interpretare ct carcinom ductal infiltrativ

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
16 comentarii 1
1 adrianaiuliana
1 adrianaiuliana [15c]
26-09-2014, 22:23

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

Mama mea s-a operat la san in iunie 2014 avand diagnosticul de carcinom ductal infiltrativ stadiul 1 , dimensiunea tumorii 1/0,8 cm. Mentionez ca nu s-au gasit celule canceroase nici in tesuturile din jurul tumorii si nici ganglionii nu au fost afectati. Totul a mers bine, de 2 luni face chimioterapie dar astazi a luat rezultatele la ct si suntem bulversati. Nu exista metastaze insa in concluzie se arata ca are un nodul cu forma neregulata spiculat, cu dimensiunea de3,5/1,5 cm EXACT IN LOCUL UNDE ESTE OPERATIA.
Ce inseamna asta? Este recidiva? Putea sa apara o alta tumora si de dimensiuni asa mari in 3 luni de la operatie si tinand cont ca face si citostatice?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
26-09-2014, 22:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adrianaiuliana, Azi, ora 22:23:24):


din pacate da. ce fel de operatie a facut ? cred ca se impune o investigatie suplimentara, cum ar fi o ecografie a nodulului respectiv sau posibil chiar un RMN de perete toracic, si ulterior posibil chiar o biopsie, pentru a afla ce e.
3 adrianaiuliana
3 adrianaiuliana [15c]
27-09-2014, 13:03

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

S-a scos decat tumora. Mentionez ca her2 a fost negativ deci se presupune ca este receptiv la tratament. Inainte de operatie a facut ecografie si mamografie si s-a vazut decat tumora care a fost scoasa. Nici macar un chist nu a mai avut. La palpare nu se simte nimic. E posibil sa fie atat de mare o recidiva intr-un timp atat de scurt si cu tratament cu citostatice? Din pacate pana luni cand se duce la oncolog stam cu sufletul la gura! Asa ca va rog sa imi spuneti parerea dvs.
4 MARTON
4 MARTON [617c]
28-09-2014, 21:47

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ADRIANA este greu de crezut dar DA SE POATE, ceea ce nu stiu multi pacienti este ca in primele luni mai ales organismul este foarte afectat de chimio si mai multi pacienti ca si mine au avut metastaze in prima luna de la inceperea tratamentului, eu unul am avut norocul ca tratamentul sa fie bun si tumora sa dea inapoi din primele trei luni si sa continue, si alt aspect este ca TRATAMENTUL PT CANCER DISTRUGE ATAT CELULE BOLNAVE CAT SI SANATOASE, o sati trimit povestea mea toata pe privat ca sa vezi ca am dreptate in cele afirmate.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
29-09-2014, 11:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adrianaiuliana, 27-09-2014, 13:03:57):


teoretic este posibil, dar evident ca nu e singura optiune. poate fi vorba de un serom sau de un granulom dupa operatie, etc. desigur ca nu am nicio posibilitate de a'mi face o idee corecta necunoscand cazul. trebuie sa mergeti la medic si sa se investigheze in continuare, e singura solutie si opinia medicului care cunoaste cazul e cea mai importanta. nu cred ca e cazul de panica insa, nici sa speculam prea mult pe internet nu are rost, caci nu e ceva ce se poate clarifica prin simpla discutie pe un forum. stati calmi si fiti curajosi! asteptam vesti dupa discutia cu oncologul!
6 adrianaiuliana
6 adrianaiuliana [15c]
29-09-2014, 22:16

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

A fost astazi la oncolog. I-a spus sa faca o ecografie si analize la sange. Dupa aceea va face si un rmn. De asemenea a spus ca e putin probabil sa fie recidiva ci mai degraba alt focar care nu s-a vazut initial la ecografie si mamografie. La palpare nu a simtit nimic. Maine face ecografia si revin cu noutati. Multumesc pentru incurajari, chiar avem nevoie! din pacate in ultimul timp tot auzim de decese din cauza cancerului, de la copii foarte mici la oameni in varsta lucru care ne demoralizeaza si mai tare!
7 adrianaiuliana
7 adrianaiuliana [15c]
30-09-2014, 09:16

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

La ecografie i s-a spus ca este serom si ca i se va retrage in timp. ramane de vazut ce spune chirurgul joi! Va multumesc pt tot si revin cu detalii.
8 MARTON
8 MARTON [617c]
01-10-2014, 16:02

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ADRIANA este edevarat si nu prea ceea ce spui in legatura cu:vedem si auzim numai de decese,si asta din cauza ca NU MULTI PACIENTI CA MINE DE EXEMPLU , ACCEPTA BOALA SI VORBESC DESPRE EA, majoritatea stau cuminti in case si se izoleaza de ceilalti, dar sa stii ca sunt foarte multi care sunt in viata de multi ani de la depistarea bolii.PT MULTI PACIENTI este TABU sa spui ca ai cancer deoarece multi oameni nu cunosc si nu vor sa stie foarte multe despre cancer, si asociaza persoana bolnava ca fiind un pericol ,paria si mai bine sa nu aibe contacte cu el, foarte multe persoane nu stiu ca noi pacinetii nu avem nici o vina , NU E CA ATUNCI CAND AI MERS LA CURVE SI AI LUAT SIDA SAU ALTCEVA ADICA NEAM FACUT-O CU MANA NOASTRA, aceasta boala ataca pe muteste si din toate categoriile sociale .Multi dintre pacientii cu care tin legatura miau spus cele afirmate mai sus si am trait-o chiar eu pe pielea mea de nenumarate ori de multe ori de la persoane cu care am lucrat zilnic in ultimii 15 ani.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
9 adrianaiuliana
9 adrianaiuliana [15c]
01-10-2014, 22:13

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

E trist ca exista ceea ce spuneti insa aveti dreptate. Din fericire mama este optimista, nu se fereste sa vorbeasca despre boala si se informeaza cat mai mult. Cancerul este intr-adevar cea mai perversa boala care in cele mai multe cazuri este depistata destul de tarziu. Am mai avut si noi caderi dar ne ridicam si mergem inainte!
10 adrianaiuliana
10 adrianaiuliana [15c]
02-10-2014, 14:40

Membru din 24-07-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 15

Astazi a fost la IOB. Chirurgul i-a spus ca este cicatricea de la operatie si ca evolueaza foarte bine. O sa faca radioterapie 5 saptamani , dupa ce termina cele 6 sedinte de chimio. Va multumesc pentru tot si va doresc multa sanatate!
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
03-10-2014, 12:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (adrianaiuliana, 02-10-2014, 14:40:35):


numai bine !
12 Cristina.S
12 Cristina.S [2c]
03-10-2014, 18:34

Membru din 03-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,mama mea a fost diagnosticata cu neoplasm mamar drept (T4bN0MxG3) std IIIB.
La examenul histopatologic descriere macroscopica:
-Fragment tisular conjunctivo-adipos de 1,5/1,5/1cm,la unul din capete prezinta lambou cutanat de 1/1/0,2cm.Lambou cutanat ridat,elastic,tesut conjunctiv subiacent lobulat,galbui,elastic.
-Descriere microscopica:S-au examinat microscopic fragmente de tesut epitelialo-conjunctiv cu aspect histopatologic de carcinom infiltrativ forma glanduliforma si solida,slab diferentiat,cu invazie in epiteliul scuamos stratificat.
-Examen imunohistochimic:estrogen-pozitiv in proportie de 75%,progesteron-pozitiv in proportie de 25%,Ki67-pozitiv in proportie de 7-8%,Cerb-B2 moderat pozitiv cu focare intens pozitive membranar.Examenul imunohistochimic confirma diagnosticul de carcinom ductal invaziv cu nivel al receptorilor moderat exprimat,rata de proliferare nucleara scazuta si supraexpresia oncoproteinei Cerb-B2 (HER2NEU).
Va rog care ma poate elucida,ma gandesc la ce este mai rau.Multumesc!
13 MARTON
13 MARTON [617c]
04-10-2014, 21:34

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

IULIANA sa stii ca faptul ca este optimista ca vorbeste despre boala si mai ales ca se informeaza este un mare avantaj pt ea , asta o ajuta foarte mult chiar daca tu sau alti membrii ai familiei nu sunt de acord sa stiti ca va inselati:EU de exemplu faptul ca ma intalnesc cu alti pacienti ca stam la cafea si de vorba ma ajuta atat pe mine cat si pe ei ne putem descarca putem discuta cu cineva care trece prin ce trecem noi, VOI CEILALTI (FAMILIA SAU CUNOSTINTELE )nu ne puteti intelege intotdeauna pt ca va afecteaza diferit una este sa fii pacientul si alta ruda, zilele trecute am discutat la telefon cu o pacienta care imi spunea: VREAU SA MOR NU MAI POT , GATA MIA AJUNS, si a doua zi am mers la ea la spital si ERA SINGURA atunci am realizat ca asa suntem noi , faptul ca am stat cu ea circa 4-5 ore a ajutat-o enorm , acum ia in calcul sa discute cu medicul sa schimbe tratamentul pt a avea cat mai multe sanse de supravietuire. Ceea ce fac fac din placere pt ca si eu am fost ajutat la randul meu de persoane care sau tinut de capul meu atunci cand eu nu le credeam ca ma pot ajuta.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
05-10-2014, 23:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cristina.S, 03-10-2014, 18:34:17):


e vorba de un cancer de san destul de avansat. a fost operata ? daca da, ce tip de operatie a facut ? in orice caz, este indicata chimioterapia, foarte probabil si radioterapia si tratamentul hormonal+ un medicament numit Herceptin. ce ti-au spus medicii, ce urmeaza sa se faca ? si care sunt intrebarile tale ?
15 Cristina.S
15 Cristina.S [2c]
06-10-2014, 07:32

Membru din 03-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Momentan doctorii nu au pus în calcul operația de taiere a sânului, face chimioterapie,este la a doua ședința,i-a luat doar biopsie acum 2 luni.
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
07-10-2014, 15:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Cristina.S, 06-10-2014, 07:32:35):


care sunt intrebarile tale ?
Răspunde la topic
16 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp