Interpretare mamografie

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
5 comentarii 1
1 andrea33
1 andrea33 [0c]
27-02-2017, 21:48

Membru din 27-02-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am 45 de ani si am facut recent o mamografie in urma unei mastodinii bilaterale mai accentuate de 3 luni. Ce parere aveti:
Sani cu structura glandulara.
La ora 2 san stang: macrochist voluminos cu dimensiunui 5.5/3.5/5.6 cm ce prezinta continut transonic impur omogen fara septuri sau vegetatii cu contur extern partial estompat.
La ora 4 san stang: placard de tesut glandular cu ecogenitate redusa(3.5/1.1 cm), microchisturi incluse cu dim de pana la 0.7cm, microcalcificari dispuse central si distorsiune arhitecturala.
Fara dilatatii ductale.
Fara adenopatii axiale sau mamare interne cu caracter oncologic bilateral.

Concluzii: Formatiune cu caractere inalt suspecte localizata la ora 2 san stang, 4 cm de mamelon.
Se recomanda punctie aspirativa pentru macrochist si verificare histo-patologica si excizie chirurgicala pentru formatiunea de la ora 4 san stang ( modificari complexe sclerozante benigne + HEDA/CDIS/CDI)
COD BI-RADS : 5
Exista vreo suspiciune de cancer mamar? Recomandati operatie pentru macrochist? Multumesc anticipat
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-03-2017, 09:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (andrea33, 27-02-2017, 21:48:31):


din pacate da, exista, din pacate! nu e un subiect de panica, trebuie doar sa te prezinti pentru o BIOPSIE CU AC GROS (nu aspirativa, cum scrie acolo); asta o face un chirurg cu experienta si mijloace, dupa care, cu rezultatul biopsiei, te prezinti rapid la oncolog.
3 Anairda
3 Anairda [2c]
08-04-2017, 12:35

Membru din 08-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Am 60 de ani și am făcut o mamografie. Doamna doctor radiolog m-a trimis la chirurgie ca să scot ce-a văzut acolo: ” Sâni cu densitate adipoasă omogenă. În cadranul supero- extern al sânului drept - grupare de opacități micronodulare, unele discret neregulat conturate și în benzi fibroase. Bilateral - opacități micronodulare în benzi fibroase și microcalcificări rotunde și dispersate. Nu se decelează opacități spiculate sau focare de microcalcificări suspecte. Adenopatii axiliar bilateral cu arhitectura păstrată.
BI- RADS(ACR): 4 - sân drept
3 - sân stâng
Menționez că am completat și cu ecografie , care a confirmat ceea ce a văzut Doamna doctor. În final a scris ”Se recomandă consult chirurgical și oncologic.” Vă cer ajutorul dintr-o disperare greu de înțeles, pentru cei 60 de ani ai mei...dar am îmbătrânit fără a ști ”cum să merg la doctori”! Nu știu în ce parte s-o iau! Mai întâi la chirurg, apoi a oncolog? Sau mai întâi la medicul de familie? Nu pot cere ajutor din interior, familiei mele, pentru că suntem în plină dramă din cauza unui cancer de sân. Așa că sunteți primul cu care vorbesc despre problema mea...Aștept răspuns, în speranța că mă auziți...Mulțumesc!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
10-04-2017, 09:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Anairda, 08-04-2017, 12:35:50):


nu vad nimic de speriat aici, daca faci ce trebuie. iar ce trebuie este sa ajungi la un chirurg cu experienta si care poate sa faca o biopsie cu ac gros din nodulul din sanul drept, care e cel mult suspect.
5 Anairda
5 Anairda [2c]
11-04-2017, 07:14

Membru din 08-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Mulțumesc din suflet că v-ați făcut timp să mă auziți...
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp