Interpretare analiza imunohistochimica

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
4 comentarii 1
1 Maricica01
1 Maricica01 [1c]
15-02-2019, 22:13

Membru din 15-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara!
Scriu aici in speranta ca voi gasi un raspuns sau macar o indrumare. In urma cu o luna, bunica mea, care se confrunta cu o raceala destul de puternica(spun puternica pentru ca, desi a consultat mai multi medici si a urmat tratamentele indicate, starea ei nu s-a imbunatatit deloc) a facut o noua investigatie. I-au gasit "apa la plamani", care dupa spusele medicului avea o culoare roz, iar la recomandarea lui, i-a fost facuta o incizie pentru prelevarea probelor specifice biopsiei. Diagnosticul preliminar a fost de cancer pulmonar. A facut biopsia iar rezultatele sunt urmatoarele:
{TTF1-pozitiv nuclear
CD56-pozitiv membranar
p40-negativ
Ki67-pozitiv cu index nuclear de 70%
Concluzie: Aspectele histopatologice si testele IHC sustin diagnosticul de carcinom pulmonar microcelular.}
Luni, vor ajunge analizele si la un medic oncolog, dar mi-as dori sa aflu o parere pana atunci. Ar ajuta chimioterapia/radioterapia? Bunica mea, dupa prelevarea probei de biopie si eliminarea lichidului din plamanul stang se simte din ce in ce mai rau, nu poate manca sau dormi, se confrunta cu stari de voma, are stari apatice si o stare generala destul de rea.
Multumesc, o seara buna
BIU
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-02-2019, 15:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Maricica01, 15-02-2019, 22:13:36):


din pacate planul terapeutic nu se poate face in absenta stadializarii. adica, pe langa biopsie, care atesta ca e vorba de un cancer, si investigatii care sa spuna exact cat de avansat e cancerul, chiar daca, din moment ce exista lichid, este clar ca acesta e "destul" de avansat. ce v-a propus medicul oncolog si cine este acesta, va rog?
3 Maricica01
3 Maricica01 [1c]
26-02-2019, 10:34

Membru din 15-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Ea a fost internata la Galati, sectia de chirurgie la DR. Isfan Dumitru unde a fost operata pentru eliminarea lichidului si prelevarea probei pentru biopsie. Urma sa fie inregistrata la oncologie, la dr. Rodica Vasile dupa ce au venit rezultatele prezentate mai sus, dar am dorit si o alta opinie. Am fost la Bucuresti, la Dr. Zaharia Dragos de la Institutul de Pneumoftiziologie, care ne-a dat un maxim de o luna-doua de viata. Ne-a spus ca ar fi cam inutil sa incepem tratamentul cu citostatice. Ne-a recomandat cu CT pentru a vedea cat este de raspandit, desi dupa spusele lui, nu ar mai avea sens. Starea bunicii s-a imbunatatit de cand a fost externata. Nu stim pe cine sa credem si ce sa facem.
BIU
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
26-02-2019, 17:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Maricica01, Azi, ora 10:34:43):


urmati recomandarile medicului oncolog, va rog!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp