Inerpretare CT abdominal - posibil cancer ?

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
2 comentarii 1
1 IoanaRamo
1 IoanaRamo [0c]
05-01-2021, 22:04

Membru din 05-01-2021

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Buna ziua,

In urma unor dureri mari se burta, diaree si stari de greata (de fapt toata zona abdominala, o durere care a tinut 3 zile, se asemana cu o febra musculara foarte intensa, efectiv umblam indoita in doua) am ajuns la un control la medicina interna. De acolo m-a trimis sa fac un CT abdominal. Rezultatul fiind urmatorul :

Lama de lichid la nivel pericardic 9mm

Usoara hepatomegalie . Ficat cu hipertrofie de lob hepatic stang si drept , cu lob hepatic drept de 17,7 cm cranio -caudal , fara procese focalizate , fara dilatatii de cai biliare intra sau extrahepatice

Formatiune cu aspect de angiomiolipom la nivel de cortex renal drept de aprox 11 mm .formatiune cu densitate lipomatoasa nativ ,cu spoturi hiperdense postadministrare iv de sdc in interior

Ingrosare parietala difuza a colonului transvers pe o lungime de aprox 4 cm in 1/2 dreapta cu prezenta si de diverticulii la acest nivel si infiltratie reticulara a grasimii adiacente, posibili diverticuli complicatii sau leziune infiltrativa parietala, de verificat colonoscopic

Lama de lichid la nivel pelvian

Colecist, splina pancreas , glande suprarenale , rinichi stang de asoect CT normal

Uter fara modificari patologice vizibile CT , Anexe nu se vizualizeaza

Fara adenopatii patologice abdomino - pelviene

Mentionez ca acum 3 ani am fost operata pt o suspiciune de cancer ovarian ( anexectomie unilaterala dreapta, si ovarectomie partiala stanga ), rezulatul fiind bening.
Am fost la gastroenterolog si mi-a dat trantament pt diverticulita ( cu toate ca nu se prea potriveste varsta, 32 ani, cu aceasta boala ). Acum durerile sunt usoare si nu apar tot timpul.Sunt programata peste 10 zile la colonoscopie, dar am mai intrebat in stg si dr si am primit si pareri cum ca ar fi posibil ca acele leziuni de la colon sa fie maligne). Am facut doar o hemoleucograma care a iesit bine, mai putin limfocitele sunt mari 52.5% ( val. Referinta 20-44%) si hemoglobina 11.8 ( val referinta 12-15.6 ). Urmeaza sa fac si un set mai complet de analize )

Ce parere aveti ? Ar putea fi cancer de colon ?de rinichi ? Afectiunile pot avea legatura intre ele ? Va multumesc !
2 MARTON
2 MARTON [617c]
23-01-2021, 09:45

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu sunt pacient din 2008, operat si de cancer de colon in 2015 si iti pot spune din proprie experienta ca : oricare ar fi parerea medicului, orice va urma nu au atat de mare importanta fata de CE FACI TU PANA ATUNCI ceea ce gandim se transpune in ceea ce urmeaza, de ex. ACEST STRES pe care il ai ca nu stii ce urmeaza poate sa ajute boala sa avanseze, gandirea pozitiva poate sa ajute corpul sa infranga boala DOAR DECIZIILE TALE SI GANDUL TAU poate da sensul in care vrei sa mergi, uite cum se face asta: daca tu vrei ca , corpul sa faca ce ii spui tu ce faci ? Te gandesti sa se ridice , creierul ii transmite informatia corpului care cu ajutorul muschilor, oaselor sangelui nervilor etc... te RIDICA , tot asa TOT TU II POTI COMANDA CORPULUI SA FIE BINE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp