cat e de toxic Herceptin?

Secțiunea: Chimioterapie
3 comentarii 1
1 valibrat
1 valibrat [3c]
29-01-2010, 14:54

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 3

va rog mult de tot sa-mi spuneti despre herceptin cat e de toxic.Eu sant operata de carcinom medular si am facut chimioterapie.Analiza la her2 aiesit;scor 3+.Mi sa facut un dosar pentru tratament cu herceptin si astept aprobarea de 9 luni.As dori sa stiu adevarul despre acest tratament si daca chiar mar putea ajuta.Am terminat chimioterapia de 1 an si jumatate .De atunci nu am mai facut nici un tratament oncologic.Acum sant bine, fara metastaze fara recidiva.Am 53 de ani si am fost operata la san(mastectomie radicala)in decembrie 2006.
2 lyanageorgescu
2 lyanageorgescu [101c]
05-11-2009, 19:56

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Prezenta receptorilor Her2neu 3+ indica tratamentul cu Herceptin, avand drept scop scaderea posibilitatii de recidiva si metastazare a tumorii.Exista o POSIBILITATE, nu OBLIGATIVITATE, dar nu se poate aprecia exact daca, unde ,ce si cum.Orice tratament are reactii adverse,nu exista regula , la fiecare persoana se vede care este toleranta. La Herceptin sunt persoane care nu au reactii adverse, tolereaza foarte bine, si persoane care fac mai greu tratamentul, cu medicatie simptomatica in functie de acuze.Eficienta medicamentului este cam de 50%.,ceea ce in oncologie este bine.Sa nu va fie frica! Sfatul meu este sa faceti tratamentul, daca obtineti aprobarea-verificati daca dosarul ajunge la CNAS.Daca nu aveti receptori hormonali, nu mai aveti ce tratament face acum, DAR CONTROALELE PERIODICE SUNT SFINTE si va sfatuiesc sa faceti o scintigrafie anual ,chiar daca analizele sunt perfecte si nu va doare nimic.Sanatate!
3 adrianna2010
3 adrianna2010 [1c]
29-01-2010, 14:54

Membru din 29-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unui diagnostic
Pentru o tumoare mamara stadiu0, de aproximativ 1 cm. maligna, s-a efectuat o mesectomie totala ( extirparea sanului si ganglionilor axilari ),
Intrebarea este: Ce reprezinta: - Tumoarea prezinta pozitivitate pentru receptori de estrogen in proportie de
80% si pentru receptori de progesteron de 90%.
- Indicele de proliferare KI 67 = 15%
- Tumoarea este hormonodependenta : imunohistochimice HER2 = 14
Va multumesc
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp