Ganglioni inflamati

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
4 comentarii 1
1 Lilia
1 Lilia [4c]
26-05-2020, 13:53

Membru din 28-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Bună ziua. Va rog mult sa ma ajutați cu o întrebare. Acum 2 ani am fost diagnosticata cu carcinom mamar triplu negativ T1N0M0. Operat sector, chimiotratat , radiotratat. Acum am găsit un ganglion jugular mai mare, care nu se evidențiază prin piele , doar la palpare îl simt. Am fost și am făcut o ecografie care mi a scris limfadenopatie jugulara superioară reactiva nespecifica , cu doi ganglioni jugulari unul pe stânga de 15 mm * 6, celălalt pe dreapta 14 mm* 5. Nu sunt răcita, nu am dureri in gât , însă mi a dat Zinat sa iau cinci zile. Deja au trecut 3 săptămâni însă eu simt acel ganglion și am mai găsit unul in gaura deasupra claviculei ca un bob de mazare. Menționez ca in Februarie am făcut un RMN mamar care a ieșit bine. Credeți ca este un motiv de alarma ? Va Mulțumesc !
2 Lilia
2 Lilia [4c]
27-05-2020, 12:25

Membru din 28-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Lilia, 26-05-2020, 13:53:53):

Adaug la cele relatate , am fost astăzi și am mai făcut o ecografie , care arată neschimbat dimensiunea ganglionilor jugulari de ambele părți și releva un ganglion supraclaviculara stânga de 7mm , cu structura neschimbata, de asemenea scrie cu caracter reactiv.
3 Lilia
3 Lilia [4c]
29-05-2020, 10:29

Membru din 28-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua. Deși văd ca nimeni nu se sesizează. Mai adaug la cele relatate ca am fost trimisa sa fac un ct torace cu contrast. In care se menționează fără evoluție fata de ct anterior. Fără limfoadenopatie supracentimentrica locoregionala. Interesant oare acest ct se referă și la ganglionii supraclaviculari ? Va Mulțumesc !
4 Bunicul
4 Bunicul [65c]
30-05-2020, 22:53

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Lilia, 29-05-2020, 10:29:36):

Există un singur medic oncolog care răspunde pe acest forum, atunci când are timp.
GIST, Prostată, Vezică
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp