Interpretare CT toracic

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
8 comentarii 1
1 Ma583
1 Ma583 [4c]
05-03-2017, 22:21

Membru din 05-03-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Buna ziua!
In luna martie 2014 au inceput durerile sacaitoare de spate, pe omoplati, pe marginea omoplatilor insotite cu senzatie de voma dimineata, cu stari de slabiciune, lipsa pofta de mancare, anxietate, slabit in greutate 9 kg in 7 luni. Am facut multiple investigatii pana la CT torace, CT abdomen si pelvis, RMN coloana, fara sa se constate probleme deosebite. Am fost diagnosticata cu dorsolombalgie, spondilartroza etajata, osteoporoza sistemica postmenopauza, scolioza dorsolombara cu dubla curbura. Dupa fizioterapie au incetat durerile, a revenit pofta de mancare, am revenit la greutatea dinainte.
Incepand cu anul 2015 se instaleaza o jena in epigastru si hipocondru drept, borborisme. Dupa multiple investigatii: endoscopie digestiva, ecoendoscopie, CT intestin subtire/gros, colonoscopie, RMN abdominal, am fost diagnosticata cu ....sindrom de intestin iritabil. Ma confrunt si acum cu acelasi disconfort in abdomenul superior. Intrucat markerul tumoral CEA a iesit cu valoare marita 8,4 , apoi 6,9 (valoarea normala 0-5,8) mi s-a recomandat sa fac mai multe investigatii printre care si CT toracic. Dupa efectuarea CT-ului au inceput durerile de spate, omoplati. Va rog frumos sa-mi oferiti o opinie despre acest rezultat:

Plaman bilateral expansionat, fara tulburari de ventilatie sau perfuzie.
Fine benzi de fibroza pulmonara apical bilateral.
Cativa micronoduli in LID-scizural posterior(de 2 mm), in segmentul lateral bazal de 4 mm, mica arie in "in geam mat" de 6 mm latero-bazal si un micronodul de 3 mm supradiafragmatic stang.
Arbore traheo-bronsic cu traiect si calibru in limite normale.
Absenta lichidului pleural bilateral.
Absenta adenopatiilor mediastino-hilare.
Cativa ganglioni mediastinali, ovalari, cu axul scurt infracentimetric, paratraheali si prevasculari, de maxim 8/6 mm.
Cord si vase mari intratoracice cu aspect CT in limite normale.
Fine osteofite marginale antero-laterale si mici hernii intraspongioase(T11-T12 si platou inferior T8).

Concluzii:
Cativa micronoduli pulmonari lobi inferiori, prea mici pentru caracterizare densitometrica- se vor monitoriza.
Fine benzi de fibroza pulmonara apical bilateral.

Intrebarile mele:
1. Credeti ca sunt probleme, la ce medic sa ma adresez pentru monitorizare? La pneumolog sau oncolog?
2. Ce reprezinta acea arie "in geam mat", micronodulii si ganglionii mediastinali?
3. Durerile de spate pot fi ca urmare a radiatiilor CT-ului? Se impune efectuarea unei scintigrafii osoase?
4. Este posibil sa fie o legatura intre disconfortul din abdomenul superior si aceste rezultate?
Multumesc!
2 Ma583
2 Ma583 [4c]
06-03-2017, 06:40

Membru din 05-03-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Am revenit cu informatia ca am 54 de ani, de la 49 ani am intrat la menopauza. Am fost fumatoare pana la 40 de ani, 5-10 tigari pe zi. De cand au inceput problemele de sanatate am fierbinteli foarte mari, pe care le-am considerat bufeuri. Starea de slabiciune puternica, uneori nu am energie nici sa vorbesc, ma ingrijoreaza.
Astept de la voi un sfat. Incotro sa merg? Sunt 3 ani de cand caut un diagnostic. Singura medicatie a fost pana acum pentru digestie- intestin iritabil, desi simptomatologia nu este specifica acestui diagnostic. Am renuntat si la carne, mai iau spirulina chlorella, coenzima Q10.
O saptamana binecuvantata va doresc.
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
10-04-2017, 09:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ma583, 06-03-2017, 06:40:48):


1. de pneumolog nu stiu, dar onocolog nu are nimeni de ce sa consulte decat in urma primirii diagnosticului de cancer, care, din fericire, nu e cazul tau (din ce relatezi). nu ai de ce sa vezi un oncolog si nu exista niciun motiv pt care un oncolog sa-ti ofere o consultatie.
2. nu reprezinta nimic semnificativ clinic. cel mult pneumologul/internistul poate decide sa le monitorizeze printr-un nou examen CT peste o perioada anume de timp.
3. Nu. Nu.
4. Teoretic da, dar este improbabil.
4 Ma583
4 Ma583 [4c]
10-04-2017, 20:52

Membru din 05-03-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Multumesc frumos domnule RaulDuke pentru raspuns. Am fost pe 14 martie la Cluj, la Clinica de pneumologie Leon Daniello, la d-na dr. Simon Marioara. Mi-a facut bronhoscopie cu aspiratie in vederea examenului citologic. Opinia d-nei doctor dupa ce a vazut si CT-ul a fost ca nu sunt probleme cu plamanii si mi-a recomandat sa fac un CT peste 6 luni.

Am primit pe mail rezultatul la bronhoscopie. Pe buletinul de analize este consemnat:

Bacteriologie non-TB
Aspirat bronsic-Culturi aerobe
Germeni din microbiocenoza orofaringiana

Aspirat bronsic-Frotiu Gram
Aspect macroscopic:
Aspect microscopic: Celule inflamatorii: 10-25/camp
Celule epiteliale bronsice: 10-25/camp
Fibrina: absenta

Telefonic mi s-a spus ca rezultatul este negativ, deci fara probleme.
Ingrijorarea mea privind plamanii este legata de durerea dintre omoplati, pe omoplati, pe coaste.
Am mers la medicul reumatolog si m-a diagnosticat, in urma investigatiilor, cu osteoporoza, dorsalgie cronica acutizata, scolioza dorso-lombara cu dubla curbura. Am inceput tratamentul pentru osteoporoza, fizioterapie si masaj. Sunt increzatoare ca o sa se diminueze aceste dureri si ca voi putea recapata sanatatea.
Am doua intrebari:
1. Cum interpretati rezultatul bronhoscopiei?
2. Este suficienta bronhoscopia, ca investigatie, in situatia rezultatului la CT prezentat mai sus?
Va multumesc! Multa sanatate si sarbatori pascale binecuvantate!
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
11-04-2017, 14:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ma583, 10-04-2017, 20:52:10):


cu placere dar acest forum este destinat problemelor oamenilor care au primit deja diagnosticul de cancer, din care, din fericire, dvs nu faceti parte. va urez ca asa sa ramana pt totdeauna, numai bine!
6 Ma583
6 Ma583 [4c]
11-04-2017, 15:41

Membru din 05-03-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Asa sa fie! Ma rog pentru alinarea suferintei tuturor oamenilor. Doamne Ajuta!
7 Ma583
7 Ma583 [4c]
16-12-2017, 19:24

Membru din 05-03-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Revin cu informatii despre starea mea de sanatate. Durerea dintre omoplati si de pe omoplati, o durere surda, sacaitoare si in profunzime s-a accentuat. Nu a cedat nici cu antiinflamatoare, nici cu kinetoterapie, fizioterapie, masaj. La recomandarea medicului reumatolog am efectuat pe 20 septembrie RMN de coloana, nativ, cu urmatorul rezultat:
Nu se evidentiaza tulburare semnificativa de statica vertebrala.
Aliniamentul si inaltimea corpilor vertebrali sunt pastrate. Fara anomalii de semnal la nivelul corpilor vertebrali dorsali.
Modificari degenerative cu mici osteofite marginale si neregularitati de platouri vertebrale adiacente discului D11, care apare deshidratat.
Nu se evidentiaza dislocari discale semnificative.
Fara anomalii de semnal la nivelul sacului dural si medular.
De mentionat mai probabil un mic chist renal drept partial scanat. La nivel hepatic se constata o leziune focala in hipersemnal T2 de 5 mm.
Din luna noiembrie la durerile din spate s-au adaugat dureri in hipocondrul drept. Am mers la Cluj pentru monitorizarea micronodulilor pulmonari descrisi in CT-ul din februarie.
Am efectuat radiografie pulmonara cu rezultatul:
Rezultat examinare: SCD libere.
Fara focare de condensare pulmonara.
Pahipleurita apicala bilaterala.
Leziuni sechelare apicale si intercleidohilare bilateral.
Desen pulmonar accentuat de tip reticulomicronodular.
Festoane pleurodiafragmatice drepte.
Cord, aorta de aspect normal.
Modificari degenerative la nivelul coloanei dorsale.
Si CT torace nativ care descrie pahipleurita apicala bilaterala, leziuni sechelare apicale si intercleidohilare.

Diagnosticul pus de medicul pneumolog este de pneumonie interstitiala. S-a considerat ca durerile de spate sunt de la coloana si ca repetarea CT-ului toracic sa fie facuta dupa un an.
Intrucat durerile nu au cedat dupa tratamentul prescris cu antiinflamatoare sunt ingrijorata sa nu fie o problema grava la plamani. Partea dreapta a spatelui imi este amortita si durerea radiaza in hipocondrul drept.
Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. RMN-ul poate depista eventualele metastaze osoase? Ar fi cazul sa fac o scintigrafie osoasa?
2. CT-ul fara substanta de contrast este suficient pentru monitorizarea micronodulilor descrisi in februarie?
3. Durerile din hipocondrul drept de la ce ar putea fi? Am facut ecograf unde s-a descris colicist alitiazic, septat.
4. Credeti ca ar fi cazul sa fac un PET CT ?
5. Cum se interpreteaza rezultatul de la plamani?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
18-12-2017, 10:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ma583, 16-12-2017, 19:24:13):


cred ca ti-am mai spus: nu am cu ce sa te ajut. de asemenea, nu pot sa raspund la nicio intrebare pentru ca nu stiu ce ai, eu insumi si pe acest forum neocupandu-ma decat cu problemele oamenilor care au primit diagnosticul de cancer, dintre care, din fericire, nu faci parte.
Răspunde la topic
8 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp