ganglion santinela

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
7 comentarii 1
1 MR
1 MR [2c]
21-07-2017, 16:22

Membru din 17-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua.
Am fost internata cu Anomalie imagistica mamara stanga suspecta si operata-sectorectomie mamara stanga. Testele IHC si aspectul histopatologic evidentiaza multiple focare carcinom ductal in situ si restranse focare de carcinom lobular in situ.Fara invazie. Dupa consult la oncolog, acesta a recomandat mastectomie radicala modificata si biopsia ganglinului santinela. Am contactat in chirurg care face acest tip de operatie dar el nu a confirmat necesitatea ganglionului santinela si recomanda mastectomie simpla. Intrebarea mea este daca sa insist in cautarea unui chirurg care sa opereze asa cum a indicat oncologul?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
24-07-2017, 09:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MR, 21-07-2017, 16:22:03):


nu. daca examenul histopatologic este de incredere si facut cu maxima responsabilitate, atunci nu vad la ce ar fi indicat samplingul ganglionar, inclusiv deci ganglionul santinela, pentru ca pe buletin este descris doar cancer IN SITU. deci din acest punct de vedere consider ca cel mai bun lucru de facut in acest moment este radicalizarea mastectomiei si urmarire, eventual tratamentul hormonal. din punctul de vedere al faptului ca te-a operat (sector) fara biopsie initiala, pai as spune ca momentul cautarii unui "alt chirurg" este cu mult depasit si iarasi, cel mai probabil, nu va vrea niciun altul sa se bage peste treaba inceputa deja de altcineva iar beneficiul potential de a face ganglion santinela acum este redus, zic eu; teoretic tu impreuna cu chirurgul trebuie sa va asumati riscul de a se mai gasi in sanul restant focar restant de cancer, cu zone INVAZIVE de data asta, situatie care ar preta, din pacate, la o a treia operatie, de scoatere a ganglionilor axilari. din pacate insa timpul nu poate fi dat inapoi si pentru viitor nu vad o varianta mai simpla.

mult succes, asteptam rezultatele de la a doua interventie!
3 ECCE
3 ECCE [3c]
24-07-2017, 12:46

Membru din 24-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o opinie, sugestie etc. Eu am facut o operatie initiala, de diagnosticare (nu au facut o simpla biopsie, au facut un sector de san), apoi am facut tratament chimio si apoi o noua interventie chirurgicala, atat sector la san cat si ganglionul santinela. Analiza sanului nu a aratat ramasite tumorale. In schimb, ganglionul santinela a iesit pozitiv (o tumora de 4 mm). Acum, am doua nedumeriri, si nu am incredere deplina in ceea ce imi spune chirurgul: 1. De ce nu mi-au scos si ceilalti ganglioni, daca cel scos era afectat? 2. Inteleg ca nu exista metoda imagistica care sa imi spuna precis daca ceilalti ganglioni sunt si ei afectati; in acest caz, mergand pe o varianta pesimista, daca exista tumori pe ceilalti ganglioni, am vreo garantie ca radioterapia va distruge aceste tumori? Va multumesc foarte mult pentru raspuns! (daca mai sunt necesare detalii, pot completa)
4 MR
4 MR [2c]
24-07-2017, 13:01

Membru din 17-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 2

pt RaulDuke,
Multe multumiri
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
26-07-2017, 11:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (MR, 24-07-2017, 13:01:10):


din pacate sunt prea putine date medicale ca sa am o idee completa. cat pot de punctual insa, iata:

1. in conditiile a doar 1 sau 2 ganglioni afectati (dar ar trebui scosi 3 sau 4) si a operatiei conservatoare (sector), nu se recomanda operatia tuturor ganglionilor din axila. asta pentru ca s-a demonstrat stiintific ca radioterapia este suficienta, fara niciun dezavantaj comparat cu operatia radicala a axilei (dpdv al supravietuirii sau riscului de recidiva), dar cu risc mult mai mic de a se umfla bratul. deci e de bine, cum s-ar zice.

2. nu exista garantii in medicina, din pacate. exista doar sansa cea mai buna, pe baza tratamentului celui mai bun, care, conform cunostintelor actuale, este cel "standard" denumit.
6 ECCE
6 ECCE [3c]
26-07-2017, 13:14

Membru din 24-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc foarte, foarte mult pentru atentia dumneavoastra! Va sunt foarte recunoscatoare pentru raspuns, si sunt sigura ca toti cei cu care dialogati simt acelasi lucru. Va urez toate cele bune!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
26-07-2017, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ECCE, Azi, ora 13:14:49):


numai bine!
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp