Interpretare al 2 Ct de control după neoplasm recto sigmoidian

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 nachidil
1 nachidil [1c]
12-10-2017, 13:04

Membru din 24-06-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mama a fost operata in 2016 de neoplasm recto sigmoidian. A făcut chimio și radio. La al 2 lea Ct rezultatul este următorul:
În câmpul pulmonar drept: multiple leziuni nodulare nespecifice in LSD și 3 in LID, 1 segmentul apical și 2 in segmentul bazal posterior,iar în câmpul pulmonar stâng 1 leziune nodulara in segmentul apico dorsal al LSS de 14-15 MM cu aspect de condensare și geam mat (carat nodul sechele fara priza de contrast a apărut încă de la primul Ct dinainte de operatie adică în mai 2016). , 1 leziune in segmentul apico posterior stâng și 2 in segmentele bazal anterior și bazal posterior ale LPS.
Glanda suprarenala stânga prezintă formațiune nodulara nespecifica de 14/15 MM.

Restul interpretării are rezultat bun. În urma cu 3 luni a făcut și radiografie și ecografie și nu avea nimic, iar în a urmă cu 6 luni a făcut Ct și nu avea nimic. Incerc sa merg cu cd-ul și la alt medic pt interpretare. Din păcate programarea la oncolog o am tocmai pe 26 și nu știu ce înseamnă cele anterior menționate. Vă mulțumesc mult
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-10-2017, 14:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (nachidil, Azi, ora 13:04:01):


are o masurare in dinamica a markerilor tumorali? in orice caz, cred ca trebuie asteptata opinia medicului vostru oncolog.
3 nachidil
3 nachidil [1c]
12-10-2017, 20:51

Membru din 24-06-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Acum 4 respectiv 3 luni a făcut 2 radiografii una la București înainte de operația de repunere în tranzit și una pt controlul oncologic. A facut atunci și markerii tumorali și toate au ieșit f bine. Acum a făcut doar hemoleucogramă și rezultatul a fost bun.Speranță mea e că nu a fost bine interpretat rezultatul pt că ea avea piatra la fiere și uter îngroșat iar acum nu apar pe interpretarea rezultatului. La markeri apărea mai puțin de 0,5. Ma pune pe gânduri faptul că totul a fost bine până acum și acum deodată s.au schimbat rezultatele.
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp