interpretare buletin histopatologic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
11 comentarii 1
1 jasmine
1 jasmine [6c]
04-10-2018, 19:45

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Am 61 de ani si dupa o serie de investigatii (ecografie,mamografie,RMN, punctie mamara pentru biopsie ) am primit tezultatele analizelor .
As avea nevoie de un mare ajutor in interpretarea acestui buletin ,biopsia a fost facuta si la sanul drept cat si la cel stang.
Care ar fii pasii de urmat? cat de grav este?. Am inteles ca trebuie sa fac operatie.
Cu multa speranta astept opiniile Dv. REZULTAT: Piesa 1. Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim mamar de buna calitate obtinute prin punctie biopsie cu dimensiunile cumulate de 14 mm. Acestea contin ducte angulate cu hiperplazie epiteliala intraductala uzuala dispuse intr-o stroma fibrohialina. Ductele prezinta strat de celule mioepitelial in coloratiile imunohistochimice pentru CK5 si p63. Proliferarea intraductala a fost pozitiva pentru CKAE34beta E12, CK5 si RE.
Concluzie: Hiperplazie epiteliala intraductala tipica B2.
Nota: Avand in vedere aspectul imagistic, tabloul morfologic descris poate fi sugestiv pentru o cicatrice radiala in acest caz clasificarea anatomopatologica este B3.
Piesa 2. Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim mamar de buna calitate recoltate prin punctie biopsie cu dimensiunile cumulate de 20 de mm ce contin pe 90% din suprafata imagini ale unei proliferari tumorale maligne de tipul Carcinomului mamar invaziv NST grad Nottingham II (formare de tubuli = 2, grad nuclear = 3, grad mitotic = 2, total = 7). Nu sunt prezente imagini de invazie perineurala, Carcinom ductal in situ, emboli vasculari, necroza tumorala sau calcificari distrofice. Stroma tumorala este desmoplazica. Sunt prezente infiltrate limfocitare intense peritumorale. Celularitatea in patul tumoral este de 30%
.Concluzie: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham II total = 7 B5.
Receptori estrogenici = 0% Scor Allred 0 + 0 = 0 (negativ). Receptori progesteronici = 0% Scor Allred 0 + 0 = 0 (negativ). Ki67 = 15% HER 2 = 2 + (echivoc).
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-10-2018, 15:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (jasmine, 04-10-2018, 19:45:57):


trebuie completata testarea HER2 prin hibridizare in situ. aveti o programare la medic oncolog?
3 jasmine
3 jasmine [6c]
05-10-2018, 16:25

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:59:02):




In 24 octombria am programare la oncolog .Multumesc pentru promtitudine. Am sa revin cu noutati dupa consultatie.
4 jasmine
4 jasmine [6c]
05-10-2018, 17:17

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:59:02):

D-nul Radu la o prima evaluare cat de grav este?.
5 jasmine
5 jasmine [6c]
20-12-2018, 12:53

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (jasmine, 05-10-2018, 16:25:26):


Pentru dumnul doctor RaulDuke.
Revin cu noutati.
Acum o luna am fost operata la IOCN ,sector mamar stang si ganglionul santinela .Dupa o luna am primit buletinul histopatologic si recomandarea dr. chirurg de a face chimioterapie si radioterapie.
Buletinul este:

Macro 1: Sector mamar stang intern: sector mamar marcat si orientat de 10/10/4 cm, cu lambou cutanat de 5,5/4,3 cm si harpon metalic care repereaza o formatiune tumorala de 0,8/0,6 cm, situata la 3,5 cm fata de marginea de rezectie corespunzatoare orei 12; 4 cm -ora 3; 5 cm -ora 6; 5 cm- ora 9; 2,5 cm -ora 10; si la un cm fata de marginea de rezectie profunda.

2: Sector mamar stang extern: S-au primit 2 fragmente de 4/3/1 cm si 8/5/1,5 cm. Pe sectiune, un fragment prezinta o arie albicioasa de 2/1 cm, neregulata.

3.Ganglion santinela axila stanga : S-au primit trei fragmente de 5/3,5/1cm, 4/3/1,5 cm, respectiv 2/2/0,5 cm.

Micro 1 : Sector mamar stang intern: formatiunea tumorala descrisca macroscopic este prezentata de o proliferare tumorala de tipul unui carcinom mamar invaziv NST,grad NottinghamII ( scor diferentiere tubulara=3, scor pleomorfism nuclear=2,scor rata mitotica=2, 7 mitoze /10HPF; scor total =7).
Tumora masoara 9/7,5mm.
Nu se observa emboli angio-limfatici,infiltrare perineurala,nici componenta de carcinom ductal in situ in sectiunile examinate.
Parenchimul mamar adiacent prezinta adenoza,metaplazie apocrina,modificare cu celule columnare si un papilom intraductal.
Tumora este situata la distantele mentionate macroscopic fata de marginile de rezectie.
2: Sector mamar stang extern: se observa parenchim mamar cu ectazii ductale, hiperplazie epitaliala tipica si un focar de hiperplazie atipica.
3: Ganglion santinela axila stanga: s-au identificat si examinat 4 limfoganglioni,atat in coloratia uzuala hemotoxilina-eozina,cat si in coloratia imunohistichimica anti- CK AE1/AE3. Acestia sunt liberi de elemente tumorale si prezinta histiocitoza sinusala,infiltrare adipoasa si hiperplazie foliculara (0/4)

Concluzie: Carcinom mamar invaziv NST,cu grad NottinghamII; pT1b N(sn)0 Mx L0 V0 R0.
Tumora (componenta Invaziva):
ER:0%; Scor Allred=0( negativ)
PR:0%; ScorAllred=0(negativ).
Martori interni E si P : pozitivi.
Ki-67=22%.
Scor Her2:1+;
Obs.Negativ


As dorii o evaluare mai pe intelesul nostru,toti acesti termeni medicali sunt o necunoscuta pentru mine.
Urmeaza luna viitoare sa vorbesc cu dr. oncolog. ( am programare pe 10 ianuarie).
Recomandarea dr. chirurg ma sperie ,e necesar sa fac atat chimio cat si radioterapia? Se fac amandoua concomitent sau exista o ordine? Cate sedinte ?
Multumesc anticipat.Sarbatori fericite tuturor.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
20-12-2018, 17:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (jasmine, Azi, ora 12:53:30):


chimioterapia nu este indicata. pentru a se vedea daca e indicata chimioterapia, recomand un test suplimentar numit OncotypeDX. din pacate e scump si nerambursat. se poate face in bucuresti ceva similar, dar numai pt cine are buletin de bucuresti. radioterapie da, trebuie facuta. la fel si hormonoterapie.
7 jasmine
7 jasmine [6c]
22-12-2018, 14:59

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, 20-12-2018, 17:20:47):



Multumesc mult pentru raspuns.Domnul doctor care dintre valorile din buletin indica hormonoterapia?
Mi-ati luat o piatra de pe suflet ,din tot ce am citit ce ma sperie cel mai mult este chimioterapia.
In 10 septembrie am programare la oncolog daca imi recomanda si chimioterapie credeti ca ar fi cazul sa cer si a doua opinie?
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si rabdare cu noi.
Va doresc un Craciun Fericit.
8 jasmine
8 jasmine [6c]
27-01-2019, 14:21

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (jasmine, 22-12-2018, 14:59:57):


Am inceput sedintele de chimioterapie. Aceste sedinte vor fi pe un interval de 6 luni. Avand ceva probleme cardiace s-a ales schema de lucru cu 2 sedinte de chimio la un interval de cate -o saptamana intre ele, urmate de alte 2 saptamani de pauza. In cele 2 saptamani de tratament primesc si pastile.
Din discutia cu dr. oncolog am inteles ca este vorba de un cancer gr. 1,in urma operatiei ganglionul santinela nu a fost invadat , iar marginile de la sectorol excizat au fost curate.
Tratamentul care-l urmez este adjuvant.
Acum revin cu noi intrebari.
- ce aduce in plus radioterapia daca nu s-au gasit celule canceroase pe marginile probei excizate si nici in ganglionul santinela? Oricum in prezent fac chimio cea ce presupune combaterea celulelor canceroase in cazul in care se regasesc in corp.
-exista un termen limita de la efectuarea operatiei pana la inceperea radioterapiei? Dr. radiolog si-a exprimat dorinta de a incepe aceste sedinte dupa terminarea chimioterapiei.
-ce se poate intampla daca nu fac radioterapie?
In asteptarea raspunsurilor Dv. multumesc anticipat.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
28-01-2019, 10:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (jasmine, 27-01-2019, 14:21:54):


imi cer scuze, am recitit ce ai scris, caci am gasit o discordanta intre ce zisesem mai sus si ce ai scris ulterior, iar asta a fost cauzata de faptul ca, probabil, am citit postarea altei persoane. la tine, intr-adevar: nu exista nicio indicatie pentru tratament hormonal, caci receptorii hormonali pe testul imunohistochimic au fost negativi (ne-exprimati). deci, intr-adevar, singura solutie pentru scaderea riscului de recidiva este, ipotetic, chimioterapia, dar avand in vedere stadiul atat de mic... e greu de zis ca aduce vreun plus pe langa operatie si radioterapie. radioterapia, atunci cand se opereaza sanul conservator, este intotdeauna indicata, pentru ca (nu conteaza atat logica) este dovedit ca scade cu pana la 50% riscul de recidiva locala a tumorii.
10 jasmine
10 jasmine [6c]
29-01-2019, 20:00

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, 28-01-2019, 10:51:45):

Multumesc mult.Deci sfatul Dv este sa fac si radioterapia? Stateam in dubiu .
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
31-01-2019, 15:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (jasmine, 29-01-2019, 20:00:07):


da.
Răspunde la topic
11 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp