interpretare rezultat biopsic la col uterin

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
24 comentarii 1 2
21 sabina492005
21 sabina492005 [12c]
14-02-2013, 06:11

Membru din 16-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

buna dimineata dl doctor raul,
azi noapte am ramas cu ea la spital.am vb cu medicul si mi-a spus ca i-a pus sonda cook.creatina este 11 si toate analizele sunt foarte rele.
i-a venit rezultatul ct:are metastaze osoase la plamani la rinichi la ficat la vezica.ureterul este blocat de tumoara. situatia este critica, toata noaptea a delirat, ieri i-a bagat plasma si medicamentele nu ii alina deloc suferinta.are niste dureri groaznice.
va rog spuneti-mi cat mai are de trait?cat trebuie sa fie creatina sa nu intre in coma ?trebuie sa ne pregatim ca mi-a spus asistenta ca tine de timp.
din cate cazuri ati avut dv cat credeti ca mai rezista corpul?stiu ca nu sunteti d-zeu dar macar va rog sa-mi spuneti la cat aproximativ sa ne asteptam?sunt foarte saraca si ssotul meu nu lucreaza sunt disperata de unde o sa fac rost de bani sa o ingrop.macar o luna mai poate trai?
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
15-02-2013, 21:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate situatia pe care o descrii nu suna bine. daca in urma interventiilor urologice nu se rezolva problema cu creatinina si functia urinara, nu va mai trai foarte mult, in niciun caz o luna. creatinina este la "limita de coma", ca sa zic asa, dar cel mai probabil lucru sa curme viata unui om cu blocaj renal este cresterea potasiului, care nu poate fi eliminat si care determina oprirea inimii. practic daca nu se rezolva aceasta problema, prognosticul ei este de ordinul orelor/zilelor (putine).

daca se rezolva acest lucru si creatinina isi revine la normal, iar ea trece peste acest episod acut si extrem de periculos, atunci dupa o mica perioada de pauza se poate incerca si chimioterapia, dar momentan iese evident din discutie.

tot ce poate fi facut este doar asta: drenarea cailor urinare (sonda cook sau nefrostoma) sau temporar o dializa, dar care nu cred ca ajuta la ceva daca nu se dezobstrueaza rinichii... si controlarea simptomelor, spre a nu mai avea macar dureri.

imi pare rau pentru vestile proaste, riscul este extrem de mare.
23 sabina492005
23 sabina492005 [12c]
16-02-2013, 08:19

Membru din 16-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 12

multumesc dl dr pentru raspuns.
am specificat mai sus ca i-a montat soanda cook
problema este ca, creatina este tot 11 cu tot cu sonda
am o intrebare:sonda asta cook elimina potasiu?sau doar urineza?are urina in sange chiar daca are sonda cook
mi-a spus asistenta ca ar trebui dializa dar sunt multi programati penru dializa care nu au cancer su nu-i face nimeni.
in alta ordine de idei dv mentionati mai sus sa inceapa chimioterapia.la ce bun daca toate organele sunt afectate?
nu se mai ridica din pat, bea ceai cate 100 gr pe zi mananca 2 imbucaturi si ne costa tratamentul 180 lei pe zi
mi-a spus aseara medicul de la nefrologie ca daca ar exista gradul 5 la cancer acela i l-ar da cat de grav este dar n u exista decat 4
eu cred ca o tin in viata doar perfuziile medicamnetele si plasma, am aflat ca i-a scos si din burta lichid, are burta tare ca piatra.
azi noapte nici nu stia unde se afla, spunea ca nu isi simte corpul decat daca o ating, toata noaptea i-am facut masaj la spate peste tot, nu mai are putere nici sa se vaite, doar sopteste, imi spunea ca de ce ne tine in beci pe vremea asta urata, habar nu avea unde e, in schimb dorea sa-i fac unghiile sa o programez la dentist cand iese din spital.
este groaznica situatia, azi noapte a murit o femeie in salon si mi s-a facut
pieles de gaina intrucat am vazut pentru prima data in viata mea un mort, am 37 ani iar soacra mea 57, este f tanara

va rog dupa tot ce v-am scris sa-mi spuneti daca inca este situatia grava pentru ca nu mai pot.ies de la munca ma duc la spital, dimineata ies de la spital si vin la munca.oare credeti ca dam degeaba banii pe medicamente sa o mentinem in viata inca cateva zile sau credeti ca are sanse sa isi revina.

astept raspunsul dv cu nerabdare=
va multumesc mult pentru raspunsurile prompte si directe, este ceea ce mi-am dorit de la acest site iar dv sunteti super profesionist
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
16-02-2013, 12:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez "in alta ordine de idei dv mentionati mai sus sa inceapa chimioterapia.la ce bun daca toate organele sunt afectate?" - daca recitesti postarea, vei vedea ca IN NICIUN CAZ nu am spus asta, ba chiar am spus foarte clar ca momentan iese din discutie.

ma tem ca situatia pe care o descrii este una fara speranta iar de trait nu mai are decat de ordinul orelor sau zilelor. tot ce conteaza in momentul de fata este controlul simptomelor. nu prea inteleg ce fel de medicamente are care te costa 180 de lei pe zi. un om in starea ei ar trebui sa primeasca deci doar morfina, daca spui ca are dureri, si niste sedative, si atat, daca nu se poate face ceva care sa corecteze creatinina si lipsa functiei renale. situatia deja nu mai este grava, este finala.
Răspunde la topic
24 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp