interpretare analize

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
2 comentarii 1
1 ilena
1 ilena [0c]
08-08-2014, 21:15

Membru din 08-08-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna seara,
As dori si eu, va rog frumos, sa imi spuneti cum anume sa interpretez eu (pacientul care nu intelege termenii medicali) urmatoarele analize:
-examen anatomo patologic, scurgere mamelonara san stang - fregvente celule spumoase; fregvente picaturi de lipide; concluzie - ectazie candiculara
-ecografie mamara bilaterala :
SAN DREPT - mobilitate normala; ecostructura- discret neomogena,glandulo-adipoasa in proportii relativ egale; arhitectura glandulara pastrata; fara formatiuni nodulare solide sau lichidiene; ducte de calubru normal.
AXILA DREAPTA -fara adenopatii
SAN STANG - mobilitate normala; ecostructura - similara cu cel stang; tesut glandular mai neomogen in CIE, fara a se vizualiza formatiuni nodulare sau zone de distorsiune arhitecturala; ducte de calibru normal.
AXILA DRAPTA- fara adenopatii
concluzii : BIRADS 1
Nu inteleg acel \"CIE\" si acel \"BIRADS1\", mentionez ca aceste analize sunt facute la IOB-Fundeni

Multumesc anticipat pentru ajutor!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
09-08-2014, 18:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ilena, 08-08-2014, 21:15:04):


analizele pe care le prezinti nu sunt sugestive pentru cancer.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp