In ce stadiu se afla si cate sanse mai are?

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
28 comentarii 1 2
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
12-01-2012, 14:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, multumesc de aprecieri! orice dosar catre CNAS contine nu doar recomandarea ci chiar un intreg referat in cvadruplu exemplar completat de medicul curant si semnat si parafat de seful de program pe teritoriul respectiv (tot un oncolog, dar mai sef).
personal eu profesez in bucuresti, intr-un spital public, dar nu pot sa-ti spun decat ca scopul meu pe acest forum este sa fac ceea ce fac deja, cum ai si observat: sa lamuresc pe cate cineva, sa decodific niste informatii neclare primite de la alti medici care au mai putin timp, sa simplific si poate chiar sa ajut pe undeva cate ceva. nu pot sa ma ocup cu "racolarea" de pacienti pentru ca functionez intr-un serviciu care (ca mai toate de altfel) este oricum suprasolicitat, iar eu aici nu reprezint interesele respectivei sectii, deci nu sunt mandatat sa vorbesc in numele sefilor ei. orice om cu bilet de trimitere catre "oncologie" se poate duce la orice sectie de oncologie din romania, inclusiv in bucuresti, inclusiv unde lucrez eu, cu sanse egale.
avantaje deosebite nu sunt cine stie ce, in sectia unde lucrez, iar sincer sa-ti spun, in realitate nu sunt nici pe departe un om atat de placut cum probabil ai impresia pe aici. altfel, in oncologie cel putin, lucrurile se fac foarte standardizat, nu exista diferente mari de proceduri intre sectiile din tara, iar problemele sunt cam aceleasi peste tot: supraaglomerarea, lipsa personalului, lipsa timpului pentru orice, inclusiv de vorbit cu pacientii, programari tarzii, defectarea aparaturii cand ti-e lumea mai draga, medicamente care ba sunt ba nu sunt disponibile, etc.
pentru lamuriri si ce discutam si acum, putem foarte bine sa folosim mijloacele puse la dispozitie de internet, mai ales ca inafara de asta, nu am eu nimic suplimentar (medical vorbind) sa ofer.
22 andreeah26
22 andreeah26 [12c]
16-01-2012, 13:18

Membru din 18-01-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Am inteles, dar daca totusi am dori ca in continuare sa urmam tratamentul sub indrumarea dumneavoastra la ce spital va putem gasi, asta in cazul in care nu va deranjeaza? Pentru ca oricat de solicit ati fi, tot ati avut timp sa raspundeti la toate intrebarile mele deci inseamna ca ceea ce faceti este din suflet si nu din obligatie, iar ceea ce ma motiveaza si mai mult sa va caut este faptul ca ajutorul pe care mi l-ati dat a fost mult mai mult decat tot ceea ce am primit in Brasov. As spune mai multe dar nu-mi permite forumul...sper ca ma intelegeti. Si din ceea ce mi-ati spus deja, ca in oncologie totul este cam standardizat, inteleg, dar de cele mai multe ori mai important decat standardul in sine este cel care il aplica si acest lucru poate conta foarte mult. Asa ca v-as ruga din suflet sa ne acceptati sa venim la Bucuresti, cu tot ceea ce avem pana in moment si cu tomograful pe care il vom face in feb pentru a putea vedea ce trebuie facut in continuare. Va rog din suflet!!!

Cu respect,
Andreea
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
16-01-2012, 22:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma pui la grea incercare... ai dreptate cu activitatea mea de aici de pe forum. nu stiu daca e din suflet, dar cu siguranta NU e din nici o obligatie. insa trebuie sa intelegi ca am si eu de castigat ceva din activitatea de aici, si anume sa-mi stimulez mintea si sa incerc sa gasesc niste solutii (fie si ipotetice) si sa dau sfaturi, fara nici o presiune din partea nimanui, fara sa ma tem de reactiile oamenilor, fara sa trebuiasca sa ocolesc sau sa fug de cineva, fara sa fiu grabit sau sa risc sa expediez pe cineva din lipsa de chef sau timp sau preocupare. ca atare mi-am promis ca nu voi amesteca activitatea de aici cu activitatea mea de la locul de munca. e o chestiune de principiu pe care nu mi-o voi incalca. le spun oamenilor ca sunt medic ca sa aiba totusi o vaga idee cu cine stau (daca vor) de vorba, dar nu ma obosesc sa aduc dovezi pentru asta, pentru ca nu am nimic de demonstrat.
ca atare, am mai primit solicitari similare pe care nu le-am onorat, iar prima oara cand voi accepta una, voi fi nedrept fata de toti pe care i-am refuzat. sper ca asta sa nu se intample!
nu te pot opri sa vii in bucuresti, nimeni nu poate face asta. defapt chiar sper sa vii si chiar sa ne intalnim, dar va trebui sa faci o alegere de una singura despre unde anume sa veniti. tot ce pot sa va spun este ca lucrez in sistemul public, cel putin momentan. nu dau consultatii private sau pe bani sau asa ceva...

totusi ma bucura mai tare perspectiva de a fi prieteni pe internet, decat sa avem o relatie tipica medic-pacient in realitate. medicul si pacientul (sau apartinatorii lui) nu au o relatie personala, oricat de mult si-ar dori asta pacientii. au o relatie total nepersonala si nereciproca. si cu cat e mai asa, cu atat actul medical este mai bun, contrar opiniei majoritatii. ca atare, diferenta principala este asta: aici imi DORESC pur si simplu si 100% sa AJUT, total neinteresat de nimic, pe cand in realitate nu imi doresc asta, ci imi doresc doar sa fiu profesional si performant. daca actul meu e destul de performant incat il ajuta pe pacient, asta e doar o colaterala fericita si independenta de cum anume ma priveste el.

iti urez mult noroc iar tatalui tau o remisie completa cat mai durabila ! sper sa continuam comunicarea si pe viitor, daca crezi ca te mai pot ajuta (dar nu te grabi sa concluzionezi ca te-am ajutat nici macar cat o zecime din medicii cu care te-ai intalnit in realitate; aici doar stam de vorba, nimic altceva). numai bine !
24 andreeah26
24 andreeah26 [12c]
17-01-2012, 08:59

Membru din 18-01-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Inteleg...dar totusi nu sunt pe deplin multumita :) Pe mine ma bucura mult faptul ca putem fi prieteni, macar pe internet, si ca pot primi informatii extrem de importante chiar si aici. Oricum sunt constienta de faptul ca intre pacient, respectiv apartinatori si medic nu poate exista decat o relatie pur profesionala pentru ca rezultatele dorite sa fie optime, dar exista anumite momente cand ai un anumit feeling despre o anumita persoana...in sensul ca iti poate oferi mai mult decat ceea ce iti permite un mediu virtual, asta fara a afecta relatia total nepersonala creata deja, intelegeti? Poate nu e totusi o intamplare ca am gasit acest forum si mai ales ca pot discuta cu o persoana abilitata in domeniul medical. Pentru mine, a veni la Bucuresti nu este o problema si chiar imi dorsc din suflet sa vin.dar macar un indiciu as putea primi????? Macar numele spitalului, ca in rest ma descurc singura. Poate veti rade, dar de obicei daca imi doresc un lucru, nu ma las pana nu il obtin :) Asa sunt si nu pot accepta sa nu reusesc ceea ce imi propun..
In legatura cu ajutorul pe care mi-l puteti oferi..BINEINTELES ca voi continua aceasta discutie, pentru mine este extrem de important sa-mi exprim toate temerile, nelamuririle si mai ales, sa primesc raspunsuri extrem de ferme si competente. Si cand spun ca m-ati ajutat muuuuuult mai mult decat toti medicii de aici, nu o fac ca sa va flatez, ci pentru ca este adevarul, nu am obiceiul sa laud o persoana daca nu o merita. Chiar daca DOAR am stat de vorba, am primit mai multe informatii si mai mult ajutor decat va puteti imagina. Nu cred ca ati refuzat vreodata sa scrieti o reteta unui pacient din motive ca nu s-a "plusat" suficient, asa cum am patit eu si sa-mi spuna ca acea reteta trebuie sa mi-o dea medicul de familie, desi era o reteta cu regim special.
De aceea spun ca, in 99% din cazuri, intuitia nu ma inseala si atunci cand stau de vorba cu o persoana competenta care ma poate ajuta fac tot posibilul sa primesc TOT ajutorul :) Si va asigur ca NU faceti parte din marja de eroare de 1%, daca asta vroiati sa-mi spuneti :) Nu vreau sa ma intelegeti gresit si nici nu vreau sa va agasez.dar totusi va rog mult de tot, imi puteti da acel indiciu??? Inteleg ca ati mai refuzat cereri similare, dar poate eu sunt mai norocoasa, va rog!!!!!
Sper ca nu v-am suparat, iar daca da, imi cer scuze anticipat!!! Sa aveti o zi excelenta!

