Interpretare rezultat histopatologic

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
5 comentarii 1
1 simi
1 simi [2c]
16-06-2015, 09:11

Membru din 16-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am rugamintea de a-mi acorda un ajutor in intelegerea urmatorului rezultat histopatologic.Pacient:femeie-34 ani.Recoltare biopsie ac gros patru fragmente tisulare cilindrice ,albicios-galbui,doua cu dimensiuni 0.4/0.05/0.05cm,unul de 0.9/0.15/0.1cm si unul de 1.3/0.15/0.15cm,incluse integral intr-un bloc de parafina. Concluzie:Biopsie mamara maligna,categoria B5b,Carcinom mamar invaziv NST(no special type) ,grad histologic G2(moderat diferentiat),scor Nottingham 6 , Ft=3( formare de structuri ductale focala(2%) , A=2(pleomorfism nuclear moderat) ,M=1( activitate mitotica ocazionala-3 mitoze/10 campuri microscopice de obiectiv 40/0.65) ,invazie limfovasculara absenta(LV0),invazie perivasculara prezenta,invazie perineurala nedeterminabil(PnX),subtip molecular nedeterminabil,receptori hormonali prezenti(estrogenici 90% si progesteronici 90%) Her2 echivoc(scor2+) ,indice de prolifearare celulara redus( Ki67=10 %) ,componenta nonextensiva (2%) de carcinom ductal in situ cribiform ,cu grad nuclear intermediar.Nu se identifica arii de necroza tumorala extensiva.Se identifica frecvente microcalcificari intratumorale,intraductale si stromale.
As dori sa stiu daca prezentul daca din prezentul rezultat se poate determina stadiul bolii.
Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
16-06-2015, 11:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (simi, Azi, ora 09:11:50):


nu. stadiul bolii inseamna CAT DE MARE E TUMORA + DACA EXISTA GANGLIONI AFECTATI (regionali) + DACA EXISTA METASTAZE. examenul anatomopatologic al tumorii primare nu poate spune asta. el plus imunohistochimia spun doar ca e un cancer nu foarte agresiv (aparent), hormonodependent (deci va beneficia de hormonoterapie) si ca mai trebuie facut un test suplimentar numit CISH spre a se vedea expresia moleculelor Her2 si daca va beneficia sau nu de un medicament numit Herceptin.
3 simi
3 simi [2c]
16-06-2015, 11:52

Membru din 16-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns.Dupa interpretarea oncologica,mai mult ca sigur ca voi face si un PET/CT pentru a vedea daca exista metastaze la distanta.Nodulul opac al tumorii are dimensiunile de 1.2/1.3 cm.Nu stiu cat e de grav faptul ca exista invazie perivasculara prezenta,desi nu exista invazie limfovasculara.
4 mela20
4 mela20 [1c]
27-07-2015, 15:58

Membru din 27-07-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

In urma depistarii unui nodul tiroidian (aprox 2/2 cm) pe lobul stang mi-a fost prelevat tesut prin biopsie cu ac subtire (Frotiu din aspirat 7 lame) iar rezultatele sunt:
Citologie inegala pe lamele examinate , 1-2 lame cu citologie bagata grupata:
-microbiopsii si multiple structuri papilare insotite de nuclei liberi denudati, papile cu densitate celulara inegala, pe alocuri crescuta cu suprapuneri nucleare, nuclei mariti (peste dimensiunea hematiei, 10-15 mcr) cromatina omogena cu 1-2 nucleoli mici.
-coloid in cantitate redusa sub forma de flocoane cu coloid dens;
-pe unele lame apar frecvente celule inflamatorii inclusiv granulocite.
Concluzie: -Aspect citologic in favoarea unui proces proliferativ.

Avand in vedere ca voi putea ajungela medicul endocrinolog doar peste 3-4 saptamani deoarece este in concediu va rog sa ma ajutati cu o interpretare pt ca din aceste date eu nu imi pot da seama daca este sau nu caz de cancer tiroidian.

Va multumesc mult,
Mihaela
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
27-07-2015, 19:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mela20, Azi, ora 15:58:58):


pe baza a ce ai scris mai sus, se pare ca despre asta este vorba. cancerele tiroidiene reprezinta un soi putin aparte de cancere, deci cred ca endocrinologul va fi cel mai in masura sa te indrume si sa iti raspunda la intrebari decat mine.
te asteptam cu vesti !
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp