau glucoza nici atat.

Poate fi vreo forma de leucemie, am maduva afectata de ceva, de ce am starea asta?
Mi s-a prescrsi venofer si imi este foarte teama sa le fac.
Sa mai fac alte analize sanguine sau HLC facuta este suficienta pentru a elimina o suspiciune in acest sens.
Multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-05-2015, 11:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Teodora M., 12-05-2015, 22:16:51):


putin probabil. nu cred ca este genul de loc unde au rost discutiile despre suspiciuni. vrei sa-ti faci o biopsie de maduva osoasa pentru atata lucru ?
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp