Interpretare rezultat hisyopayologic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
2 comentarii 1
1 RaduM
1 RaduM [0c]
07-04-2021, 19:49

Membru din 07-04-2021

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
Am rugămintea, ajutați ma cu un sfat: am următorul rezultat: fragment de perete costal si tesut muscular striat adiacent prezentand infiltrate neoplazice alcătuite din celule tumorale de talie mare, citoplasma palid eozinofilie, dispusa in cuiburi cu micoze frecvente.
Examen imunohistochimic: gata3 pozitiv in celule tumorale; Her2neu negativ; ER- repetat- negativ; PGR- repetat-negativ;Ki67 pozitiv 30% in celule tumorale.
Concluzii: Testele IHC sustin de. de metastaza perete costal de carcinom mamar cu PGR negativ, ER negativ, Her2neu negativ.
Trebuie sa fac un scurt istoric: Neoplasm mamar stg. 2017, chimiotratat, 8 sedinte, operat, martie 2018, mastectomie radicala stg, radioterapie, 28 sedinte in 2018, din august 2018 pana in prezent terapie hormonala Anastrozol1mg/ zi. La controlul anual din 2020, la scintigrafie s a identificat leziunea suspecta la coasta C1 dreapta, confirmata la PETCT in februarie 2021.
Operatia de rezectie coasta in data de 18.03.2021.Rezultatul l am descris mai sus.
Întrebarea si rugămintea mea este: unde ma aflu în evoluția acestei boli si dacă am o șansă de tratament. Nu am ajuns încă la doamna dr. oncolog, urmează!


Vreau sa mai adaug ca la prima analiza histopatologic, in urma punctiei a tumorii mamare, in 2017, ER- pozitiv, PGR - pozitiv, Her2 - negativ, ki67 pozitiv 10% in celule tumorale.

Multumesc frumos!
BIU
2 Paul-Oncohelp
2 Paul-Oncohelp [69c]
30-09-2021, 13:01

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Buna ziua, daca leziunea costala este singura, vorbim despre o recidiva la distanta. Observam de asemenea ca profilul hormonal s-a modificat devenind Triplu negativ (Her-, ER-, PR-). Acesta este un tip mai agresiv de cancer care necesita chimioterapie, chiar daca s-a scos toata leziunea costala. Probabil oncologul va opta pentru Taxoter de prima intentie.

Multa sanatate!
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp