infectie la sanul stang

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
5 comentarii 1
1 rrux88
1 rrux88 [4c]
06-03-2009, 09:26

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 4

buna ziua.Am 20 ani si vroiam sa va relatez ce mi s-a intamplat in ultima vreme.Am avut un cos la sanul stang,pe care l-am tot stors,a facut puroi,am continuat sa-l storc,facea coji pe care le rupeam.In cele din urma,cand a ramas fara coaja mi-a ramas o umflatura cu o zona alb-galbuie,ulterior parca s-a marit un pic,am incercat sa o storc, sa vad dak am infectie dar nu iese nimic.Ce imi recomandati sa fac?Unde sa merg si la ce fel de doctor?Cum s-ar putea rezolva problema?va multumesc
2 Mjöllnir
2 Mjöllnir [3c]
05-03-2009, 08:59

Membru din 05-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Cine v-a invatat sa faceti asa ceva? Cred ca 90% din populatia tarii face asta inconstient
Cand cineva are un cos sau o infectie minora a pielii pentru a dezinfecta zona si a scapa cat mai repede de asa ceva SE TRATEAZA LOCAL CU ALCOOL IODAT, daca nu ai asa ceva atunci alcool de 90 de grade. In nici un caz NU SE UTILIZEAZA SPIRTUL MEDICINAL LA INFECTII CUTANATE.
Tu fiind femeie banuiesc ca ai si unghiile lasate putin crescute. Indiferent de situatie, sub unghii se aduna o multime de bacterii si microbi, cu atat mai mult cu cat sunt lasate lungi.
Daca nu mai are cap si e umflat (daca mai si pulseaza) s-ar putea sa ai un inceput de abces care nu se poate rezolva decat chirurgical (incizie locala, scoaterea radacinilor, curatarea locala, pansamente).
Pregateste-te ca te va ustura putin taietura.
3 Mjöllnir
3 Mjöllnir [3c]
05-03-2009, 09:03

Membru din 05-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Deci repede la chirurgie. Ti se va da si tratament cu antibiotice de care este necesar sa te tii.
4 rrux88
4 rrux88 [4c]
06-03-2009, 00:33

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Va multumesc pt raspuns.As mai avea cateva intrebari totusi,dak se scoate o parte din san sau doar partea cu pricina si dak raman cu cicatrice in cazul in care apelez la operatie?si dak faptul k taind in zona resp se poate favoriza dezvoltarea unei forme de cancer sau nu ar avea vreo legatura cu acest lucru?am cazuri de mai multe tipuri de cancer in familie,inclusiv de san.am sanse sa nu se ajunga la operatie?...astept un raspuns.
5 Mjöllnir
5 Mjöllnir [3c]
06-03-2009, 09:26

Membru din 05-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Nu o lua personal, dar sunt socat ca in era asta a informatiei se pot intalni atatea persoane dezinformate si ignorante in ceea ce priveste propria lor sanatate. Eu nu sunt mai presus de nimeni, dar cand vine vorba despre orice problema ca tine de sanatate sau altceva sursele de informatie sunt la indemana in special pentru cei cu limba "americanizata".
Nu e nici o operatie femeie, ci doar o incizie pentru a putea sa ti se scoata (stoarca) infectia aia cu radacini cu tot si sa ti se curete zona. Deci nu ti se va taia din san si nu e nevoie de spitalizare sau alte minuni. E ca si cum te-ai taia la deget prin bucatarie. Daca stai se va agrava situatia si sigur ca se poate starni si ceva mai grav astfel. Abcesul nu trece ca si furunculele si este nevoie de incizie, tratament local si de medicamente.
Nu stiu exact cat de mare ai lasat sa-ti creasca, cicatricea nu va fi de genul operatiilor mari, doar de ordinul milimetrilor pana la un centimetru, iar ca semn nu va ramane decat o liniuta ca dupa zgarieturi. Sigur, asta depinde si de competenta chirurgului.

Ce trebuie precizat este faptul ca infectiile de acest gen sunt un semn de alarma in ceea ce privesc lipsurile complexului de vitamine B, toate B-urile. De obicei le gasesti in familia de cereale (orz, ovaz, grau, secara, etc.) si in drojdia de bere.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp