glioblastom multiform...ce fel de cancer este?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
44 comentarii 1 2 3
41 eemanuel
41 eemanuel [3c]
24-05-2013, 01:16

Membru din 22-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna! Pai rezultatul histopatologic a pus acest diagnostic: Oligodentrocitom Anaplastic asta rezulta a fi un glioblastom?
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
24-05-2013, 10:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. dar nu conteaza atat de tare, toate sunt tumori maligne, din pacate. totusi trebuie sa marturisesc ca, desi nu sunt anatomopatolog, notiunea de "oligodendrocitom"... nu exista. sau cel putin nu o regasesc in clasificarea Organizatiei Mondiale a Sanatatii. acolo exista fie ie oligodendroGLIOM fie oligoASTROcitom, deci anatomopatologul nu stiu exact ce a vrut sa spuna. totusi, din perspectiva tratamentului si ce ramane de facut dupa operatie, aceste date nu schimba foarte mult ce este de facut. ce vi s-a recomandat in continuare ?
43 eemanuel
43 eemanuel [3c]
24-05-2013, 13:54

Membru din 22-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am inteles.. am cautat si eu pe internet acel diagnostic dar nu am gasit. Ni sa recomandat sa mergem la sectia de oncologie mures sau cluj pt a face radio si chimio sau ce e nevoie.. Mamei mele e f frica sa mearga sa faca radio si chimio pt ca avem ceva cunostinte care au facut si s`au simtit f rau dupa ele si f slabite, dar se pare ca nu avem ce face decat sa mergem poate chiar sapt viitoare. Care ar fi mai indicate radioterapia sau chimioterapia sau asta in functie de gravitatea problemei?
Va multumesc pt raspuns!
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
25-05-2013, 12:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca intr-o prima faza, amandoua simultan, in masura in care se poate.
Răspunde la topic
44 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp