Ia Tyverb dar nu imi spune daca are ceva

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
6 comentarii 1
1 alexx02
1 alexx02 [3c]
05-09-2015, 15:08

Membru din 05-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua.
Mama mea in luna martie a facut niste investigatii in urma unor noduli. A luat tamoxifen. Si acum ia tyverb cate 2 pe zi. Nu mi-a spus ce are . MI-a spus doar ca are niste fibroane uterine atat. De acolo si de la starea emotiaonala a facut nodulii si tamoxifenul l-a luat pentru a ajuta la fibroame. Dar apoi i-a schimbat mediamentul. Eu banuiesc cancer dar as dori atat de mult sa ma insel si sa fie altceva mult mai usor. A facut acum o luna o investigatie de 700 lei, am cautat pe net ce investigatie costa 700.Am gasit biopsie. a zis a nu e aia. pentru ca ea are o tumora nu stie nici medicul daca e maligna sau benigna si nici nu va face pentru ca din biopsie se ajunge la metastazare daca "ar fi" cancer. Sunt speriat de nu mai pot si ingrijorat. Tot ce observ la ea : este foarte obosita chiar daca doarme 8-9 ore pe noapte, are 48 kg, a inceput sa uite anumite lucruri ce are de facut, foarte rar, dar inainte lipseau cu desavarsire. Va rog spuneti-mi ce ar putea fi si daca puteti sa ma ajutati si cu urmatoarele intrebari. Va multumesc mult

As dori sa stiu si eu mai multe despre:
Tratarea cancerului cu tyverb.
Daca tyverb-ul se mai foloseste si pentru alte boli ?
Care sunt ratele de reusita ale medicamentuui?
Ce trebuie evitat atunci cand pacientul este sub terapie cu tyverb?
Tyverb-ul se foloseste doar pentru HER2 pozitiv sau si negativ.
Daca inainte a fost utilizat tamoxifen pentru tratare noduli san iar apoi medicul a recomandat tyverb fara biopsie, ce inseamna asta?
Ce simptome are cancerul , cancerul mamar, cancerul vaginal si cancerul in general.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-09-2015, 20:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexx02, Azi, ora 15:08:40):


tyverb se foloseste doar pentru cancerul de san HER2 pozitiv (supraexprimat) si doar in situatia metastatica. poate obine o prelungire a progresiei bolii, dar nu vindecarea. faptul ca s-a schimbat tratamentul sugereaza aparitia metastazelor si a bolii nevindecabile, care insa poate fi tratata cu o medicatie menita sa ii intarzie progresia.
3 alexx02
3 alexx02 [3c]
05-09-2015, 21:27

Membru din 05-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Ce rost mi are sa mai traiesc . Cand nu va mai fi va muri si tot sufletul meu
4 alexx02
4 alexx02 [3c]
05-09-2015, 21:41

Membru din 05-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 20:59:42):

Multumesc de raspuns. Dar vestea la care si eu ma gandeam si ma rugam sa fie doar in capul meu pare ca se adevereste. Raspunsul m-a ingropat. Sunt total distrus, trist si plang. Imi iubesc mama mai mult decat propria viata. Si in tot acest timp i-am facut suparari .
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
06-09-2015, 10:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (alexx02, 05-09-2015, 21:41:20):


prima datorie fata de parinti este sa mergem mai departe. inafara de asta, medical vorbind, nu cred ca e cazul sa disperi, pentru ca remisii, ba chiar de foarte lunga durata, s-au vazut si nu putine! nu e nici pe departe situatia aceea de tipul "e in coma si mai are cateva zile, ma tem ca nu mai e nimic de facut". foarte departe de asa ceva!

vino-ti in fire si cauta sa ai o comunicare buna in viitorul apropiat!
6 alexx02
6 alexx02 [3c]
06-09-2015, 13:43

Membru din 05-09-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 10:43:00):

Multumesc de sfat. Asta voi incerca, sa fiu langa ea in viitor, sa fac totul pentru ea si sa nu mai gresesc fata de ea.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp