Glioblastom Grad IV NOS

Secțiunea: Glioblastom
1 comentarii 1
1 ana1701
1 ana1701 [0c]
20-12-2019, 21:13

Membru din 20-12-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Mama mea a fost diagnosticata cu glioblastom de gradul 4. A fost operata, cu rezectie subtotala. Din pacate stiu bine prognoza si statistica. Intrebarea mea este daca stie cineva de existenta unor studii clinice in Romania in acest domeniu?
In prima faza planul e sa faca radioterapie si chimioterapie, dar as vrea sa stiu daca mai exista si alte forme de a incetini evolutia bolii, verificate medical, nu ma refer la tratamente miraculoase.
In rezultatul histopatologic este trecut ca "Gliobloastom NOS", asta inseamna ca nu exista mutatie IDH-1 sau ca nu s-a facut testarea moleculara necesara pentru a se descoperi? Din cate am inteles "NOS" inseamna Not Otherwise Specified. Dr. neurochirurg care a operat-o ne-a recomandat sa ramanem la tratamentul standard dar as vrea sa stiu daca exista macar cazuri in care imunoterapia sau alte tipuri de tratament ne-standard au dat rezultate notabile in Romania.

Va multumesc!
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp
Accept cookies Informare Cookies Folosim cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.