Cu drag,
Andreea
25 cristianurse1
25 cristianurse1 [1c]
17-01-2012, 12:40

Membru din 17-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,
E vorba de mama mea, in varsta de 69 ani, diagnosticata cu cancer mamar in octombrie 2011, si operata mastectomie in noiembrie 2011.
Acum, la exminarea CT s-au evidentiat 2 noduli, cate unul pe fiecare plaman, dar rezultatul la markerul tumoral este negativ (sub limita de referinta).
Ce pronostic are? Este posibil ca nodulii de la plamani sa nu fie de origine maligna.
Inca nu a inceput cura de citostatice.

Multumesc,
Cristian Urse
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
17-01-2012, 20:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

andreeah26: te asigur ca, spre deosebire de viata reala, aici nu ai cum sa ma superi. orice zici, e in ordine. in realitate oamenii insistenti ma deranjeaza, aici nu. however, nu vei ajunge mai departe decat aici, ma tem ca si in realitate si la locul de munca, sunt o persoana care nu prea lasa loc de negocieri odata ce ia o decizie... uneori ii scot din sarite inclusiv pe colegi. daca ai luxul sa fii obisnuita ca odata ce iti doresti ceva, nu te opresti pana nu il obtii, ma bucur pentru tine, pentru ca inseamna ca esti o persoana norocoasa. poate atat de norocoasa incat poti sa-ti asumi sansele si sa vii in bucuresti ca oricare alt om si sa nimeresti in serviciul unde lucrez eu. insa asta nu voi dezvalui pe internet, pentru ca voi crea un precedent cu conseciente incontrolabile pentru viitor.

cristiianurse1: trebuie sa ne spui mai multe, pentru a lamuri cazul. respectiv ce stadiu initial a fost, cand si ce anume tratamente oncologice a urmat si ce zice cu exactitate CT-ul de acum, cu nodulii in plamani. markerul nu este obligatoriu sa se coreleze in nici un fel cu boala, nu se poate pune incredere in el, poate cu exceptia situatiei in care a fost mare inainte de operatie si dupa aceea, mic, ca valoare. despre care marker vorbesti ?
prognosticul nu poate fi transat decat in situatia in care se precizeaza cu exactitate daca nodulii vazuti la CT sunt sau nu metastaze. asteptam mai mult detalii pentru a te putea lamuri. daca exista metastaze, nu conteaza prea mult unde, sansele de vindecare sunt nule, dar exista paciente cu boala metastatica in curs de tratament de chiar multi ani de zile, si cu viata aproape normala. evolutia cancerului nu este mereu si prea bine previzibila. repet, asteptam detaliile suplimentare de tipul : stadiul TNM, histopatologia, examenul imunohistochimic, tratamentele si CT-ul actual. posibil ar fi ca nodulii respectivi sa NU fie maligni, dar e una dintre posibilitati.
27 andreeah26
27 andreeah26 [12c]
18-01-2012, 15:54

Membru din 18-01-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 12

Ok..am inteles, daca nu se poate, asta e. Inca o data imi cer scuze daca v-am deranjat cu ceva si sper sa continuam discutia inceputa pe acest forum pentru ca imi sunteti de un real folos. Ma bucur ca macar aici am o persoana pe care sa ma pot baza, un prieten care sta si-mi asculta toate problemele si toate tampeniile.:) Va mai tin la curent cu ce sa mai intampla cu tata si cine stie???? poate avem sansa sa ne intalnim vreodata..(imi doresc tare mult asta)!!!!! Pentru moment va doresc numai bine dar ne mai auzim curand.Inca o data multumesc din suflet!!!


Cu respect,
Andreea
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
18-01-2012, 21:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai pentru ce !
Răspunde la topic
28 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp