Investigații cancer col uterin

Secțiunea: Cancerul de col uterin
6 comentarii 1
1 Ioana88
1 Ioana88 [0c]
16-02-2019, 09:55

Membru din 15-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Bună ziua! Am multiple simptome sugestive ptr cancer de col uterin, dar din păcate niciuna din investigațiile făcute nu releva asta. Am avut sângerări după contact, apoi am început sa am usturimi la urinare secrețiile sunt în cantitate mai mare decât de obicei și uneori, apoase. Am mâncărimi vaginale și arsuri. Ca investigații am făcut pana acum : Papanicolau, colposcopie, CT abdomen total cu substanță de contrast, inclusiv histeroscopie. Radiografie pulmonară (ma durea spatele sus și tuseam) . Am stare de oboseală nu am pofta de mâncare și ma simt rău. Ce pot sa mai fac? Niciun medic nu îmi face biopsie întrucât toți spun ca analizele sunt bune și ca dacă ar fi fost ceva asa avansat cum gândesc eu ar fi trebuit deja sa se vadă la consult. Colul uterin e curat, fără răni. În urma histeroscopiei mi au găsit un polip pe endometru și hiperplazie endometrial din care mi au prelevat biopsii. Totuși, nu cred ca de la endometru provin toate astea. Îmi este teama sa nu fie un cancer de col uterin deja avansat (având în vedere simptomele) Am refăcut Papanicolau și aștept rezultatul. Mulțumesc!
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-02-2019, 11:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ioana88, 16-02-2019, 09:55:26):


biopsia nu se poate lua decat dintr-o tumora vizibila, mare, a carei existenta ridica suspiciunea de cancer. altfel simptomele descrise nu sunt nici pe departe specifice pentru cancer, iar diagnosticul, din fericire, este improbabil.
3 MoniqueM
3 MoniqueM [9c]
05-03-2019, 16:33

Membru din 02-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna ziua, domnule doctor!

In urma unei biopsii, s-a obtinut urmatorul rezultat:

Examen histopatologic: Proliferare tumorala maligna cu structuri papilare complexe, cu celule cu nuclei pleomorfi, hipercromi, nucleoli vizibili, frecvente mitoze atipice, arii ulcerate, intensa reactie inflamatorie in stroma tumorala.
Concluzie: Aspectul microscopic descris este inalt sugestiv pentru diagnosticul de adenocarcinom seros cervical.

Ce ne recomandati in acest caz?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
05-03-2019, 16:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MoniqueM, Azi, ora 16:33:26):


un examen RMN de abdomen si pelvis + CT de torace, pentru stadializare, si apoi un consult de chirurgie ginecologica si oncologie (concomitent/multidisciplinar).
5 MoniqueM
5 MoniqueM [9c]
05-03-2019, 17:39

Membru din 02-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:37:16):

Rezultatul CT-ului este urmatorul:

Uter cu dimensiuni crescute cu ingrosare tumorala a endiometrului cu extindere la nivelul miometrului, vine in contact cu uterul stang determinand UHN stanga supraiacenta gr II (se recomanda consult ginecologic si corelare cu ex HP).
Lichid de ascita in cantitate mica in cavitatea peritoneala.
Densificare difuza a grasimii mezenterice.

Medicul ginecolog la care a fost internata ne a recomandat radioterapie.
Mentionez ca starea ei nu este una tocmai buna, are dureri si parca incepe sa se umfle.

Ce ne recomandati?
Se poate opera? Citostatice?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
05-03-2019, 19:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MoniqueM, Azi, ora 17:39:14):


trebuie un examen RMN de abdomen si pelvis si un CT de torace!
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp