interpretare analize cancer prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
4 comentarii 1
1 angst
1 angst [22c]
23-02-2011, 20:51

Membru din 27-03-2010

Subiecte: 5

Comentarii: 22

revin cu rezultatul final al analizelor tatalui meu. ADK prostatic moderat diferentiat, G2, cu acini glandulari mici si mari; prezenta invazie perineurala. Scor Gleason 3+4=7". a inceput tratament cu o injectie la trei luni(nu stiu daca am inteles bine ce scrie dar cred ca Diflueril) si pastile de trei ori pe zi Flutan.Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o parere......un tratament naturist.....diete.....va multumesc.
2 karttman
2 karttman [2c]
29-11-2009, 21:12

Membru din 29-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Invazia perineurala precum scorul Gleason, indica un prognostic intermediar. Ar mai fi bine de stiut PSA-ul si varsta tatalui dumneavoastra.
Medicamentele fac parte din hormonoterapie; Flutanul are rol in blocarea efectului mitogen al testosteronului asupra celulelor tumorale(adica nu se vor mai inmulti).
Probabil ca hormonoterapia va trebui combinata cu radioterapia moderna(radioterapie externa + brahiterapie - radioterapie in interiorul formatiunii tumorale), pentru un cat mai bun raspuns terapeutic, sa speram vindecarea.
In ceea ce priveste dietele, sfatul meu e sa aveti grija la bolile considerate comorbiditati ale ADK : Diabet Zaharat, HTA, ateroscleroza, boli hepatice etc etc, in principiu orice alta boala e bine sa fie ocolita.
De asemenea am citit ca terapia de lunga durata cu vitamina E, ca antioxidant ar avea efect benefic in oprirea proliferarii celulelor tumorale prostatice.


Multa sanatate.
3 angst
3 angst [22c]
30-11-2009, 09:26

Membru din 27-03-2010

Subiecte: 5

Comentarii: 22

va multumesc. PSA este 15, iar raportul 0,17. Oricum mi-ati dat un pic de speranta. Tata are 62 ani.Nu am spus ,dar nu are nici un fel de simptome, nu il supara nimic, nu bea, nu fumeaza si face zilnic gimnastica. Va multumesc ca mi-ati raspuns.
4 gabitzu_yo89
4 gabitzu_yo89 [1c]
23-02-2011, 20:51

Membru din 23-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

vin si eu cu o rugaminte la dvs:tata tocmai si -a facut niste analize la prostata si a primit rezultatele, insa nu am reusit sa aflu si eu interpretarea acestora.stiu doar ca este cancer la prostata.
aveti mai jos detalii:
varsta 49
PSA=34.5
ADC acinar moderat diferentiat G3 90%

as dori dak se poate sa-mi explicati si mie situatia.va multumesc
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp