Interpretare biopsie col uterin

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
3 comentarii 1
1 radu83
1 radu83 [9c]
11-09-2014, 23:59

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna ziua, Dl. Raul,
Apelez la dvs prin intermediul acestui forum pentru ca am nevoie de indrumari pe care nu le-am primit de la medic.
Este vorba de mama mea in varsta de 63 ani care in luna februarie 2014 a fost la un consult ginecologic de rutina (nu mai fusese de ff multi ani). La testul PAP i-a iesit ca ar avea o leziune HISL, i s-a recomandat colposcopie + biopsie din respectiva leziune. Rezultatul anatomo-patologic a fost:
Mici fragmente de epiteliu scuamos stratificat al colului uterin cu redusa stroma subepiteliara, edematoasa si hiperemica. Epiteliul scuamos prezinta aspecte de displazie (CIN II-III) fond atrofic.
Concluzie: Col uterin cu leziuni CIN II-III pe fond atrofic.

I s-a recomandat operatia de histerectomie totala, pentru a elimina orice posibilitate de transformare maligna sau varianta controalelor si biopsierilor periodice. Am ales varianta operatiei.
S-a prezentat la operatie in luna august 2014. In urma histerectomiei totale, rezultatul anatomo-patologic este:
" Descriere microscopica: Uter cu reactie de fibroza difuza si rare microcalcifieri. Endometru de aspect sclero-chistic. Endocol cu unele glande dilatate chistic, arii de metaplazie scuamoasa imatura si matura cu zone cu aspect de displazie severa, carcinom scuamos in situ si mici focare de microinvazie, cu prezenta de koilocite si infiltrat inflamator cronic. Exocol cu zone de displzie severa si arii de ulceratie cu discret infiltrat inflamator polimorf in corion. pT1a1 pNx pMx "

D-na Doctor care a operat-o a ramas surprinsa ca totusi "s-a declansat" in doar 6 luni de la prima biopsie.
I s-a spus, citez: "Bine ca am scos tot. Veniti din nou la control peste o luna si va dau atunci trimitere pentru un RMN abdominal sa vedem daca este si in alta parte a corpunui "

Va rog, D-l Raul, sa imi spuneti ce pasi ar trebui sa urmam in aceasta situatie; ce inseamna "s-a declansat" - m-am prins ca se refera la cancer, dar nu i-a spus nimic mamei de stadiu, gravitate, tratament? Este suficienta operatia in cazul ei?. Si daca din experienta dvs imi puteti oferi un prognostic.

Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-09-2014, 15:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, 11-09-2014, 23:59:17):


da, este vorba de cancer de col uterin. cel mai probabil era deja vorba de asta chiar in momentul biopsiei sau a testului papanicolau. chiar si asa, este vorba de stadiul "cel mai incipient", ca sa zic asa, care este tratat doar prin chirurgie, iar operatia care s-a facut este mai mult decat suficienta! sansele de recidiva sunt minime, tot ce trebuie sa faceti sunt controale periodice si examen ginecologic la ginecologul care v-a operat. nici nu e nevoie de RMN in aceasta faza. puteti sa va considerati deci, vindecati, cu un risc minimal de recidiva, care este comparabil chiar cu riscul pe care il are un om obisnuit de a se imbolnavi de cancer.

felicitari pentru ca ati trecut cu bine problema!
3 radu83
3 radu83 [9c]
15-09-2014, 20:19

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Răspuns pentru (RaulDuke, 12-09-2014, 15:37:46):


Va multumesc pentru raspuns!
Sunt perfect lamurit acum.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp