interpretare buletin histopatologic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
4 comentarii 1
1 jasmine
1 jasmine [2c]
04-10-2018, 19:45

Membru din 04-10-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Am 61 de ani si dupa o serie de investigatii (ecografie,mamografie,RMN, punctie mamara pentru biopsie ) am primit tezultatele analizelor .
As avea nevoie de un mare ajutor in interpretarea acestui buletin ,biopsia a fost facuta si la sanul drept cat si la cel stang.
Care ar fii pasii de urmat? cat de grav este?. Am inteles ca trebuie sa fac operatie.
Cu multa speranta astept opiniile Dv. REZULTAT: Piesa 1. Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim mamar de buna calitate obtinute prin punctie biopsie cu dimensiunile cumulate de 14 mm. Acestea contin ducte angulate cu hiperplazie epiteliala intraductala uzuala dispuse intr-o stroma fibrohialina. Ductele prezinta strat de celule mioepitelial in coloratiile imunohistochimice pentru CK5 si p63. Proliferarea intraductala a fost pozitiva pentru CKAE34beta E12, CK5 si RE.
Concluzie: Hiperplazie epiteliala intraductala tipica B2.
Nota: Avand in vedere aspectul imagistic, tabloul morfologic descris poate fi sugestiv pentru o cicatrice radiala in acest caz clasificarea anatomopatologica este B3.
Piesa 2. Materialul examinat este alcatuit din fragmente de parenchim mamar de buna calitate recoltate prin punctie biopsie cu dimensiunile cumulate de 20 de mm ce contin pe 90% din suprafata imagini ale unei proliferari tumorale maligne de tipul Carcinomului mamar invaziv NST grad Nottingham II (formare de tubuli = 2, grad nuclear = 3, grad mitotic = 2, total = 7). Nu sunt prezente imagini de invazie perineurala, Carcinom ductal in situ, emboli vasculari, necroza tumorala sau calcificari distrofice. Stroma tumorala este desmoplazica. Sunt prezente infiltrate limfocitare intense peritumorale. Celularitatea in patul tumoral este de 30%
.Concluzie: Carcinom mamar invaziv NST grad Nottingham II total = 7 B5.
Receptori estrogenici = 0% Scor Allred 0 + 0 = 0 (negativ). Receptori progesteronici = 0% Scor Allred 0 + 0 = 0 (negativ). Ki67 = 15% HER 2 = 2 + (echivoc).
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7468c]
05-10-2018, 15:59

Membru din 12-04-2011

Comentarii: 7468

Răspuns pentru (jasmine, 04-10-2018, 19:45:57):

trebuie completata testarea HER2 prin hibridizare in situ. aveti o programare la medic oncolog?
3 jasmine
3 jasmine [2c]
05-10-2018, 16:25

Membru din 04-10-2018

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:59:02):

In 24 octombria am programare la oncolog .Multumesc pentru promtitudine. Am sa revin cu noutati dupa consultatie.
4 jasmine
4 jasmine [2c]
05-10-2018, 17:17

Membru din 04-10-2018

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:59:02):

D-nul Radu la o prima evaluare cat de grav este?.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
P Admin
P Admin
05-12-2018, 11:06
Onco Team Diagnostic
Onco Team Diagnostic

HISTOPATOLOGIE, IMUNOHISTOCHIMIE, BIOLOGIE MOLECULARA - toate intr-un singur loc. 
Risc minim de epuizare a tesutului, diagnostic complet.
Timp mai scurt pentru un diagnostic complet.

Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Accept cookies Informare Cookies Folosim cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.