interpretare investigatie CT pulmonar

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 dinu diana
1 dinu diana [1c]
11-06-2015, 15:09

Membru din 11-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Rezultat : Masa inlocuitoare de spatiu pulmonara stanga situata la nivelul segmentului anterior al LSS,avand dimensiuni de 69/57/51 mm, hiperdensa, neomogena prin prezenta unei zone centrale hipondense ioidofilie redusa(necroza).Leziunea inglobeaza hilul pulmonar stang (aprox 41 mm de carina). Conturul leziunii este neregulat, spiculat, trimitand prelungiri catre pleura si hil. Leziunea vine in contact cu pleura scizurii oblice pe care pare sa o depaseasca (prelungiricu aspect spiculiform in segmetul superior al LIS ).
Aspectul pledeaza pentru leziune tumorala cu infiltrare hilara.
Leziuni micronodulare vizibile in segemtul apical al LSS si lingula ,cea mai mare cu diametrul de 6 mm.
Sechele fibroase apicale bilateral.
Adenopatii pretraheale 11 mm.
Fara acumulari cu densitati lichidiene in cavitatea pleurala.
Fara acumulari cu densitati lichidiene pericardice.
Fara mase inlocuitoare de spatiu suprarenaliene stangi.
Masa inlocuitoare de spatiu suprarenaliana dreapta, avand diametrul maxim de 16 mm, hipodensa cu iodofilie redusa.
Imagini chistice hepatice , cea mai mare situata in segemetul VI cu diametrul de13 mm.
Fara leziuni inlocuitoare de spatiu osoase care sa pledeze pentru determinari secundare.
Leziuni degenerative vertebrale, cu modificari de structura osoasa, osteofite marginalesi pensari de spatii discale.
Dupa acest rezultat a urmat o bronhoscopie cu prelevare de tesut. Asptam rezulatul care pare unul sumbru , si dupa spusele medicilor nu mai este nimic de facut.
Eu tot sper sa fie o tumora benigna, mai ales ca starea fizica generala este una ok, care nu prevestea acest rezultat. Poate doar o tuse seaca in unele nopti, dar nimic alarmant.
Va rog din suflet sa imi spuneti o parere.
Mnetionez ca toate aceste investigatii au fost facute la Focsani, astept rezulatatul biopsiei iar apoi urmez calea Insitutului Marius Nasta.
REFUZ sa cred acest diagnostic prezumtiv de cancer pulmonar.
Va multumesc anticipat!

Mentionz ca starea generala de sanatate este una ok, care nu prevestea acest rezultat.
ddi
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
11-06-2015, 17:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (dinu diana, Azi, ora 15:09:15):
http://www.ghid-cancer.ro/forum/interpretare-investigatie-ct-pulmonar-0f22915#

parerea mea este ca numai biopsia poate elucida diagnosticul. din pacate sunt 2 neajunsuri teoretice aici:
1- daca biopsia este NEGATIVA pentru cancer, nu inseamna obligatoriu ca chiar nu este cancer (caci uneori biopsiile nu sunt precise, apar ce se cheama rezultate fals-negative); daca se intampla asta, cred ca ar trebui repetata biopsia. sper sa nu si sper sa se afle cat mai repede adevarul si ce e de facut ulterior!
2- o biopsie prin bronhoscopie, daca va fi pozitiva si se va pune diagnosticul de cancer, din pacate nu va putea preciza ce e si cu acea "masa" din glanda suprarenala dreapta. este o metastaza ? e un loc foarte frecvent de metastazare al cancerului pulmonar, dar examenul CT se pare ca nu poate atesta acest lucru. cred ca, pentru a se pune ca cale suficient de bine un plan de tratament, dupa rezultatul biopsiei trebuie luata in discutie efectuarea unui examen PET/CT.
3 dinu diana
3 dinu diana [1c]
11-06-2015, 19:40

Membru din 11-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc pentru raspuns si indrumari.
Asteptam cu sufletul la gura rezultatul biopsiei, si de acolo sa vedem incotro ne indreptam.


Am o speranta totusi, ca desi este o leziune tumorala mare poate nu este maligna, ci doar o masa de tesut necrozat, formata in timp, in urma unor raceli netratate la plamani....

Multa sanatate!
O seara buna!
ddi
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp