glanda mamara accesorie interpretare echografie

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
2 comentarii 1
1 ina 37
1 ina 37 [0c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Ce inseamna exact glanda mamara "accesorie" si ce riscuri presupune aceasta?In echografie scrie asa: axilar stg: plaja cu diam 3mm de tesut glandular difuz si intens hiperecogen(doi ganglioni displazici) cu aspect echo de gl. mamara accesorie.Si in alta echografie; san stg. la ora 12 la ca 1cm de areola se evid. o zona cu ecogenitate rel similara lobilor adiposi ce determina o dezorganizare a(nu inteleg ce scrie) la acest nivel diam 5/10mm/9,7mm fara fenomene acustice
precizez ca in fiecare an fac ecografie mamara,urmatoarea este programata sapt viitoare.sunt ingrijorata,dar am speranta si astept raspuns. multumesc( am 37 ani)
2
2 [1c]
14-12-2008, 18:11

Membru din 14-12-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,
Acuma referindu-ma strict la termenul de "glanda mamara accesorie" (sau tesut mamar ectopic) acesta se refera la o varianta anatomica normala ce apare destul de rar, iar cand apare de cele mai multe ori este asimptomatica (practic ramane nedescoperita toata viata). Uneori acest tesut mamar accesoriu poate fi organizat chiar sub forma unui san supranumerar , caz in care putem vorbi de polimastie.
Cea mai frecventa localizare a tesutului mamar ectopic este axilar, dar in literatura s-au mai descris si alte localizari cum ar fi gat, abdomen, torace, solduri, etc.
Fiind tot acelasi tip de tesut mamar, practic poate dezvolta exact acceasi patalogie ca si sanul. De aceea , si aici revin la cazul dvs, aceea zona de tesut accesoriu trebuie urmarita exact cum urmariti si sanii: ecografie anual iar dupa varsta de 40 de ani se poate incepe si controlul mamografic.( oricum daca ati retinut si scris corect , totusi o zona de numai 3 milimetri este din punctul meu de vedere la limita detectabilitatii ecografice, ...doar un ecograf foarte performant poate caracteriza teoretic o zona asa de mica...poate totusi e vorba de o zona de 3 cm ) .

In legatura cu a doua problema, a doua ecografie, acea zona situata in sanul stg ora 12 la 1 cm de areola, din cat inteleg din ce ati scris dvs, termenul acela , dezorganizare, probabil ca se refera la o mica zona de distorsiune arhitecturala, care practic poate sa nu insemne absolut nimic patologic , dar oricum trebuie la fel urmarit ecografic si apoi in cadrul screening-ului mamografic al sanilor dupa varsta de 40 ani.
Din cate am inteles dvs faceti anual control ecografic , asa ca daca doctorul care va urmareste nu v-a recomandat si alte investigatii suplimentare, nu trebuie sa va ingrijorati. In plus, nu uitati de palparea corecta periodica (lunar eventual) a sanilor.

Multa sanatate.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp