Interpretare diagnostic.....este cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
3 comentarii 1
1 axelandra
1 axelandra [1c]
12-05-2015, 20:58

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara! In urma interventiei avute la san de nodul am primit urmatorul rezultat:
Histopatologic: fragmente tesut mamar prezentand adenoza, arii de hiperplazie ductala nodulara si metaplazie apocrina.
Imunohistochimic: - bloc 561273 - ck5/6 pozitiv in celulele epiteliale si mioepiteliale; sma pozitiv in celulele mioepiteliale; p63 poz im celulele mioepiteliale; ER poz; Ki67 pozitiv 1-2%
- bloc 561274 - sma poz la niv celulelor mioepiteliale; p63 poz mioepitelial; CK5/6 poz in celulele mioepiteliale si in celulele epiteliale din ductele normale; ER negativ; Ki67 poz 10%
Concluzii: aspectul histopatologic corelat cu testele imunohistochimice este compatibil cu diagnosticul de adenomioepiteliom
Rugamintea mea este sa imi ziceti daca este grav, si daca mai necesita alta interventie pt scoaterea ganglionilor axilari si in caz extrem si al sanului sau tinut sub observatie?? Deja intru in panica..va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-05-2015, 11:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (axelandra, 12-05-2015, 20:58:18):


sunt ganglioni suspecti ? daca nu, nu. oricum diagnosticul este acela al unei tumori mai degraba benigne pe ce scrie acolo.
3 axelandra
3 axelandra [1c]
13-05-2015, 14:14

Membru din 12-05-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc frumos pentru raspuns. Nu, nu sunt ganglioni suspecti. Doar ce am vorbit cu doctorul care m-a operat si a zis ca nu mai trebuie facut nimic altceva decat tinuti sub observatie sanii. Ca a fost la limita si e bine ca l-am scos acum. Am uitat sa va zic ca la unul dintre sani am avut si niste lapte inchistat, neavand copii. Tot hormonal este ca si aparaitia nodulilor? Cu toate ca analizele hormonale sunt bune.... O zi frumoasa
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp