Glioblastom multiform

Secțiunea: Glioblastom
57 comentarii 1 2 3
41 carmen77
41 carmen77 [1c]
11-11-2013, 11:33

Membru din 11-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

as indrazni sa-ti recomand tratamentul naturist in locul Chimioterapiei, cunosc personal cazuri in care chiar a dat rezultat ca au ramas medicii surprinsi, dar politica site-ului nu permite. Personal nu sunt de acord cu aceste terapii soc. De ce trimiti un om bolnav grav sa faca astfel de terapie daca va fii programat peste cateva luni?
42 spataru.gena
42 spataru.gena [5c]
13-12-2013, 17:23

Membru din 13-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

buna ziua!mama mea afacut pe 29 noiembrie un an de cand a fost diagnosticata cu glioblastom a fost operata pana acum de 3 ori iar aztazi a operat-o a 4 oara, in 3 saptamani a fost operata de 2 ori de oarce la a 3 operatie a facut o infectie si aztazi a operat-o a 4 oara.Operatia nici nu era prinasa deorece a facut o infectie si timp de 3 saptamani ia cur o infectie de la operati si ea nu sa putut prine de aceea a operat-o iari.vreau sa va intreb daca aveti idee de la ce a facut infectie tin sa precizez ca si acum ii curege infectie va rog frumos sa-mi dati si mie un raspun cat mai repede.Multumesc frumos o zi buna si multa sanatate
43 stevens
43 stevens [301c]
13-12-2013, 20:20

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Doamna infectia respectiva trebuie tratata local cu un antibiotic dizolvat in solutie (perfuzabila) de bicarbonat 5 % ! Acest tratament va opri nu numai infectia dar si recidiva ulterioara, daca este aplicata perseverent zi de zi timp de minim 6-7 zile !
44 spataru.gena
44 spataru.gena [5c]
13-12-2013, 20:50

Membru din 13-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

multumesc din suflet o sa-i aplicam acum sa vedem ce spune medicu ca ea inca este internata in spital.multumesc
45 spataru.gena
45 spataru.gena [5c]
17-12-2013, 15:39

Membru din 13-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

buna ziua, stevens...i-am spus medicului sai administreze antibiotic dizolvat in solutie perfuzabila de bicarbonat 5% dar el a spus k pe o parte face bine pe alta parte poate face rau si nu a vrut sa-i administreze a spus sa-l las ca stie el ce tratament sa-i dea dar el ii da doar antibiotice.Astept un raspuns cu parerea dvm, o zi buna
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
17-12-2013, 15:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spataru.geta, trebuie sa intelegi ca niciun medic nu apreciaza "indicatiile" venite de la pacienti sau apartinatori, mai ales cand sunt medicale si mai ales cand sunt imbecile, asa cum este aceasta, cu bicarbonatul. singura sansa pentru o relatie medic/pacient functionala este aceea in care pacientul isi pune increderea deplina in medic si ii urmeaza recomandarile, fluxul informational ramanand in speta ghidat de medic si fiind de cele mai multe ori cam unidirectional. in nici un caz sa nu crezi ca poti face medicina cu solicitari din acestea aberante, mai ales luate de pe internet din partea diversilor sarlatani sau psihotici, cum sigur ai fi constatat ca e stevens, daca ai fi avut timp sa te uiti pe mai multe dintre postarile lui de pe acest forum. mult succes !
47 stevens
47 stevens [301c]
17-12-2013, 18:36

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Doamna insistati pe langa medic, rugati-l, mituiti-l ca altfel nimeni nu accepta sfaturi chiar daca tratamentul lor este falimentar ! Intrebati-l pe acest medic daca a vindecat un singur pacient numai cu antibiotice si spuneti-i ca nu vreti ca mama dv sa ajunga statistica ! Medicii se aleg cu orgoliul profesional ranit, este drept, de aceea trebuie sa-i oferiti o compensatie baneasca ! Aduceti si argumentul ca nu mai aveti ce pierde iar dansul nici atat ! Terapia a fost dovedita ca eficienta in glioblastom de Dr Simoncini, nu este o inventie a mea !

Terapia trebuie sa fie si locala (ideal) apoi trebuie data si ca perfuzii cu cantitati crescatoare incepand cu 150-200 ml solutie 4, 2-5 % pana la max 500 de ml in cicluri de cate 6 zile cu 6-7 zile pauza ! Singura contraindicatie este hipertensiunea dar se poate folosi apa distilata si nu ser fiziologic la diluarea solutiei de 8, 4 %, pt a preveni acumularea de sodiu in sange !
Sa cititi acatistul Sfantului Nectarie zilnic pentru a capata ajutor !

Raul voi traiti intr-o psihoza indusa (de profesorii vostri) si atrageti si pacientii naivi in ea ! Din pacate !
48 domi88
48 domi88 [94c]
18-12-2013, 03:51

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

Stimata doamna spataru.gena,

Revin cu o mentiune in ceea ce priveste afirmatia d-nului Raul si anume aceea de a respecta PRESCRIEREA MEDICULUI.
Probabil dumneavoastra nu stiti, precum nici stevens nu stie faptul ca bicarbonatul de sodiu care este un ANTIFUNGIC si mai putin un ANTIBACTERIAN influenteaza tratamentul cu antibiotice. Astfel ca, in cazul tetraciclinelor de exemplu, bicarbonatul de sodiu inhiba absortia si/sau excretia antibioticului motiv pentru care in literatura de specialitate se mentioneaza clar faptul ca, produsele care contin bicarbonat de sodiu se administreaza la interval de o ora inainte de administrarea antibioticului sau la doua ore dupa administrarea acestuia. Deci sfatul meu este sa lasi medicul sa isi faca treaba. Totodata iti sugerez ca terapie alternativa curcumina administrata impreuna cu piperina care are un potential antitumoral si chiar antiinflamator. O zi binecuvantata.
49 adrianneagu
49 adrianneagu [4c]
21-03-2014, 15:08

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

buna ziua,
revin, tatal meu a avut o stare generala bunicica, a trecut peste raze, temodal...acum eram in faza de monoterapie, s-a facut un RMN in luna feb si a aparut a fi destul de mult edem, inainte de rmn a facut o prima criza de epilepsie. Acum se pare ca s-a repetat aceasta criza, acum o sapt de cand s-a degradat starea lui, a inceput sa aiba greutate in miscare in partea dreapta a corpului si se misca din ce in ce mai rau pe ce zi ce trece, vorbeste putin si mananca putin..am fost am consultat medicul neurochirurg si practica si-a luat mana de pe el, a spus ca e prea riscant pt a fi o operat, ca ar putea ramane paralizat.. fara nici macar sa repetam un RMN, ne-a recomandat tratament oncologi (mantiol, dexa, carbamazepina).eu as lua in calcul o alta operatie pt ca a mai fost in starea asta si dupa operatie a avut o periodata destul de lunga in care s-a simtit binisor. As repeta RMN-ul si as consulta si un alt doctor. Ce sfaturi imi dati?
Multumesc
50 RaulDuke
50 RaulDuke [7763c]
21-03-2014, 18:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

evident ca trebuie consultat oncologul! inafara de asta, tratamentul suportiv recomandat este foarte important! nu cred ca este fezabila o alta operatie.
51 AnnaOswald
51 AnnaOswald [1c]
09-04-2016, 01:40

Membru din 09-04-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Bună seara.
Tatăl meu a fost diagnosticat cu glioblastom zilele astea, a fost internat o săptămână la neuro și azi a fost externat deoarece neurochirurgul a spus că nu se mai poate face nimic și că nu ar trebui chinuit cu statul prin spital sau operația pentru că el își dorea doar să meargă acasă. Aș face orice să îl ajut, dar nu pot și nici nu știu cum să reacționez și simt că zilnic moare o bucățică din mine deoarece, în scurt timp, starea lui se va agrava și se va stinge sub ochii mei.
A încercat cineva tratamente naturiste sau ceva? Încerc să fiu optimistă, dar nu pot ignora realitatea, sunt conștientă că are o vârstă (72) și că la un moment dat o să îl pierd, dar mai vreau să petrec timp cu el să îi ușurez suferința, pentru că am doar 18 ani și nu cred că o să pot trece peste o astfel de pierdere..
Încerc să mă conving că există și minuni, dar este cineva care a scăpat în totalitate de această tumoare?
52 RaulDuke
52 RaulDuke [7763c]
09-04-2016, 22:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AnnaOswald, Azi, ora 01:40:18):


din pacate nu exista minuni in cazuri concrete medicale. de asemenea medicina naturista nu e chiar o solutie. fara indoiala ca trebuie sa ajunga intr-un serviciu de neurochirurgie competent, care poate intr-adevar sa spuna daca tumora este operabila sau nu. chiar daca nu este, o biopsie tot trebuie facuta spre a se ghida tratamentul ulterior, cu radioterapie, chimioterapie, etc., care pot insemna o diferenta foarte mare fata de a nu face nimic (decat naturiste si stat acasa).
53 Brava
53 Brava [4c]
02-08-2021, 10:10

Membru din 02-08-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (claude_gabitu, 07-09-2009, 04:05:06):

Am avut și eu pe fratele meu cu glioblastom la 53 de ani,nu mi-a venit sa cred că i se întâmplă așa ceva?! După un an și jumătate a plecat. Suferința prin care am trecut....Va recomand tot timpul sa luați vit c sit vit b17 căutați pe internet cartea o lume fara cancer! Apoi mai bine miere decât zahăr. Doamne ajuta sfecla roșie și fără carne roșie...
54 Brava
54 Brava [4c]
04-08-2021, 22:35

Membru din 02-08-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (claude_gabitu, 07-09-2009, 04:05:06):

Fratele meu s-a dus dupa un an si jumatete dupa 2 operatii si tretament. A fost vgraznic sa traiesc prin ce a trecut... recomant vit.c vit . b 17 si ar fi mult de spus dar cartea o lume fara vcancer pe internet puteti citi... apoi fara zahar eventual mier .fara carne rosie.Este buna sfecle rosiesi alte legume daca cititi.. Multa tarie.Doamne ajuta.
55 Eu
55 Eu [2c]
30-09-2021, 15:09

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (Lacrima Sabau, 21-03-2014, 18:25:05):

Mai trăiește ?
BIU
56 Brava
56 Brava [4c]
30-09-2021, 19:39

Membru din 02-08-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (spataru.gena, 13-12-2013, 17:23:42):

Buna și fratele meu a avut glioblastom multiform ,a făcut 2 operații a treia medicul nu a mai recomandări după un an și jumătate a plecat dintre noi. Citiți cartea o lume fara cancer,pe internet e nevoie de vit b 17 vit c sa nu uitați și alimentația corespunzatoare dacă știți dar nu cred că ajută chemioterapia . Fără carne roșie,zahăr eventual miere, sfecla roșie . Am suferit și eu lângă el. Sănătate.
57 Brava
57 Brava [4c]
30-09-2021, 19:45

Membru din 02-08-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (spataru.gena, 13-12-2013, 17:23:42):

Cartea o lume fara cancer de Edward Griffin
Răspunde la topic
57 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp