interpretare tomografie computerizata

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
2 comentarii 1
1 eva2010
1 eva2010 [1c]
08-01-2011, 02:26

Membru din 08-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua

in urma unei ecografii abdominale, sotului meu i s-a depistat o zona intens vascularizata pe ficat, recomandarea fiind tomograful. Citez din buletinul de interpretare:

"Screeningul CT abdominal nativ si cu administrare de contrast i.v. evidentiaza:
- ficat de dimensiuni normale cu aspect steatozic si structura neomogena prn prezenta la nivelul segmentului IV subcapsular a unei arii rotund-ovalare izo -discret hipodense spontan, de aprox 1,8/2,4cm in plan axial, cu priza de contrast in timp arterial, cicatrice centrala hipodensa mai slab iodofila si tendinta la omogenizare a parenchimului in faza tardiva (hemangiom sau hiperplazie nodulara focala), in rest fara alte modificari de structura.
-colecist de dimensiuni normale, cudat infundibular
-splina, pancreas, rinichi, glande suprarenale cu aspect si dimensiuni in limite normale
-nu se evidentiaza adenopatii cu caracter patologic abdominale si nici modificari de structura osoasa la nivelul segmentelor osoase din regiunile examinate."

As dori sa imi spuneti parerea dvs referitor la cele de mai sus

Multumesc anticipat
2 eva2010
2 eva2010 [1c]
08-01-2011, 02:26

Membru din 08-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

va rog, in limita timpului dumneavoastra pretios, sa imi spuneti parerea dvs referitoare la situatia de mai sus.

multumesc
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp