interventie chirurgicala

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
3 comentarii 1
1 Tiu Marin
1 Tiu Marin [1c]
07-02-2020, 12:28

Membru din 03-02-2020

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Buna ziua,
va prezint pe scurt dosarul meu medical:

Pacient: TIU MARIN in varsta de 49 ani ,G-113 kg, I-178 cm
Antecedente personale: -steatoza hepatica
-obezitate
-dislipidemie


-07.10.2019-cura chirurgicala a herniei ombilicale, colecistectomie laparoscopica retrograda

-Examen digital rectal: formatiune tumorala rectala cu polul inferior palpabil la aprox. 7cm de orificiul anal pe peretele lateral drept.

-22.10-colonoscopie-mica formatiune protruziva aprox. 3mm(biopsie-adenom tubular.
-la nivelul ampulei rectale pe peretele lateral drept formatiune protruziva poliobata consistent crescuta.

-15.11.19-excizie transanala polip rectal
Buletin anatomo-patologic: Adenocarcinom rectal bine diferentiat invaziv cel putin in lamina proprie.

-20.11.2019-CT TAP cu sc-nu descrie determinari secundare pulmonare sau hepatice.
-rect colabat
-iodofilie parietala circumferentiala asimetrica a regiunii rectale inferioare(grosime max. 17mm la nivelul peretelui lateral stang; zona mentionata pastreaza interfata de demarcatie fata de prostata, veziculele seminale, cu persistenta unui plan de clivaj grasos fata de vezica urinara.
-densificare omogena a grasimii perirectale, asociind mici imagini limfo-ganglionare infracentimetrice.
-fara imagini limfoganglionare retroperitoneale cu caracter patologic CT
-adenopatie inghinala cu centrul lipomatos, cu diam. maxim de 10mm de partea dreapta
-fara lichid de ascita la nivel abdomino-pelvin.

-16.12.2019-22.01.20120-radioterapie externa IMRT-VMAT-28 sedinte; concomitent s-a administat chimioterapie de radiosensibilizare cu Capecitabina.

-18.02.2020-RMN abdomen+pelvin cu sc

Intrebarea mea este daca interventia chirurgicala radicala care urmeaza poate fi facuta cu prezervarea sfincterului(fara amputare totala) in conditii de siguranta avand in vedere distanta de aprox. 7mm pana la anus.
Mentionez ca parerile chirurgilor sunt diferite.
Va multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-02-2020, 15:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Tiu Marin, Azi, ora 12:28:05):


s-ar putea raspunde mai bine la aceasta intrebare daca am stii rezultatul a 2 examene RMN de pelvis: unul facut INAINTE de iradiere si altul la circa o luna dupa. avem asemenea rezultate?
3 Tiu Marin
3 Tiu Marin [1c]
08-02-2020, 09:39

Membru din 03-02-2020

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Răspuns pentru (RaulDuke, 07-02-2020, 15:31:42):

inainte de iradiere nu am RMN( am un CT precizat in istoricul medical), iar dupa va fi pe 18.02.2020.
Am sa revin cu RMN-ul
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp