INTERPRETARE CT

Secțiunea: Cancerul de vezica urinara (carcinom vezical)
26 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
19-11-2018, 11:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (maria maria, 18-11-2018, 23:53:01):


sincer... ar trebui sa cunosc mai bine cazul ca sa pot raspunde mai precis decat atat, dar acest lucru nu se poate face inafara unei consultatii. totusi... ce anume doreste chirurgul sa opereze? existand metastaze multiple, cred ca ar trebui inceputa chimioterapia. de operat nu as pune problema decat daca acea tumoare colonica este ocluziva si sunt probleme semnificative de tranzit intestinal (se blocheaza). altfel... ce anume vrea sa opereze? cine este medicul oncolog la care aveti/doriti programare?
22 maria maria
22 maria maria [8c]
19-11-2018, 14:45

Membru din 21-10-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:12:15):

Buna ziua domnul doctor,

Nu stiu ce informatii sa va dau decat daca imi cereti dumneavoastra. Nu stiu cine este chirurgul respectiv pentru ca nu m-a pus in legatura cu dansul. Doar mi-a transmis ca "din multitudine ade pareri" s-a oprit la dansul. Dl. chirurg i-a spus sa merg mai intai la chimioterapie si apoi dansul ma opereaza dupa sarbatori. Dar ce doreste sa opereze nu stiu, de oarece doamna doctor nu m-a pus in legatura nici cu dansul. Pentru chimio, mi-a spus sa merg la Oncofort (Gral), la doamna doctor Roxana Chiritoiu, cu mentiunea sa nu ma duc la altcineva deoarece, are o cunostinta al carui tata face chimio la dansa si ca este foarte multumit. Mai mult nu stiu nici eu. Am reusit sa fac programare pentru data de 22.11.18 (joi seara). Inainte de asta, mi-a facut programare la Imunomedica fara sa stiu dar intre timp, a vorbit cu acest domn medic chirurg si iar s-a schimbat. A anulat programarea si m-a trimis la oncofort.

Sincer, ma inteapa ficatul destul de rau, ma tine la respiratie, ma balonez rau, nu mai pot sa mananc cine stie ce desi imi este foame si abia mai suport sa iau medicamentele mele de inima. Am intrebat-o daca pot lua o protectie pentru ficat, avand in vedere ca exista metastaze (m-am gandit si eu ca omul nestiutor), raspuns: "Nuuu...nu lua nimic, nici calmante ca dai "tratamentul peste cap..". Nu i-am mai spus ca nu mai iau niciun medicament sau ulei sau orice altceva, nu avea niciun rost.

De aceea ziceam eu ca "ma asteapta la colt..", pentru ca simt ca nu este in regula ceva. Pot spune totusi ca, de cand mi-ati spus sa nu mai iau "prostiile" acelea, nu ma mai doare asa tare, ramane totusi partea cu balonarea si mancarea. Beau sucuri facute de mine, am grija ce mananc dar, probabil astea sunt simptomele.

Am mare incredere in opinia dumneavoastra, mare rau de tot si va multumesc din tot sufletul meu !!!
Sunt o luptatoare si nu voi ceda asa usor!
23 Alyka
23 Alyka [8c]
01-08-2019, 13:37

Membru din 28-11-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 28-11-2017, 15:06:01):
Buna ziua, va rog sa ma ajutati dl dr Raulduke, socrul meu despre care v-am scris in comentariile anterioare care este diagnosticat cu tumoare maligna vezica urinara, acuza in ultima vreme dureri de masele, a mers la stomatog, i-au extras doua masele din stanga jos si ne-a trimis la un medic BMF pentru ca prezenta o tumoare pe partea superioara stanga sus. tumoarea supura, sangera, de la spital unde l-au tinut internat 10 zile si i-au luat si biposie iau pus diagnosticul urmator Tumoare maxilar stang, Osteonecroza maxilar stang, tumoare buza, cavitate bucala si faringe cu evolutie imprevizibila si necunoscuta. Intrebarea mea este, aceste tumori pot fii metastaze ale tumorii vezicale cu care este diagnosticat de 2 ani si pentru care a facut tratament cu BCG,? Mentionez ca la ultimul CT , facut acum 20 de zile nu prezenta nici macar o ingrosare a vezicii urinare si totate celelalte organe interne erau curate fara nici o metastaza. Ct-ul a fost facut doar de torace, abdomen si pelvis, pentru ca la momentul respectiv nu stiam de problemele din cavitatea bucala.Rezultatul biopsiei cavitatii bucale va veni pe 12,08,2019
24 Alyka
24 Alyka [8c]
05-08-2019, 11:39

Membru din 28-11-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (Alyka, 01-08-2019, 13:37:10):

Buna ziua, am primit rezultatul biopsiei care suna asa
Carcinom scuamocelular moderat digerentiat g2, cod diacnostic ICD-O 8070/3 asociat cu leziuni de displazie epiteliala de grad inalt cod ICD-o 8077/0
Acesta este rezultatul biopsiei din cavitatea bucala , va reamintesc ca mai are un cancer, cel in vezica urinara, tratat cu BCG.
Intrebarea mea este ce fel de cancer este acesta? din cavitatea bucala? este metastaze de la celalalt? este alt cancer diferit? in ce stadiu este? sunt 2 cancere in cavitatea bucala ? pentru ca eu vad 2 coduri de diagnostic? Va rog un raspuns .. Va multumesc in suflet!
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
05-08-2019, 11:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Alyka, Azi, ora 11:39:05):


posibil am raspuns deja pe privat?
26 Alyka
26 Alyka [8c]
20-08-2019, 12:02

Membru din 28-11-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 8

Răspuns pentru (RaulDuke, 05-08-2019, 11:59:21):

Buna ziua, intre timp am facut si un ct de craniu si viscerocraniu, iar rezultatul suna cam asa:
formatiune tumorala cu diametre axiale 37/36mm si longitudinal 35mm , contururi neregulate structura neomogena, localizata la nivelul maxilarului superior stang, anetrior de ramul vertical mandibular si la nivelul. sinusului maxilar al carui perete lateral este lizat inferior , formatiunea vine in contact cu muschii maseter, pterigoid . Glande parotide submandibulare fara imagini patologice, Adenopatii perijugulare cea mai mare de 13/9mm. Lumene vasculare cervicale opacificate omogen . Modificari degenerative vertebrale cervicale minime.
Medicul BMF a zis ca este exins si de aceea, este inoperabil. Dvs ce credeti? Ne-a recomandat chimioterapia.
Răspunde la topic
26 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp