Interpretare rezultat histopatologic

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
46 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 radoibogdan
1 radoibogdan [19c]
02-09-2017, 14:35

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Buna ziua,

In urma biopsiei efectuate dupa operatia de colon am primit urmatorul rezultat :

Adenocarcinom colonic moderat diferentiat cu arii mucinoase, cu invazie pana in subseroasa, margini de rezectie chirurgicala libere.
Limfoganglioni locoregionali (15 ganglioni), cu aspect reactiv, fara metastaze.
pT3, pN0, pMx, G2.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns pana ajung la oncolog macar ce grad este cancerul. Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
04-09-2017, 10:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, 02-09-2017, 14:35:45):


G2 inseamna gradul 2, iar stadiul este si el tot II.
3 radoibogdan
3 radoibogdan [19c]
04-09-2017, 16:57

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Multumesc frumos pentru raspuns domnule RaulDuke. Profit de faptul ca mi-ati raspuns pentru a va mai adauga inca o intrebare. Ce parere aveti de posibilitatea de a face un tratament homeopat de protectie si intarire a sistemului imunitar paralel cu chimioterapia ? Dar de ozonoterapie ce parere aveti ? Credeti ca ajuta in cazurile de cancer. Imi cer scuze daca v-am deranjat cu intrebarile mele.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
05-09-2017, 15:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, 04-09-2017, 16:57:31):


nu. nu au niciun beneficiu, absolut!
5 radoibogdan
5 radoibogdan [19c]
05-09-2017, 17:12

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Va multumesc frumos pentru raspuns. Dar vazand calitatea cunostiintelor si raspunsurilor dumnevoastra pe diverse forumuri imi permit sa va intreb ce ati sugera in afara chimioterapiei ? Sau trebuie mers exclusiv pe aceasta cale ? Si cam ce pronostic are acest stadiu II ? In conditiile in care CT abdominal nu a prezentat nimic modificat, endoscopia a iesit bine, ecografia cardiaca de asemenea bine ( acestea fiind investigatiile facute pana in prezent ). Stadiul II are un pronostic care sa te faca sa speri la vindecarea completa ? Si care este perioada de timp postoperatorie in care cancerul poate recidiva ?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
05-09-2017, 20:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr-adevar mai e ceva de facut: studiile au demonstrat ca, pe langa tratamentul chimioterapic, in aceasta boala, activitatea fizica moderata, respectiv 30 de minute de mers pe jos sustinut pe zi scade semnificativ riscul de recidiva al bolii. in rest, doar regimd e viata echilibrat, evitarea obezitatii, nu fumatului, etc. in rest nimic.

nu exista "perioada de timp postoperatoriu" in care cancerul poate recidiva propriuzis. orice om are in orice moment riscul de a se diagnostica cu cancer. asta nu inseamna ca viata trebuie traita cu sabia deasupra capului. cancerul de colon in stadiul II este complet vindecabil si cred ca asta e situatia si aici. riscul cel mai mare de recidiva este in primii 2 ani de la operatie, dupa care el scade spre 5 ani, cand se apropie de cel al populatiei generale.

mult succes!
7 radoibogdan
7 radoibogdan [19c]
06-09-2017, 07:49

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Va mulțumesc din suflet pentru sugesti și pentru incurajarile făcute. Va doresc toate cele bune.
8 Octa
8 Octa [7c]
12-09-2017, 11:50

Membru din 08-09-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna ziua d-nul dr Raul Duke,

As dori si eu o interpretare la PET CT facut de mama ieri:

CAP SI GAT :
Datorita metabolismului glucidic crescut de la nivel cerebral examinarea PET/CT cu FDG nu poate
interpreta leziunile situate la acest nivel.
La nivel orofaringian - baza hemilimbii in dreapta - se evidentiaza o asimetrie cu crestere
semnificativa de activitate FDG cu SUV lbm Max de 5.93- recomandam consult ORL.
Tiroida marita de volum predominant pe seama LTD cu calcifieri si cu activitate FDG intensa aspect
de tiroidita cronica limfocitara cu dezvoltare nodulara - nodul suspect pentru care recomandam consult endooncologic.
Nu se vizualizeaza adenopatii cervicale sau supraclaviculare cu activitate metabolica anormala. Fara
alte modificari de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cervical.
TORACE :
Calcifieri la nivel mamar stang, cu o arie focala nodulara de 12/10mm, cu SUV lbm Max de 7.60,
patologic.
Fara adenopatii axilare si mediastino-hilare - activitate metabolica normala.
Fara noduli sau focare pulmonare cu fixare FDG vizibila.
Fara lichid pleural sau pericardic.
ABDOMEN SI PELVIS :
Sub rezerva lipsei distensiei lumenale, mucoasa gastrica prezinta usoara crestere de activitate
FDG difuza, la nivel fundic; mai probabil gastrita; se recomanda la nevoie consult.
Adenopatie pericelaicala intre duoden si cap pancreatic cu fixare patologica FDG.
Status post operator la nivel pelvin.
La nivel inghinal drept sunt vizibile multiple structuri adenopatice, cea mai mare de 17/13mm, cu
SUV lbm max de 4.62, patologic.
Fara alte adenopatii lombo-aortice, periiliace cu captare patologica FDG.
Fara alte captari patologice ale trasorului metabolic FDG la nivelul organelor parenchimatoase
abdomino-pelviene.
Fara lichid intraabdominal.
SISTEM OSOS :
Coxartroza si gonartroza bilaterala.
Fara fixari FDG focale osoase suspecte cu captare FDG, vizibile in segmentele explorate.

CONCLUZIE :
Aspect de tiroidita si gusa nodulara cu nodul suspect - recomandam consul endo-oncologic.
Fixare focala crescuta la nivelul bazei limbii, in drepta.
La nivel mamar stang exista o fixare focala ce ridica suspiciunea unei recidive.
Adenopatii la nivel periceliacal si la nivel inghinal drept cu fixare FDG intensa, secundare.


Ma intereseaza aceste cifre cat sunt de grave :
limba-u SUV lbm Max de 5.93
san-u SUV lbm Max de 7.60,
adenopatie la pelvis-SUV lbm max de 4.62

Se poate spune ce fel de cancer sunt, gradul? Stiu ca sunt metastaze, se pot trata toate deodata si cam ce rata de supravietuire banuiti?

Va merge maine la dr oncolog pt interpretare, dar as vrea sio de la dvs o parere, va apreciez f mult.

Multumesc frumos, Octavia
Cu stima, Octavia
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
13-09-2017, 10:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Octa, 12-09-2017, 11:50:45):


interpretarea generala este ca e vorba de metastaze, in aparenta, iar acest lucru trebuie incadrat in contextul cazului clinic in particular, pentru a se putea face recomandari despre tratament, context pe care nu-l cunosc si pe care numai oncologul tau il cunoaste. altfel, toti acei termeni tehnici cu "SUV", etc, nu reprezinta interes pentru tine sau pentru oricine altceva care nu e medic. in mod evident insa, este cel mai probabil indicat un tratament pe cale sistemica.
10 Octa
10 Octa [7c]
13-09-2017, 10:18

Membru din 08-09-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:11:09):

Multumesc d-nul dr pt raspunsul rapid.
Am sa revin cu ce spune azi dr oncolog unde va merge mama cu analiza,

O zi buna,
Octavia
Cu stima, Octavia
11 radoibogdan
11 radoibogdan [19c]
07-10-2017, 00:20

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Buna seara domnule doctor. Revin la dumnevoastra cu o intrebare pentru ca abia acum, dupa 2 luni de la operatia tatalui meu am reusit sa punem mana pe o copie a rezultatului CT abdominal deoarece ni l-a cerut medicul oncolog. Ultimul paragraf al rezultatului spune urmatorul lucru: Modificare difuza de structura osoasa ( osteocondesare neomogena ) la nivelul corpului vertebral L5,microarie de osteocondensare cap femural stang - se recomanda scintigrafie. Intrebarea mea este daca aceasta modificare are sau poate avea legatura cu cancerul de colon de care a fost operat pentru ca citind forumurile si articolele pe net parerile sunt impartite. Aceasta osteocondensare poate inseamna metastaza la nivel osos ? Cum se poate ca medicii care au vazut aceasta interpretare sa ignore complet acest paragraf. Mai precizez faptul ca si inainte de a dezvolta cancerul de colon tatal meu la eforturi fizice intense sau la ridicari de greutati mari avea probleme cu coloana in zona lombara in sensul ca il durea foarte rau, era tintuit la pat cel putin o saptamana, cum se spune in termeni populari avea "spatele intepenit". V-as fi extrem de recunoscator daca v-ati exprima o opinie.
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
10-10-2017, 16:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, 07-10-2017, 00:20:24):


teoretic se poate, dar este mai rar intalnit in cazul cancerului de colon. de altfel este facut si PET/CT, vad eu, care nu descrie metastaze osoase, deci cred ca aceasta suspiciune se infirma, cel putin pentru moment.
13 radoibogdan
13 radoibogdan [19c]
10-10-2017, 16:45

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:15:38):

Da domnule doctor are un CT cu substanta de contrast făcut acum 2 luni și jumătate în urma căruia i s-a depistat tumoarea la colon. De atunci și pana în momentul acesta cu operație și 2 ședințe de citostatice starea lui s-a îmbunătățit, a prins culoare, analizele arata mult mai bine ca acum 2 luni iar de durut nu îl doare absolut nimic. Va spun ca nu îl doare pentru ca din ce am citit am înțeles ca metastaza osoasa are ca simptom durerea în zona în care se dezvolta. Oricum l-am programat săptămâna viitoare la stincigrafie și pana după ce vom avea rezultatul stam cu emoții.
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
10-10-2017, 17:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, Azi, ora 16:45:35):


probabil am confundat postarile. sunt putin dificil de urmarit in aceasta forma. mai bine, desi greoi, reiei un sumar al cazului in fiecare postare noua, ca sa se evite confuziile.
15 radoibogdan
15 radoibogdan [19c]
10-10-2017, 17:50

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 17:29:41):

Am inteles.

Este vorba de tatal meu, un pacient de 56 de ani, care un urma unei stari aceeptuate de oboseala si a unei ingalbeniri evidente la piele a mers la sfatul medicului de familie dupa efectuarea unor analize uzuale ( care au iesit extrem de prost - hemoglobima mica, anemie si VSH mare ) sa efectueze un CT cu substanta de contrast. CT a fost efectuat la sfarsitul lunii iulie 2017 si rezultatul a fost urmatorul :
- Atelectazie lamelara linguala inferioara si segment medial LM.
- Fara leziuni pulmonare sugestive pentru determinari secundare.
- Fara adenopatii medistinale.
- Fara pleuro-pericardita.
- Fara leziuni hepatice.
- Ingrosare parientala circumferentiala asimetrica de maxim 2.3 cm ce se intinge pe o lungime de circa 8.5 cm la nivelul unghiului hepatic al colonului, cu extensie spre colonul transversal si colonul ascendent, asociind invaginatie, densificarea tesutului grasos peritumoral si mici adenopati ileocolice de maxim 1.1/0.6 cm.
- Colecist, splina, pancreas, ambii rinichi si glande SR cu aspect CT in limite normale.
- Fara colectii abdomino-pelvine.
- Fara procese patologice la nivel pelvin.
- Microarie de osteocondensare cap femural stang.
- Usoara scolioza in S a coloanei lombare.
- Modificare difuza de structura osoara ( osteocondensare neomogena ) la nivelul corpului vertebral L5 - se recomanda stincigrafie.

Dupa acest rezultat la cateva zile a fost operat cu succes de tumoarea avuta pe colon iar rezultatul de la biopsie a fost urmatorul :

Adenocarcinom colonic moderat diferentiat cu arii mucinoase, cu invazie pana in subseroasa, margini de rezectie chirurgicala libere.
Limfoganglioni locoregionali (15 ganglioni), cu aspect reactiv, fara metastaze.
pT3, pN0, pMx, G2.

Dupa 6 saptamani de la operatie a inceput tratamentul citostatic ( din pacate nu stiu sa va spun in acest moment ce schema de tratament are ) si pana a prezentat a urmat 2 sedinte, a treia urmand spre sfasitul lunii octombrie. Suporta foarte bine tratamentul citostatic singurele efecte secundare fiind in primele 2-3 zile de palme si talpi reci si usoara incordare in maxilar dar medicul lui oncolog i-a spus ca sunt normale, ca acestea sunt efectele secundare.

Asa cum v-am zis si in postarea de mai sus dupa 2 luni si jumate de la operatie analizele lui arata mult mai bine ( doar hemoglobina este putin sub limita normala in rest VSH, Transaminazele si celelalte analize uzuare de sange arata bine ), a disparut complet culoarea galbena a pielii pe care o avea, este vioi, activ, face miscare, plimbari zilnice, mananca sanatos iar de dureri nu se plange. Nu il supara absoluit nimic. Doar ca cei din spitalul unde a fost operat la externare nu ne-au oferit o copie a CT-ului iar saptamana trecuta medicul oncolog care il are in evidenta a solicitat acest rezultat de la CT pentru al avea la dosare si al putea compara cu urmatorul CT care urmeaza sa il faca la 6 luni distanta. Si aici intervine surpriza in sensul ca oncologul l-a trimis sa faca scintigrafia pentru a vedea cu exactitate ce se afla acolo insa a fost uimit ca atat chirurgul cat si medicul care l-a avut in evidenta cat a fost internat nu au adus in discutie aceasta osteocondesare.

Sper ca de data asta v-am prezentat cazul mai complet si va puteti exprima o parere. Pentru ca daca pana sa aflam de aceasta problema eram extrem de optimisti si increzatori vazandu-l ca se simte bine si face orice activitate ca un om perfect sanatos ( mai putin caratul de greutate ) acum emotiile si grijile au urcat din nou la un nivel maxim.
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
11-10-2017, 10:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, 10-10-2017, 17:50:30):


multumesc! probabil sunt si alte elemente la mijloc pe care nu le vom avea, dar ar fi util de stiut ce tratament exact i se face, in ce schema, etc, pentru ca, la ce efecte adverse descrii, tratamentul este cam prea mult. unde se trateaza si cine este medicul oncolog?
17 radoibogdan
17 radoibogdan [19c]
11-10-2017, 10:46

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:27:29):

Se tratează la clinica Sf. Nectarie din Craiova la medicul Schenker Michael. La discuția de ieri cu medicul când i-a aratat interpretarea CT i-a povestit de simptomul cu încleștarea maxilarul în primele 2-3 zile de după perfuzie și medicul i-a zis ca e normal pentru ca ii scade calciul și ca de la perfuzia următoare ii va pune ceva în perfuzie pentru a atenua acest simptom. Va voi spune cat mai curând ce medicamente folosește pentru perfuzii. Știu doar ca medicul i-a transmis ca este un tratament ușor de la care nu își va pierde parul, nu va vomita, nu ii va fi rau. Și asa a fost pana acum. I-au fost recomandate 6 perfuzii. A făcut 2 și mai are încă 4. Le face la 21 zile distanta. Știu sa va zic ca acasă are de luat 2 pastile timp de 14 zile de după perfuzie. O pastila dimineață antivoma și apoi 6 pastile de capevitamina (3 dimineață și 3 trei seara). Totodată oncologulul spunandu-ne ca este stadiul 2A și văzând ca starea lui este una bună și nu acuza nici un fel de durere sau disconfort ne-a recomandat sa nu mergem la scintigrafie deoarece aceea vertebra L5 care prezintă osteocondensare este probabil de la greutate carata sau de la greutatea corpului dealungul anilor sau de o poziție incorecta. Ca nu vede rostul pentru o iradiere inutila. Dacă ar fi fost metastaza osoasa spunea dansul ca trebuia în interpretarea CT sa folosească un anumit termen (nu l-am retinut). Ca urmare vom continua cu ședințele de citostatice și vom repeta marcării aceia cancerigeni la 4 luni de la operație ( markeri care înainte de operație au fost în limite normale ). Eu unul mi-as fi dorit sa facă scintigrafia pentru a elimina orice dubiu însă tatăl meu pare convins sa meargă pe mana oncologului și sa aștepte CT de 6 luni unde sa vadă dacă vor apărea modificari.
18 radoibogdan
18 radoibogdan [19c]
11-10-2017, 10:50

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Răspuns pentru (radoibogdan, Azi, ora 10:46:18):

Din cauza autocorectului s-a scris greșit medicamentul pe care îl ia acasă. Acesta este : CAPECITABINA.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
11-10-2017, 11:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radoibogdan, Azi, ora 10:50:14):


capecitabina poate fi indicata, dar pefruzia care cauzeaza amortelile este foarte probabil oxaliplatin si nu este indicata in stadiul II... de asta zic ca probabil sunt lucruri care ne scapa, sau ca este prea mult tratament. foarte probabil doar capecitabina ar fi mai potrivit decat combinatia, in acest stadiu al bolii. nici eu nu recomand scintigrafia.
20 radoibogdan
20 radoibogdan [19c]
11-10-2017, 11:08

Membru din 02-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:02:57):

Mulțumesc de răspunsuri domnule doctor. Voi afla de la tatăl meu ce ii pune în perfuzie și va anunț. Dacă spuneți ca nici dumneavoastră nu recomandați scintigrafia mai ma liniștesc puțin. Va mulțumesc pentru răspunsurile acordate și va doresc multa sănătate. Revin cu detalii atunci când le voi afla.
Răspunde la topic
46 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp