Hemoleucograma-valori ingrijoratoare

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
4 comentarii 1
1 valcomanro
1 valcomanro [1c]
13-11-2012, 16:49

Membru din 13-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum.

M-ar interesa ca cineva sa imi interpreteze si mie Hemoleucograma tatalui meu in varsta de 78 ani.

reticulocite: 1.20
Eritrocite: 3.67
Hematocrit: 31.5
Hemoglobina: 9.5
Leucocite: 8.70

TABLOU SANGUIN

Neutrofile: 72

HEMATOLOGIE

VSH 61

BIOCHIMIE

Urea 67
Creatinina serica 1.9
Acid uric 12.2
Colesterol 222
LDL Colesterol 132.74
Fier 24.3

SUMAR URINA

Leucocite 75

SEDIMENT URINAR.

EPITELII PLATE RARE. LEUCOCITE FRECVENTE. CRISTALE DE ACID URIC FRECVENTE.

As vrea sa imi spuneti si mie daca din aceste date rezulta existenta unui cnacer sau altei boli grave de acest gen. Sunt foarte ingrijoarat fiindca tata a slabit destul de mult in ultima vreme si are o durere de spate puternica (sa nu fie cancer osos).

Mentionez ca analizele au fost facute cand tata era putin gripat.

Ce valori trebuie sa aiba eritrocitele sau hemoglobina, hematrocritul sa semnaleze instalarea cancerului. Este neaparat obligatoriu ca Leucocitele din sange sa fie in afara valorilor normale ca sa fie semnal de cancer? Dar Leucocitele din urina pot si ele semanla asa ceva?

Multumesc mult anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
13-11-2012, 13:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

buletinul de analize biologice trebuie vazut de medicul care le-a cerut.
3 valcomanro
3 valcomanro [1c]
13-11-2012, 13:55

Membru din 13-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

El le-a facut la serviciul la care inca lucreaza. In fine, intrebarea mea ramane fara raspuns. Ca trebuie sa ma duc la un medic stiam de la bun inceput, eu pusesem intrebarea ca cineva care are cunostiintele necesare sa imi dea si mie nisite indicii. In Buletinul de analize la Examenul citiologic al frotiului sanguin scrie Hipocromie ++.

Multumesc
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-11-2012, 16:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere, dar nu este nimic pe acest buletin care poate sugera cancer. nu exista asemenea "indicii" si nu se poate diagnostica sau chiar depista un cancer pe acest tip de analize, iar majoritatea cancerelor NU au o metoda sigura si eficienta de depistare precoce. poate ca stii si tu de testul sangerarilor oculte in scaun pentru cancerele de colon, de mamografie pentru san sau de testul babes-papanicolau pentru cancerul de col uterin; in rest lucrurile trebuiesc coordonate de catre medic, analizele facute din "proprie initiativa", fara indrumare clinica, nepreaavand nicio valoare.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp